Monako - závod králů (TV film)

• francouzský

Monaco - Le circuit des princes

• finský

Monaco - Formulan 1:n kuninkuusajo

Monaco - Race Of Kings

Dokumentární / Sportovní

Francie / Finsko, 2004, 51 min

Čekal jsem, že se dozvím mnohem více o Monaku, něco o jeho historii, zajímavosti, poslechnu si pár jezdců či si alespoň projedu celý okruh nějakým zajímavým způsobem. Částečně se mi to splnilo, ale celkově jsem tímto portrétem okruthu více než zklamán. Zajímavý je průujezd trati za asistence dvou vozů, bohužel ani s jedním nemáme žádnou šanci vše zaznamenat. Z historie se toho dozvíme také velmi málo a když už se o něčem mluví, tak buď o vzdálené historii nebo o součastnosti. Těch pár zábavných zajímavostí, které fungují jako koření tohoto dokumentu však zabralo. Radost jsem měl i ze záběrů mě již dávno vzdálených, ať jsou to první závody, tlačení monopostu do cíle nebo netradiční jízda Bruce McLarena. Potěšil i Juan Manuel Fangio, ze všech hovořících asi nejvíce, neboť toho jsem tam upřímně nečekal, a rád jsem si poslechl i Kimiho či Miku v jejich rodné řeči a pana Ayrtona Sennu. I když většina mluveného slova jsou jen hloupé kecy a Jackie Stewart opět žvatlá více než je třeba. Zajímavým je určitě pohled na první formule, které ač jejich bezpečnost byla veškerá žádná jezdili mnohem drsněji a více vzrušujícícm způsobem než dnes. Jejich jízdu v úzkých zatáčkách nezapomenu.(28.11.2007)

Dokument obsahujúci celkom veľké množstvo starých monackých záznamov, jak z veľkých cien, tak aj zo života mesta. Okrem toho je to ale dosť chladný počin, bez dynamiky a obrazovej náveznosti ku komentáru. Rozhovory na jedno brdo. Ps: Schumacher v dokumentu nefiguruje. Naopak Raikkonen a Hakkinen celkom veľa. Jackie Stewart je z nich najväčší vtipálek a maska :)(9.6.2013)

Nebylo to vůbec špatné čekal jsem něco horšiho(10.6.2013)