Kabul Express

Indie, 2006, 106 min

Kabir Khan

Kabir Khan

Aditya Chopra, Yash Chopra

Poznej svého nepřítele a budeš ve 100 bitvách neporažen říká Sun Tzu. Indové si však řekli poznej svého Talibánce/Pakistánce a konstrukce nepřítele, tak ji vnímá většina západní populace se náhle začne nebezpečně bortit. Nemluvě o neslavné roli, kterou měl v celém regionu Pakistán. Velice zajímavý snímek, který se snaží divákovi nastínit jinou kulturní perspektivu přes pohled jednotlivých postav. Byť jsou zde hrdinové částečně typizovaní, tak jsou pořád zajímaví a životní. Fascinuje mě, jak lze pojmout tak vážné téma se záblesky humoru, narážkami na indicko-pakistánské vztahy, jejich kulturu v prostředí Afghanistánu. Film rozhodně není pouze na efekt, povrchní nebo dokonce podbízivý. Rozhodně má svoji atmosféru, kterou si postupně buduje, takhle zajímavé konzervační drama a road movie v jednom jsem ještě neviděl.(9.6.2014)

Indická road movie o partě indických novinářů a jejich afghánském řidiči, unesených Tálibem. Ten se chce vrátit z Afghánistánu, kde po svržení Talibanu hrozí Tálibům smrt zpět do rodného Pakistánu (film je z roku 2006, dnes po odchodu amerických jednotek v Afghánistánu opět získává hlavní slovo Taliban). Během cesty dojde k řadě dramatických událostí, díky nimž se osádka vozu blíže seznámí. Cesta k hranici vede neskutečně krásnou krájinou s jasně modrou vysokohorskou oblohou, z jejíž modři až bolí zrak a do které se zapichují zasněnžené vrcholky velehor... Tu a tam se z pouštní krajiny vynoří zřícenina dávného hradu, zaprášená vesnička, či rozervané kusy pomalu reznoucích ruských tanků z poslední války... I já se trochu bál jisté rozjuchanosti. Přeci jen Indie je Indie a neznám film, kde by se nezpívalo a netančilo. Tady si na to tvůrci naštěstí dali pozor a tak jediný kdo mne ve snímku prudil, byla americká novinářka... Myšlenky, které film nakusuje stojí za zamyšlení. Všechno je to v lidech. Normálně bych dal za 3, ale za hudbu a to prostředí neobjektivně přidávám hvězdu. Afghánistán je neskutečná a krásná země, kam se většina z nás asi nikdy nepodívá. Dávám tedy dohromady 4 indické cigarety. * * * *(15.2.2014)

Film bol v konečnom dôsledku pre mňa veľmi príjemným prekvapením, nakoľko spracovať tak vážnu tému, takým "nenásilným" spôsobom, že som sa v podstate na filme viac zabávala ako "trpela" bol obdivuhodný počin. John Abraham, keďže vo filme nedošlo na žiadnu romantiku, bol naozaj skvelý, ale ešte viac sa mi páčil Arshad Warsi. Linda Arsenio, našťastie, kto vie prečo (žeby ju predabovali?), nehovorila typickou anglickou fistulou, takže sa dala v pohode jej angličtina počúvať. Zaujímavý film, páčil sa mi a ten osol bol fakt super. V titulkoch ma zaujala taká minidrobnosť, keď autor, možno už v pôvodných titulkoch, bežne používanú indickú nadávku, "ty pes" autor preložil ako "ty k.k.t" . Nádherná kamera a zábery krajiny a nebesky modrej oblohy boli ako bonus na vrch.(29.5.2017)

Mé první setkání s indickým filmem dopadlo nad očekávání dobře.Občas neškodí podívat se na problémy současného světa i z druhé nebo v tomto případě spíš třetí strany. Indie je zde prezentována jako skutečná velmoc - všichni znají indické filmy a herce, za jednu Indickou stár( jistě krasavici) nabízí dokonce Pakistánec na výměnu sporné území Kašmíru. Indické cigarety jsou samozřejmě nejlepší na světě a o nejlepším hráči kriketu ani nemá smysl diskutovat..ale nechci aby to vyznělo nějak uštěpačně, naopak, všechno výše popisované působí spíš příjemným, osvěžujícím dojmem, skutečně jsem se celou dobu výborně bavil . A když k této trochu exotické atmosféře přidáte dostatečně napínavý příběh o střetnutí 5 různých lidí - Američanky, 2 indických novinářů, afgánského řidiče a pakistánského vojáka, na území Afganistanu, těsně po pádu talibánského režimu, je o zajímavou podívanou postaráno. Film zaujme i okolnostmi jeho vzniku: je to první film natočený v Afganistánu po pádu Talibánu, filmaři byli neustále pod ochranou vojáků, bylo jim několikrát vyhrožováno smrtí, ve filmu hrají i skuteční mudžahedíni, jeden z nich přísahal, že jestli bude hrát banditu tak režiséra zabije :) a v Afganistánu byl nakonec zakázán, protože prý uráží nějakou místní národnost, ano ty bandity co vám v rámci úspor namísto kulky zatlučou do hlavy klín.(18.3.2007)

Po shlédnutí filmu jsem dlouho myslela na to, že zdaleka ne všichni Tálibové jsou zločinci a zdaleka ne všichni netálibové jen pouhé oběti, hlavně mstít se po pádu Talibánu uměli opravdu vynalézavě. Ale tak je tomu asi vždycky, jen na to trochu člověk zapomíná pod mediální masáží a jednostrannou politickou propagandou. Obzvlášť konec filmu byl pro mě opravdu ohromující. Občasné vtípky, které tu někteří vytýkají, sice mohou působit trochu "znesvěcujícím" dojmem, ale mě se zdálo, že vnesli příjemné osvěžení a dobrý kontrast k vážným situacím, film tak nepůsobil vůbec pateticky. Uznávám, že je ale vychutná spíš člověk, který shlédl alespoň pár bollywoodských filmů s nejslavnějšími hvězdami, protože pak mu narážky na jejich jména něco řeknou.(27.5.2007)