Zlatovláska

Goldilocks

Animovaný / Loutkový / Pohádka

Československo, 1955, 46 min

Předloha:

Karel Jaromír Erben (kniha)

Václav Voska
  • ripo

V pohádkách našeho lidu, jak je zapsali vynikající spisovatelé, především Němcová a Erben, a dali jim ve svých vyprávěních brilantní uměleckou formu, je ztajen nejenom nezdolný, hrdý charakter prostého českého člověka, který pod tíhou útisku nepřestal věřit v lepší život, není v nich jen vyjádřena celá duše našeho lidu ve své čistotě a poetičnosti. Tyto pohádky jsou zároveň vynikajícími literárními díly, která patři ke skvostům naší národní literatury. Rádi se k nim dnes vracíme. A dětem... pro ty jsou dnes, stejně tak jako včera, nevyčerpatelným zdrojem k tříbení mysli, povzbuzení fantasie, posílení citu pro dobro a zlo, pro spravedlnost a bezpráví pro pravdu a lež. Jestliže právě dnes byla natočena „Ztatovláska" v Kainarově přepisu ve formě loutkového filmu — nejbližšího dětem — nebylo to jen proto, aby byla vyzvednuta krása klasické pohádky. V příběhu „Zlatovlásky" je totiž hluboký výchovný motiv: že nezvítězí vždycky ten, kdo má moc; že naopak vítězí ten, kdo je spravedlivý, kdo má čisté srdce; že takovým lidem patří svět. — V tomto filmu snad dosud nejvíce se projevilo celé pohádkářské kouzlo tvorby Hermíny Týrlové. Šťastná volba spolupracovníků, především výtvarníka Luďka Kadlečka a animátora a spolurežiséra Jana Dudeška, dala tomuto filmu podstatně odlišný ráz, než jaký mají všechny předcházející filmy H. Týrlové. Proti dřívějšímu víc lyrickému a něžnému než epickému charakteru jejích filmů se tady setkáváme s širokým epickým proudem, který diváka podmaňuje svou fantasií. A výtvarná stránka? I ta je zcela nová. Hračka, s jakou Týrlová dosud pracovala, se stala ve „Zlatovlásce" výrazným typem; loutka dostala bohatý charakter, vlastnosti a city. Promyšlené řešení prostoru dekorativního i loutek podtrhuje funkčním užitím barev a světel atmosféru různých prostředí a dějů. Všemi těmito vlastnostmi nepochybně zapůsobí nové dílo H. Týrlové na naše diváky jako značné překvapení. Filmový přehled 14/1956(2.2.2010)

• - Film získal v roce 1957 na filmovém festivalu dětských filmů ve Varšavě jednu ze čtyř hlavních cen. (M.B)