Kupředu levá, kupředu pravá

Jsou mladí, zapálení pro ideály, politiku... a jednou nám možná budou vládnout. Oceňovaný dokument režisérky Lindy Jablonské o členech levicového Komunistického svazu mládeže a pravicových Mladých konzervativců.  Kdo jsou mladí lidé, kteří nám mohou za pár let vládnout? Režisérka Linda Jablonská sleduje činnost mladých konzervativců a komunistů v období před parlamentními volbami v roce 2006. Co najdete v knihovničce mladé levice a co u mladé pravice? Dovedli by si jedni představit, že by chodili s člověkem, který kope za druhou stranu? Jaké mají rodinné zázemí, co je k politice přivedlo? A hlavně – co se stane, když se sejdou všichni dohromady, třeba na 1. máje?
David z Komunistického svazu mládeže by po vyhraných volbách nejradši odjel s traktorem budovat kolchoz, s Veronikou se seznámili na zájezdu po stopách Slovenského národního povstání. Jirka by bral post ministra vnitra, Honza se klaní památce sestřeleného sovětského letce, Marek obětuje veškerý volný čas kandidatuře na předsedu Mladých konzervativců a druhý Honza dal mamince k Vánocům plakát Václava Klause. Ve filmu se tak obrazně potkávají Stalin, Che Guevara a Miroslav Grebeníček s Georgem Bushem a Václavem Klausem, panelákové 1+1 stojí proti luxusnímu darovanému bytu a revolta proti rodičům kontrastuje s pokračováním v otcovské tradici. Ať už se šestice hrdinů dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá dívá nalevo nebo napravo, všichni si k problémům, které věk kolem dvacítky obnáší, přibrali navíc starost o věci veřejné.
Mohla by to celé být jen zábavná hra na politiku, kdyby někteří z hrdinů filmu už teď skutečně nefigurovali na kandidátkách parlamentních stran. Pokud chcete vědět, jakým způsobem hodlají ovlivňovat věci, které se týkají nás všech, Kupředu levá, kupředu pravá vás s nimi seznámí. Za deset let by totiž mohlo být pozdě. (oficiální text distributora)

Furry_Sheep

Představitelé obou stran působí tak trochu jako ztracená děcka. Proslovy v lepším případě povrchní ("Co si myslíte o komunistech?" - "To jsou parchanti!"), v horším případě takové, že by bylo lepší pronášet je na pohovce u psychoanalytika ("Já bych miloval Svaz!"). Mladí komunisté, působící dojmem, že jim nejde ani tak o politiku, ale spíše o takový extrémistický LARP a levičácký karneval (ten komouškej psychopat na pochodu:"Co je? Proč tady ty lidi neskandujou? To je nuda! Já chci do Ruska!"). Konzervativci, rekrutující se z řad věčných ambiciózních šprtů, kteří prolezli kdejakou učitelskou prdel, ale neumí ani mluvit ("Pojďme si shrnout pětiletou dekádu."). Je jen na divákovi, zda tento překvapivě objektivní a nezaujatý počin pojme jako komedii, nebo tragédii. (Co se šukatelnosti mladých představitelek týče, vítězí na plné čáře komáři.) ()

Binne

Ojoj, tak tohle ne. U několika prvních případů pro psychiatra jsem si říkala "ale tak, jsou mladí, mají právo na to, být trochu radikální" ale po několika minutách sledování jsem si uvědomila, jak moc zasvěceně to vlastně myslí. Ač z jedné, či druhé strany barikády si jsou tak neuvěřitelně podobní - ten téměř zarytý fanatismus, kdy obhajují právo na vlastní názor ale toto právo nejsou schopni dopřát nikomu dalšímu. Asi pan Honza, který konfrontoval děvčata v parku s památkou 21-letého letce (potkat ho v parku, tak mu vystříkám pepřový sprej do obličeje nebo se mu ze srdce zasměji také) ale ve své podstatě nejcitlivější. Myslím, že ze svého politického postoje vyrostl - zajímavé je, že už tehdy byl umírněný, na rozdíl od ostatních viděl hodnoty v něčem jiném, než v politice - a to mi bylo velmi sympatické. O tom, že česká politika je jedno velké panoptikum svědčí několik dokumentů ze začátku tisíciletí a ostatně i dnešní zprávy a reportáže. Nicméně, jsem přesvědčena, že ten, kdo se rozhodne vstoupit do politiky má buď velmi silný žaludek a je zatvrzelým idealistou nebo to dělá pro vlastní užitek, jelikož změnit smýšlení našich hlavních představitelů stojí primárně na změně myšlení jejich voličů - a sáhněme si na srdce, komu se již podařilo od základů změnit jinou lidskou bytost? Kolik lidí se chce nechat upřímně konfrontovat se svým svědomím? Kolik lidí nemyslí primárně na svůj vlastní prospěch? Opravdu jen hrstka, a nemyslím, že ta hrstka jsou takové nátury, aby svobodně vstoupila do politiky a nechala se semlít pokryteckým světem, kde je vše pouze a jen na oko. ()

SirGawain

Rozhodně nemůžu tvrdit že jsem se nesmál...Ale od dokumentárního filmu já čekám trošku něco jiného než, že mě jen pobaví. Takovýhle dokumenty, kde se ukazuje jen špatná stránka věci prostě moc nemusím. Hrozně mi to stylově připomíná Ženy pro měny, u kterých je to vidět ještě výrazněji. Tvůrci si to tím dost zjednodušují, ale ubírá to hrozně moc na důvěryhodnosti...Jestli však od Kupředu levá, kupředu pravá budete čekat jen zábavu je to ten správný film právě pro vás. ()

Cannabis

Nebylo asi záměrem autorky pobavit, ale občas se to dokonale dařilo... I bez toho, je to dobrý dokument o lidech vyznávajících názory extrémních krajů politického spektra... Myslím, že v této době by mělo vznikat více takových dokumentů, protože by si lidé měli uvědomit, kdo to vlastně žije mezi námi... ()

JanHá

Naivita ve spojení s politickým kýčem, vychcánkovství a omezenost. Jsou horší rudí "svazáci" nebo "modří"? Asi nejvíce mě překvapila ódeésácká přípravka a newspeak malých Klausů, Topolánků a Bémů. ()

simon111

Autorka byla příjemně neutrální. Mladý komunista by už potřeboval jen AK47 do ruky.. Toho bych se bál víc. Mladý konzervativec - dělám politiku, abych dělal politiku, je jedno, že mluvím o pojmech, kterým příliš nerozumím, ale ekonomický rezort bych zvládl - mám střední ekonomku.. tak si vyberte :) Souhlas s TOSIMEM ()

Darth Kedr

Nejdříve jsem myslel, že to bude extrémní levice a pravice, to jsem ještě nevěděl, že pravičáci jsou konzervativci. Ale komunisté nám ty extrémy krásně kompenzují a konzervativci se nakonec taky ukázali jako pořádní fanatici. Komunisté mě nepřekvapili (měl jsem podobného spolužáka), ale pobavili dostatečně, konzervativci pro mě jsou něco nového, neméně zajímavého. Nechápu člověka, který od dětství sní o kariéře politika. Abych to shrnul, máme tu dva tábory prapodivně smýšlejících lidí, kteří se doufejme nikdy do politiky nedostanou. Zajímavý dokument. ()

old salt

Průměrný film. Samozřejmě ale námět je vynikající. A přes občasný smích je člověk semtam překvapen kdopak to je mezi námi. ()

Elsinor

Možná přehnaných pět hvězd, protože tenhle dokument zdánlivě nejde nikam za okraj - v podstatě z jednoho kraje na druhý se jen přesouvá - ale výběr tématu a jeho uchopení mě prostě oslovily. Nejsem nijak zarytým příznivcem teoretického nesmyslu, jakým je "objektivní dokument", ani nemám nic proti tomu, když filmař jasně demonstruje svůj názor, ale tady jsem vyloženě rád, že se autorka rozhodla pro velmi důsledný přístup 50:50 a skutečně se jí to daří (což je v konečném důsledku taky názor, s kterým se navíc lze velmi nenásilně ztotožnit). Je to zábavné, tragikomické až hrozivé... ()

eLVe

Celkem jsem čekal, že tento film půjde více do hloubky, ale nakonec jsem se dobře bavil. Měl jsem štěstí, že jsem vychytal Brněnskou premiéru v Artkině, kde následovala debata s aktéry. Z mladých komunistů šel místy strach, zatímco mladí konzervativci působili velmi klidně. Celá debata byla o ničem, protože to bylo jako debata Paroubka s Topolánkem, komunisti si odříkali svůj monolog kdežto mk se nedostali pomalue slovu. Navíc mladé publikum plné vysokoškolských studentů dávalo komunistům dost zabrat, takže dost rozzuřili a zmohli na pár hysterických výkřiků s tím že zažalují režisérku a časopis týden, že z nich dělají teroristy kteří chtějí rozpoutat revoluci. Po té jsme poseděli s mk v baru a zjistil jsem, že jsou to mladí pohodoví lidé. Takže díky té debatě *****, jinakby to bylo za ****. ()

pájap

s komentáři limy a galadriel nelze než z duše souhlasit...co bych chtěl?? dostat traktor a jet zakládat kolchoz......ale ten nagelovanej frajírek v solárku a ten pitomec co mluví s mámou jako by byla jeho sekretářka a nechápe,že máma má ráda jeho jako syna a václav klaus s tím nemá co dělat, byli snad ještě horší.a to vůbec nemluvím o tom,jak směšně působí kmotr topol a jeho slogan nulová tolerance korupci........jinak hezký dokument....ale co v téhle zemi dál?....... ()

naytsirk

Připadalo mi to jako náhled do životů a myšlení sociálně vyčleněných jedinců, kteří mají nutnou potřebu někam patřit a k němomu vzhlížet.... ()

gizi

Zpočátku to vypadalo na nudný dokument, ale velmi rychle se ukázalo, že je naopak velmi zajímavý. Autoři velmi dobře ukázaly oba protichůdné politické směry, navíc bez nutnosti komentáře či nadržování. Každopádně si z toho odnáším obrázek, že politika je špína. Levice zde ukazuje nesmyslnost a nereálnost jejich ideálů, pravice zase to, že jde jen o koryta. Bohužel nám dokument ukazuje cestu, která nikam nevede a tak to zde bohužel i dnes vypadá. Hodnocení mezi 75-80%, 2.2.2012. ()