Reklama

Reklama

Zločin jménem Katyň

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2006, 57 min

Obsahy(1)

Dosud nepublikovaná fakta a nové souvislosti hrůzných událostí, které až do dnešní doby poznamenávají polsko-ruské vztahy. Vydejme se po stopách transportů polských zajatců, které totalitní moc rozhodla sprovodit ze světa, aby tak vyvražděním inteligence a vojenské elity oslabila na mnoho dalších generací celý jeden národ. Pokusme se zmapovat poslední kroky od nádraží, kam přijížděly vlaky, přes kláštery, ve kterých na smrt odsouzení přespávali, až na popraviště, kde byli výstřelem do týla zabiti? Jakkoliv prezident Gorbačov oficiálně přiznal v roce 1990 vinu Sovětského svazu na systematickém vyvražďování nevinných obětí, dodnes současné Rusko odmítá odpovědnost státu, hovoří o vině jednotlivců, neposkytlo dosud výsledky provedených šetření a dodnes se najdou stoupenci demagogického výkladu o podílu německých okupantů. Málokdo ví, že mezi tisíci obětí masového vraždění polské elity byli také občané tehdejšího Československa... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Všichni věděli, že to udělali Rusové, ale nesmělo se to říkat." Tak nám zase jednou dějiny píší vítězové. Za doby sovětského vlezdoprdelectví nic jako Katyň neexistovalo, nyní za doby amerického vlezdoprdelectví zjišťuju, že Stalin nechal zamordovat polskou inteligenční elitu a ještě tento skutek vychytrale nechal přičíst k německým hříchům. Nerad se nechávám oblbovat oficiálními pravdami, zvlášť když dneska Rusové údajně mohou za všechno zlo světa, ale moji polští přátelé pamětníci zločin v Katyni vesměs potvrzují, tak tomu budu tak nějak věřit. A samozřejmě oceňuju, že v tomto dokumentu dostali příležitost vyváženě se vyjádřit tušící pozůstalí, vědoucí historici i jeden plamenný obhájce Stalinovy dobroty. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Nic mě nezasáhne tak moc, jako příběhy, které píše sám život. Nepotřebuji sledovat horrové fikce z per věhlasných režisérů. Filmy, jako je tento, stačí k tomu, aby se mi stáhl žaludek, abych cítila tíseň či vztek, abych cítila úzkost i strach ... strach z děsivých skutečností připomínající nezpochybnitelné důkazy zvěrstva páchané lidmi na lidech. Jímá mě hrůza nad pomyšlením, jak křehkou záležitostí je mír a jak příliš záleží na tom, v jak moc bláznivých rukou náš osud leží ... Výborný dokument, jehož autoři dali prostor pro vyjádření všem, kterých se to týká. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Pre mňa osobne mimoriadne zaujímavý dokument, pretože téma Katyňskej masakry ma strašne zaujíma. Aj keď som sa nedozvedel takmer nič nové, ľudia a ich príbehy dokážu stále maximálne upútať moju pozornosť. Vždy som mal k Poliakom kladný vzťah a táto ich tragédia je po holocauste asi najväčší zločin spáchaný počas 2.sv.vojny. Rusy na čele so Stalinom túto hromadnú popravu pripísali nemcom, pravdu poznalo mnoho ľudí, ba aj mnoho západných mocností, ale nikto túto tému nechcel otvárať. Pravda nakoniec vyšla najavo, aj keď aj v tomto dokumente máme do činenia s jedným ruským pochybovačom a obhajcom, napriek nezvratným dôkazom. Vravím na rovinu, že sa nečudujem, aký vzťah panuje medzi Poľskom a Ruskom. Dodnes nebol nikto odsúdený ani potrestaný a iba naivný človek si môže myslieť, že sa to zmení. Dokument je podaný pútavo s dobrou hudbou, ale miestami mi vadila tvrdá rocková muzika, ktorá tam nemá čo hľadať. Jediná informácia, ktorú som sa dozvedel a nevedel som o nej bola tá, že nejaké masové hroby môžu byť pod existujúcou diaľnicou. Z 22-25 000 zavraždených dôstojníkov /čísla sa rôznia/ je ešte polovica neobjavených. Toto je neodpustiteľný zločin. 100%. ()

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Kvalitně zpracovaný dokument, který jsem shlédl na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Jedná se hlavně o výpovědi pozůstalých a historiků a autentické videosekvence z odhalování hrobů. Hodně se mi líbila kamera a hudba, která umocňovala napětí a autentičnost tohoto hrůzného činu. Až to poběží v České televizi, určitě se podívejte. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Natočit dokument o Katyňském masakru je pochopitelně záslužný záměr, ale pokud divák o události alespoň něco málo slyšel, tak mu film nové informace neposkytne. Pro naprosto neznalé (skutečně se takoví lidé najdou? smutné) je to přínosné, ale toto je téma, které by si zasloužilo delší stopáž a mnohem důkladnější zpracování. Hodnotím vysoko jen ze sympatií k úsilí tvůrců. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama