poster

West Bank Story (festivalový název)

 • USA

  West Bank Story

Muzikál / Krátkometrážní

USA, 2005, 20 min

Režie:

Ari Sandel

Střih:

Avi Youabian
(další profese)
 • sandis
  ***

  Jedná se o 20 minutový muzikál o sporu 2 rodin, kdy každá provozuje fastfood restaurant na Západním Břehu, které jsou vedle sebe a vzájemně si konkurují. Jeden s názvem HUMMUS HUT a druhý KOSHER KING. Minipříběhem prochází příběh lásky izraelského vojáka Davida a palestinské krasavice Fatimy. Nešťastnou náhodou oba restauranty lehnou popelem a David ranou kladivem rozbíjí zeď nenávisti a segregace. Nakonec obě rodiny na ruinách svých restaurací začínají spolupracovat, aby nasytili hladové obyvatele (palestince). Celý příběh je ve velmi sarkastickém duchu, avšak docela vystihuje základní problémy dané lokality. Vyhýbá se politice a poukazuje zejména na lidskou stránku problému. Jedná se samozřejmě o čistou hypotézu a zjednodušení a v podstatě frašku, což však dovoluje i závěrečné vyřešení v podobě vzájemné spolupráce.(4.3.2007)

 • molotov
  *****

  Úžasný kraťas, jeden z nejlepších na letošním festivalu Prague shorts films. Hudební skvělá parodická čísla a nesmírně vtipný příběh.(22.11.2007)

 • KlonyIlony
  ***

  U filmu oceněném Oscarem je asi zbytečné se rozepisovat o jeho vnější stránce (herecké výkony, technické provedení), spíš je zajímavé hodnotit obsah; v případě filmové interpretace etnického, náboženského, nacionálního atd. konfliktu hlavně politický podtext. Na začátek je třeba říct, že se film tváří, že chce podávat vyvážený pohled na věc, a do jisté míry reprezentace Izraelců a Palestinců je symetrická: postavičky v Hummus Hut i v Kosher King jsou mají dost podobné tunelové vidění, nevidí za zájmy své skupiny, a je to jen díky nebeské lásce izraelského vojáka, který stojí na stráži v chechkpointu na okupovaném území, a arabské prodavačky v bistru, že se dokáží alespoň na chvíli odpoutat od své omezené perspektivy. Pohled na Palestince i na Izraelce je karikaturní, je jim atribuována spousta stereotypních charakteristik. Je tedy jasné, že film není proizraelským agitpropem, a že je určen spíš liberálně uvažujícímu západnímu publiku, a ne izraelským ultranacionalistům. V jednom ohledu je ale symetrie narušená: jídlo v Hummus Hut má názvy zhruba jako "hummus pro sebevražedné atentátníky", "hummus pro odpalovače raket" apod.. Izraelský ekvivalent těchto zesměšňujících názvů ale nenajdeme, i když by se daly najít celkem snadno - název by jednoduše obsahoval slovní spojení jako "buldozerování palestinských domů", "útoky fosforem" apod. Film je vtipný, politicky nekorektní, ale bohužel (skrytě) neférový. ONLINE: http://video.google.com/videoplay?docid=8860670051621711477(10.8.2011)

 • genetique
  ****

  Skvelý krátkometrážny úlet. Vo vzťahu dvoch súperiacich rodín o lepší fastfood, je tu trefne a dôvtipne sparodovaný konflikt izrealsko-palestínskych vzťahov. Plný znamenitých hlášok a príjemných hudobných vložiek. Mám z toho veľmi dobrý dojem, do celovečeráku som to ale nedával. Stratilo by to čaro. 85%.(25.6.2009)

 • Houdini

  Oscar 1 : Krátký film(28.2.2007)

 • - Film vznikal 1,5 roku. Psaní scénáře 5 měsíců, produkce filmu trvala 7 měsíců, natáčení filmu 14 dní, postprodukce 5 měsíců. Na snímek odpovídající délky jde o poměrně dlouhou dobu. Čas strávený na genezi filmu zdvojnásobila přítomnost 7 tanečních čísel, kdy mělo každé z nich izraelskou a palestinskou část. (mr.filo)

 • - Scény odehrávající se na izraleskopalestinské hranici byly filmovány 30 mil od Los Angeles v populární kulisové vesnici rančera Reneho Veluzata. (mr.filo)

 • - Ranč, na kterém se natáčelo, se jmenuje Santa Clarita. (nezavisla)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace