Maeumee

Drama / Rodinný

Jižní Korea, 2006, 97 min

Sin-hye Seo
  • tombac

Tento film jsem si původně v blízké době nehodlal vůbec pouštět, jelikož obrázky k němu slibovaly infantilní slaďárnu pro nejmenší, z které by mi bylo akorát trapně. Leč koment korejské kolegyně vzbudil mou zvědavost. Bohužel... Nevím, zda-li je Maeumi hloupé jako americké snímky pro nejmenší, jelikož všechny ty Lassie a Beethoveni dávno milosrdně zmizeli z mé paměti, ale jistou dávku přiblblosti mu nelze upřít. Spolu s prvoplánovým a křečovitým citovým vydíraním, které se naprosto míjí účinkem, a na dětské drama příliš nekorektními nechutnostmi (scéna, kdy děcka jásají na horské dráze, se střídá s pohledem na klec, kde jeden pes zakusuje druhého ad.) má na svědomí, že na Maeumi po zhlédnutí raději hned zapomenete. Jestli je takový film v Koreji opravdu určený pro děti, tak pochybuji o soudnosti distributora a filmové komise, která tam dohlíží na přístupnost. Pro Asie chtivé děti je tisíckrát vhodnější třeba taková hongkongská hovadina s mluvícím broukem, Bug Me Not.(1.3.2007)

Na zaciatok je asi dobre si ujasnit, co mozete od tohto filmu cakat. Nejedna sa o prizemnu detsku komediu typu Beethoven. Aj ked trailer sa snazi tento dojem vyvolat. Pritom je svinsky zostrihany z prvych par minut filmu.Dokonca ani o srdcerivny pribeh typu Hačiko. Asi najviac mi to pripomina film Slumdog Millionaire. Len si odmyslite tu sutaz a pozitivnu atmosferu toho filmu. Toto je cistokrvna depka. Hlavna dejova linka teoreticky nie je zla. Pribeh o tom ako chlapec znova najde lasku voci svojmu psovi po tom, co kvôli nemu prisiel o poslednu dobru vec, ktoru v zivote mal a o psovi, ktory sa rozhodne obetovat hoci aj svoj zivot za to, aby jeho lasku znova ziskal. Problem je, ze scenarista si na hlavneho detskeho hrdinu vymyslel vsetky mozne rany osudu, ktore ho napadli. Smrt jedneho z rodicov, bezcitnu matku, ktora sa o neho nestara a kopu dalsic veci, cim prepiskol mieru unosnosti. Po chvili som si uz len hovoril s akom dalsou pohromou scenarista este prekvapi. Neprestal prekvapovat az do konca. Reziseri (hm, dokonca dvaja) sa tiez nevytiahli. Niektore sceny sice dokazali vybalancovat akurat, takze ma dokazali dojat, ale ine totalne prepiskli a vysledkom bolo, ze som zostal znechuteny. Takymto typickym prikladom je scena v ktorej zaspineny pes potom, co presiel desiatky kilometrov, aby nasiel svoj pana, smutne hlada zradlo a do toho zabrnka na husliach neskutocne dojemny motiv. Takze pocas celeho filmu sa u mna stredali pocity absurdnej trapnosti, znechutenia a dojatia. Nakoniec film hodnotim neutralne 5/10, ale ten film nie je po ziadnej stranke neutralny, ale prave naopak. Ide az prilis za hranu.(9.5.2012)

Raději se před případným shlédnutím snímku podívejte na tento trailer http://www.youtube.com/watch?v=gVXvk2WWLEA ať vidíte o čem to skutečně je. A raději než Bug Me Not doporučuji třeba Hinokio, Fan Chan, Lovely Rivals, When I Turned Nine, The Great Yokai War, A Tale of Mari and three puppies, Světlušky nad řekou nebo Paco and the magical picture book.(11.8.2010)

• Vishnar

Tak hlavně nesnáším podobné filmy. Spousta dětí a ještě k tomu neuvěřitelně inteligentní pes, skoro jak z nějakého německého seriálu. Od všech podobných věcí se ale liší tím, že je mezi těmito snímky docela drsný. Začátek je klasický, spousta "veselých" zážitků dvou dětí a jednoho psa, to se ale potom změní v různé smrti, bití, dětské žebrání, psí zápas a můžeme jen hádat, kdo z hlavních hrdinů vůbec přežije. Jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout pro koho chtějí film točit. Pro dospělé to není a pustit tohle dětem, tak asi začnou páchat hromadné sebevraždy.(29.9.2008)

Již na počátek musím poznamenat, že nevím, kde kolegové nabrali že jde o film pro děti. Jestli se film podobá jinému snímku, mnohem spíše než Beethoven jde o japonské Grave of the fireflies. Celý příběh je místy sice poněkud přetažený, jak je v novější korejské tvorbě běžné, nicméně hluboký a ve své kráse velice zdrcující. Obvzláště koncem na mne snímek velice zapůsobil. Viděl jsem podobné snímky s lidmi, viděl jsem podobný snímek s koněm - proč by nemohl být se psem? ****(15.3.2007)