Film, který by si zasloužil udělat český dabing. Já film viděl v turečtině s anglickými titulkami, ale i tak jsem se nasmál. Ten kdo tu hledá svého oblíbence JCVD ho najde až v půlce a je tu velmi malou chvíli, akorát jak vystoupí z letedla, vleze do auta a zajdou za nim ti klucí, co ho chtějí použít na loupež. Je to pro mě 1. turecký film, co jsem viděl, ale i tak mě překvapil. 65%(1.3.2010)

Řekne-li se "turecká komedie z prostředí střední školy", spoustě lidí se pravděpodobně vybaví kultovní Hababam Sınıfı o rozjívených, flákačských a notně přestárlých studentech odmítajících dospět. To Sınav je z úplně jiného těsta - vypráví o obrovském tlaku a stresu, který pro studenty představují jak závěrečné zkoušky na střední, tak především celonárodní příjmačky na vysoké školy. Celý snímek je proto stylově pojatý jako dramatický akční thriller plný filtrů, rakurzů, divokých zoomů a různých kamerových frajeřinek, čímž vytváří vizuál, proti němuž i filmy Tonyho Scotta vypadají usedle. Tato stylizace je přitom v některých částech myšlena jako vtipná nadsázka (úsek s J.C.V.D. snad mluví za vše) a jindy jako docela vážně míněné znázornění pressu, do něhož se uchazeči o vysokoškolské vzdělání v Turecku dostávají. Jako spousta jiných filmů ze země na Anatolské poloostrově, i Sınav slouží jako názorná demonstrace vítězství stylu nad vyprávěním (film nemá rytmus, podzápletky s Levantem, nemocí matky či milostným vztahem nejsou do příběhu přiliš šikovně zakomponované a z konce čpí autorská bezradnost), ale i nedokonalé filmy můžou zapůsobit a zapsat se hluboko do paměti. Sınav je jedním z nich. ______________ P.S: Obzlvášť lahůdkový je písničkový soundtrack, na němž se podíleli populární turečtí interpreti. Uslyšíme tak například Ogüna Sanlısoye , Nil Karaibrahimgil , maNgu , nebo Özlem Tekin. ______________ P.P.S. pro sigf07: Všímáš si něčeho, co je jinak v tureckých filmech samozřejmostí :)(12.9.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $6,466,096(6.6.2010)

Mé první setkání s tureckou filmovou tvorbou dopadlo nad očekávání dobře. Sinav je dobře zahraný a moderně pojatý film s vtipným a hlavně zajímavým námětem, který mě v mnoha ohledech zaujal. Už fakt, že jednou z hrdinek je dívka, která je svými spolužáky brána jako rovnocenný partner, určitě u filmu z muslimské země potěší. To říkám jako člověk neznalý jiné turecké tvorby a třeba si všímám něčeho, co je jinak v tureckých filmech samozřejmostí. Ostatně tak to bere i režisér, který se v tomto případě nechce pouštět do nějaké sociální analýzy a plně se soustředí na zábavnou dějovou línii. Přiznávám, že mi pár momentů vyrazilo dech (v pozitivním smyslu) a například scéna zkoušky, pojatá jako brutální výslech na policejní stanici, patří mezi ty, na které se nezapomíná. Určitě se zde najdou momenty, kdy český divák trochu tápe, což však pramení hlavně z rozdílnosti našich kultur a jako daleko podstatnější vadu na kráse beru zlom, kdy zábavné plánování loupeže otázek ke zkoušce, přestává být věcí studentů a ti si za pár tisíc liber (které pět studentů vydělalo během několika týdnů) najímají profesionálního britského agenta, který neváhá přiletět z Anglie tryskovým letadlem a zadání zkoušek ukrást. Děj se stává příliš absurdním a po dojmu mimořádného snímku, který byl 90 minut budován, je náhle veta a do záverečných titulků již k zásadnímu obratu k lepšímu nedojde.(16.6.2010)

• ConanVJ

Tak tohle je dost hroznej filmek a JCVD tam je všeho všudy pár minut ke konci. Nuda celou dobu a ani jsem se u ničeho nesmál. No nic když už někoho dávaj na úvodní plakát, tak by tam i mohl nějakou tu dobu ve filmu pobýt :) Za JCVD 10% :)(18.6.2014)

• - Van Dammovi se scénář tak líbil, že se rozhodl ve filmu hrát bez nároku na honorář. (Karlos80)

• - Jean-Claude Van Damme si do Turecka odskočil přímo z natáčení akčního thrilleru Až do smrti. Během tří dní stihl natočit všechny své scény, načež se vrátil zpět do Ameriky. (sigf07)