Deset kánoí

Tento snímek působí dojmem hraného dokumentu. Může za to fakt, že celý film se odehrává kdesi v australské divočině a jediné postavy jsou domorodci hovořící mezi sebou místním dialektem. Od začátku sledujeme dvě dějové linie - skupina domorodých lovců se vydává na lov husích vajec do bažin, a ve volných chvílích vypráví jeden z nich, moudrý stařešina Minygulu, příběh o svých předcích. Kdysi dávno žil mladík jménem Yeeralparil toužící po krásné ženě svého staršího bratra Rijimirarila. Rijimiraril měl tři manželky, ale jednoho dne se mu prostřední manželka ztratila a i přes pátrání celého kmene se ji nepodařilo nalézt. Rijimiraril se domnívá, že mu manželku unesl člen jiného kmene a tohoto cizince zabije. Příslušníci cizího kmene ale naleznou mrtvolu a podaří se jim vypátrat vraha. Rijimiraril musí podstoupit akt odplaty - stojí na místě a jsou na něj vrhány oštěpy tak dlouho, dokud ho alespoň jeden nezasáhne. Rijimiraril je nakonec zabit a mladý Yeeralparil má právu být se svou vysněnou ženou... Snímek TEN CANOES získal v roce 2006 Zvláštní cenu poroty sekce un certain regard na filmovém festivalu v Cannes. (Lachtan44)

showxman

Cením si už toho, že takový snímek vůbec vznikl. Nahlédnout do kultury a historie nám takto vzdálené civilizace se nepodaří každý den, a když se v unylém projevu vypravěče ( "...a při práci se baví o ženách. Jako vždy." ) jako blesk z čistého nebe objeví hláška "Ta by ho tam teda chtěla." , tak se schutí pobavíte stejně jako zbytek domorodců stavící kánoe. 85% ()

DannyBoy80

2* za prostředí. Australské domorodce ve filmu jen tak neuvidíte. Zbytek? Nuda. Příběh na 10 min roztáhlý na 75 min. Nulová rafinovanost propojení dvou příběhu současnosti a minulosti. Ani dokumentární kamera nic nezachrání. Od umírání obětováného týpka je to už nebetyčná nuda. Velká škoda, mělo to potenciál, jen to chtělo lepší scénář. Proč nebyl zapojen příběh manželky, která rok putovla za svým manželem? Vyplnilo by to vatu a děj by se zrychlil. ()

Zeek

Je zde vyprávěn příběh, ve kterém je vyprávěn příběh. Dobrý příběh, alespoň tak láká vypravěč. Vše probíhá v klidu a pomalu, takže pochopí každý, což je to hlavní co mě vadilo. Strašně se to táhlo a u uspávajícího hlasu vypravěče se muselo dobře usínat. Alespoň, že těch posledních 30 minut za něco stálo a něco se dělo. Nebo se spíše ten nudný příběh chýlil ke konci a nějak dopadl. Jinak je to jedna velká nuda. Hraný dokument, jak je označován tento film, je sice zajímavá věc, ale tady se to buď nepovedlo nebo nevím. O dokument se podle mě v žádném případě nejedná. Takže pokud se chcete něco nejen o těchto kmenech dozvědět, tak si pusťte klasický dokument(například doporučuji cokoliv od Pavola Barabáše) a ne tento zbytečně roztahaný a utrápený hraný příběh, který není ani komedie, ani drama, ani dobrodružství, jak je v popisu. Moje hodnocení: 35% ()

Fredericus

Příjemně trhlé. Především oceňuji (kromě vizuální stránky) ten ironický nadhled nad zájmem Zápaďanů o domorodé kultury. ()

hlína

Jako kulturní okénko velice zajímavé, zvláště když takových počinů není příliš. Bohužel pouhopouhé dokumentaristické převyprávění jakéhosi nepříliš zajímavého příběhu napozadí u mě na větší zážitek a tudíž hodnocení nestačí... ()

billyador

verim,ze jednoducha popisnost je blizko realite a rad jsem nahlednul do sveta civilizace nebo lepe receno kultury, ktera je te nasi nahony vzdalena a naopak z jejiz prostoty bychom se my meli ucit. a je to mozna i dolozeni vzniku brainstormingu ;o)... nevim zda doporucit, ja to shledl a podruhe uz se nepodivam, ikdyz vim,ze mne to obohatilo o nove myslenky... ()

Tiiso

Neobvyklé prostředí a neobvyklé filmové hvězdy. Laskavá kamera a nikam nespěchající styl jak je blízký západní civilizaci. Toto tempo vyprávění se mě moc líbilo a ačkoliv bylo již pozdě v noci dokázal jsem neusnout. A to díky silnému příběhu. Tak proč jen tři hvězdy? Nemohl jsem se zbavit pocitu, že domorodné vyprávění stejně bylo silně zotročeno okem zápaďácké kultury a úsměvné či naopak dramatické chvíle dost poplatné zvykům našince a ne zcela jen světu ve kterém by ho prožíval domorodný kmen. Snad je to jen můj pocit. V každém případě skvělá myšlenka, kterou se podařilo bezvadně dostat na plátno. ()

DooFooS

Výprava do úplně jiného světa, kde mají naprosto odlišné hodnoty. Opravdu příjemný odpočinkový film, kde nechybí ani akce, jen se musí počítat s tím, že vypadá trochu jinak, než akce produkovaná konzumním filmem. ()

Lewaso

Díky za takové filmy. které ukážou zevnitř pocity lidí, kteří jsou stále opravdovými lidmi nezatíženými balastem takzvané civilizace. ()

b3zda

Velice zajímavý film, který mě přes pomalé tempo vyprávění příběhu nepřestával nudit i díky výborné práci kamery a celkovému vizuálnímu stylu, který se společně se zvukem měnil v závislosti na daném období příběhu. 82% ()

Dr.Abe

Tak tenhle film se vážně podvedl. Je plný lidského humoru v podání australských domorodců. Jednoduchý ale i poučný příběh ve příběhu (jak vypravý vypravěč :D) je opravdu velmi milé podání takového vizuálně povídkového žánru, řízlého fakt kvalitním humorem. Sedí mi to do kratší verze Rychlého bežce (The Fast Runner) a dobře zpracované verze dokumentárního filmu z Austrálie. ()