Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

ghatos

Můj kamarád říká, že je to umaštěné, obezní, komunistické hovado, které si nevaží vlastního těla. Je pravda, že hlavně v druhé polovině je to už taková fraška. Nelze však vytknout podnětné postřehy, i když je to trošku přetažené. Navíc je to opravdu zábava....hlavně si porovnat zdravotnický systém ČR a USA. ()

cross

***1/2 - Moor se zase leckomu pěkně zašťáral v zadku - bez servítek a pěkně natvrdo...a tak to má být... Věřím všemu co vypustil do světa o americkém zdravotnictví.... ale, největší slabinou filmu je jeho délka a jednosměrné zdravotnictví... ono to ani v té Francii a Anglii není zas až tak růžové, jak Moore ukazuje... I tak, skvěle setříhaný, ozvučený (Moore ujíždí na Thomasi Newmanovi:) a natočený dokument.... ()

mirec88

To, že systém zdravotníctva v USA nie je najideálnejší som vedel vždy, ale že je až v takomto katastrofálnom a deštruktívnom stave som netušil. Je to absolútne šokujúci a neuveriteľný dokument a mnohé paradoxy sú až neuveriteľné - dobrovoľníci, ktorí pomáhali 11/9 skoro zomierajú a nemajú žiadnu starostlivosť, kým atentátnici majú špičkovú zdravotnú starostlivosť a zdarma. Fakt nonsens. Našťastie tieto strašné veci sú vyvážené jeho vynikajúcim humorom, ktorý mi je veľmi sympatický. Plný počet a fandím Mooreovi a jeho dokumentom. Je mi jasné, že nie všetko je celkom tak ako to Moore vyobrazuje, ale inak, Kuba rulez! :D ()

m.a.t.o.

Zaujímavý dokument o tom, že ziť v USA a zároveň byť chorý je, nielen pre tých najchudobnejších, takmer smrteľná kombinácia. Moora tu všetci označujú za demagóga a ja nevravím, že ním nie je, lebo niekedy to už naozaj trochu preháňal, ale človek nemusí byť práve génius, aby pochopil, že z amerického zdravotníctva si zopár židákov spravilo výnosnejší biznis, než mal svojho času Escobar z drog. Najviac ma však pobavilo, že Američanom stačí nabulíkať, že zdravotníctvo dostupné pre každého je fuj, fuj, socialistický prežitok a všetci sú zrazu proti nemu. Pri tom si neuvedomujú, že "americká superdemokracia" je podstatne horšia, než akýkoľvek socializmus, komunizmus či diktátorsky režim. Ide o pekne dôkladné vymývanie mozgov nielen zo strany zdravotných poisťovní, ale najmä zo strany vlády, pretože všetci minulí, súčasný, aj budúci americkí prezidenti sú len úplatne kurvy v rukách bohatých, ktorí chcú byť ešte bohatší. ()

Kosmik 1

Jedním slovem zajímavé. Celé to sice působí až moc jednostranně a na oko dělané, ale ani bych se nedivil, kdyby to všechno byla pravda. Rozhodně se jedná o velmi kontroverzní dokument a člověk jen zírá na to, co vidí. Ještě, že jsou v dokumentu ty vtipné vsuvky, jinak by to působilo až příliš deprimovaně. 75% ()

Autogram

Socializmus je najlepší a to má platiť vraj aj pre zdravotníctvo. My si o tom myslíme svoje, vieme, kam sme to dopracovali. Od Moorea táto absolútna kritika zhnitého komerčného amerického systému zdravotníctva je miestami aj vtipná a vtipné mi pripadá aj zveličovanie všetkých ostatných systémov a keby sa dostal do Ruska, tak asi aj tam by to bolo lepšie. Všetko samozrejme z pohľadu bežných ľudí, strednej vrstvy, ktorí očakávajú zdravotníctvo zadarmo. A z pohľadu manipulatívneho tvorcu to tak aj vyzerá, že všade je všetko zadarmo, okrem USA, kde majú ošetrenie zadarmo iba najprísnejšie strážení väzni. Za zábavu tri hviezdy, faktograficky je to v dokumente dosť pochybné. ()

Gunslinger

Naozaj si z toho treba vybrať len niečo, pretože dosť z toho (tak 70%) je demagógia.. Už sa vidím ako sa v noci spotený budím z nočnej mori v ktorej som sa zranil v USA :) ()

hot_spot

Stačí pár minut k tomu, aby každému došlo, že pan Moore je pěkně vykutálený demagog a ví na jaké struny brnkat, aby si získal většinu Ameriky. Když ale pominu na evropského diváka až příliš okatou vykalkulovanost a hraní na city, vychází z toho slušně zvládnutý dokument, který dokáže být zároveň vtipný, vážný i dobře srozumitelný. ()

Drnqonovic

Ach, pan oblotloustlý ''jsem-ten-nejchytřejší-nejnezpochybnitelnější-ze-všech'' Moore. Jak Bowling for Columbine bylo výborné, je Sicko podprůměrné, nudné a zmanipulované. M.Moore opět dokonale ukazuje, že manipulovat s informacemi mu jde skvěle, překrucovat a šálit je jeho specialita, to už jsem zažil u Fahrenheita, ale Sicko překročilo moje nejvetší očekávání. Na jednu stranu nežiji v USA, takže nevím, jaká tam panuje situace, ale na druhou doopravdy nevěřim ve svět, který nám líčí pan Moore. Přeci jenom žiji v České republice, světě úplatků; horší než zde už musí být jen v Africe. ()

blixadovan

Už od začátku je jasné, co chce režisér říct, jaký má názor a k jakému závěru chce dojít. I když evidentně nejde o zcela objektivní dílo a ukazuje se zde pouze to, co se hodí, faktem je, že systém zdravotního pojištění ve Spojených státech je zoufalý. Nebylo nutné poměřovat USA s Velkou Británií či Francií, stačilo se kouknout někam do středovýchodní Evropy (třeba k nám) a ten úžas by byl ještě větší. Je mi hodně líto lidí, kteří si stěžují na poplatky u lékaře a hloupě argumentují tím, že si platí zdravotní pojištění. ()

Soweek

Od Super size me jsem neviděl tak skvělý dokument jako Sicko. Film spíše určený americkým divákům než celému světu (kdo nežil v Americe a neokusil se s tím jen tak neztotožní). Samozřejmě je to přehnané, z ekonomického hlediska peníze do jedné kapsy chodí a z druhé zase padají, holt americký systém přijímá největší částky ze zdravotnictví, ale vynahrazuje to na jiných statcích. Otázkou ovšem je, jestli zrovna zdravotnictví by mělo být odvětvím, které tahá z lidí nejvíce peněz.... ()

Looser

Čekal jsem totální demagogii a taky jsem ji dostal. Tenhle film se dá blbě hodnotit. Obsah je opravdu hodně manipulativní a na první pohled se zdá, že v USA je nejhorší zdravotní péče v celém vesmíru. Na druhou stranu je dokument natočen velmi vtipně a sám Moore v něm vypadá jako tupý mimozemštan, který zjištuje jak to s tím zdravotnictvím v zahraničí vlastně je. ()

Rousse

K filmům M. Moora člověk musí přistupovat tak, že je to absolutní odpůrce Bushe, který na něj útočí vším co dělá a co říká. Je tedy logické, že ani Sicko není výjimkou a nenávist k momentální americké vládě je z něj cítit na míle daleko. Tudíž jej divák musí brát opravdou s rezervou, protože tohle je manipulativní antibushovská agitka jako blázen. Jinak si myslím, že opět načal hodně bolestivé téma americké společnosti - mohlo to být jen trošku jinak udělané, lépe udělané. Přišlo mi to zbytečně zdlouhavý - skoro hodinu jsem se u toho nudila - pořád dokola... A záběry na histerickou ubrečenou američanku, kterou dojímá to, že paní do telefonu musela lhát? To už bylo opravdu hodně přestřelený... Ale jinak jako jo - proč ne? Určitě na tom něco pravdy bude... ()

Smileface

O Americkém zdravotním systému jsem věděl již dříve. Moore sice natočil film dost jednostranně, osudy lidí v něm popsaných si však jistě nevymyslel. Nutno to brát sice s rezervou, ale takto nějak lze dopadnout, když zdravotnictví odevzdáme do rukou nekontrolovatených zdravotních pojišťoven. kiddo: Chtěl bych tě vidět, kdyby ses narodil v nějakým americkým gethu a ve dvaceti, kdy tě vzali na vejšku jen proto že jsi všechny peníze vrážel do školného a neměl na zdravotní pojištění, ti objevili nemoc vyžadující nákladné ošetření. Najednou by byl z tebe socialista jak HROM!!! ()

Heraldika

Opět skvěle odvedená práce na dokumentu - jen když si představím, kolik času musel věnovat přípravám, aby do sebe na konci vše "krásně zapadlo" a my byli přesvědčeni o jediné pravdě Moorově. A to je na druhou stranu klasický kámen úrazu jeho filmů - je to prostě tak strašně jednostranné, manipulativní a vyděračské, že i když může být většina z toho pravda, stejně vás to ve finále neskutečně irituje. Škoda. ()

solskjaer

Prislo mi to trochu nevybalancovane a malinko tendencni, hlavne ty casti kdy Frantici a Kanadane mluvi o tom co vse maji ve zdravotnictvi "zadarmo". Zadarmo vsak neni nic a cena za "neplaceni" u lekaru je kompenzovana vysokymi odvody, zejmena ve Francii, coz Moore vubec nezminuje. I tak ma dle meho nazoru tak z 80 % pravdu. ()

uzzi

Moore poztrácel hodně ze svého umu, který tak krásně prodal ve skvělém Bowling for Columbine a naopak nepoužil ve Fahrenheitu. Zde je to tak napůl, občas se zableskne a občas zatmí – je vidět že politika promlouvá do jeho filmového vidění až moc. Demagogie jde ruku v ruce s ní, tady se už nelze ubránit a to co předvádí v Sicku je jasný příklad jednostrannosti. Celé to pak působí jako reklama na Kanadu, Anglii, Francii a podržme se,… na Kubu. Neřeší způsob jakým se situace v USA dá zvrátit, neotevírá otevřenou diskusi a protistranu vykresluje účelově a jen ždímá laciné emoce a ukájí svojí nasranost (i když opodstatněnou). Na začátku ukazuje žebříček kvality a dostupnosti lékařské péče, kde je Kuba pod USA (což jen tak probleskne), pak si chrochtá nad fajn přístupností kubánských dobromilů a celou Kubu pocukruje lečiváčckou agitkou při setkání na hasičské stanici – opět řeší pouze jednu stranu mince. Největší problém tohoto dokumentu je jeho nedokumentnost. Moore řekne A, ale B už neslyšíte. Je-li něco dle MM špatně, pokládá na stůl pouze negativa, je-li to fajn přihodí naleštěně klady a nenechává diváka utvářet si postupně vlastní názor. Při jeho evropském zdravotně poznávacím zájezdu jsem si vzpomněl na bohužel skoro podobnou figurku Borata. Sicko je víceméně takové SICKO: NAKOUKÁNÍ DO EVROPSKÉHO A KUBÁNSKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ, NA OBJEDNÁVKU SLAVNÉHO LEVÍČACKÉHO AMIRACANA. PS: Moora má i přes jeho jednostrannost rád a doufám, že v dalším filmu najde ztracený nadhled, nadsázku a otevře možnost rozumným protiargumentům. To že republikánští Američané jsou magoři, víme všichni i bez něho. ()

Matts

Nehodnotím snímky Michaela Moora z faktického hlediska. Používá kameru jako nástroj vykřičení svého názoru do světa. Občas s ním souhlasím, občas ne. Nikdo nikdy neřekl, že jeho "dokumenty" mají něco společného s objektivitou. Ale co se dá dělat - Moore nám zas ukázal, že umí točit filmy. Je to zábavné, šokující a dojemné. A ta trocha trapného klišé (když se neustále chytá za hlavu a má otevřená ústa...zejména při návštěvě Francie) se dá bez problémů odpustit. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky