Reklama

Reklama

Letecké katastrofy - Série 22 (2022) (série)


Dvojí problém (S22E04)

(epizoda)
  • Česko Dvojí porce potíží (více)

Na letišti v Lucemburku se 31. března 1992 ke vzletu připravoval let Trans–Air 671. Kapitán Ingemar Berglund byl nadmíru zkušený švédský pilot, Boeing 707 řídil více než deset let. Kapitán sloužil v armádě a v civilu většinou létal s nákladními letadly, měl zkušenosti s provozem v Africe a Evropě. Znal trasy a byl vynikající pilot. Ani druhý pilot Martin Emery nebyl žádný nováček, pracoval jako instruktor a řídící letového provozu. Boeing 707 byl letoun dlouhého doletu poháněný čtyřmi motory Pratt & Whitney. Byl to velmi silný a spolehlivý stroj, dokázal uvézt čtyřicet až padesát tun nákladu. Pilotům asistoval palubní inženýr Terry Boone. Boeing 707 nebyl příliš vybavený co do automatiky, u bočního panelu za piloty proto seděl palubní inženýr a ovládal jednotlivé systémy ručně. Mezi těmi, co létali na sedmsetsedmičce, patřil k nejlepším na světě. Toho dne je čekal sedmihodinový let z Lucemburku do Kana v Nigérii. Let 671 provozovala nově zřízená nigerijská společnost Trans–Air Limited, jejich klientem byly Kabo Air Cargo. Společnost vznikla jen pár týdnů před nehodou, zajišťovala výhradně přepravu zařízení pro ropná pole v Nigérii. Let Kabo 671 se ustálil ve výšce 8800 metrů. Letadlem cestovali také manažer přepravy a technik údržby. Nad Alpami se zhoršilo počasí, oblačnost sahala prakticky až do výšky deseti kilometrů. Letounem otřásaly turbulence. Po hodině letu, právě když dosáhli hladiny deseti tisíc metrů, se ozvala ohromná rána, po které téměř okamžitě následovala další. Letadlo se silně naklonilo doprava, kapitán s vypětím všech sil stroj vyrovnal. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

Bozvav 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nebylo by to poprvé, co se skoro šrot začne využívat jako nákladní a je jen na pilotech to zvládnout. Pánové byli frajeři. Já bych se na jejich místě podělala, pomodlila a spadla na Alpy. ()

Reklama

Sa.sa 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

To musí být rachot když se utrhne 1 motor a vezme sebou druhý 😅😅😅 No jo no když se to stane podruhé tak se to teprve začíná řešit 😢😢 holt klasika... Jinak Boeing musí být teda "kvalitní" značka a jejich konstrukce musí stát za to 😉😉😉 Mimochodem měli z prdele štěstí a předvedli pořádný um..! To se musí nechat ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Prvý dôstojník Emery (Gavin Williams) fotografuje krídlo lietadla moderným fotoaparátom s LCD displejom, hoci dej epizódy sa odohráva v roku 1992. (koba)

Reklama

Reklama