Berta a Ufo (TV seriál)

Česko, 2006, 26x8 min

Ivo Hejcman

Miroslav Adamec
  • Neklan006

ten ufon je jediný pozitivum téhle děsivé kraviny. a že se to líbí dvouletým dětem, jak tady čtu? to je sice hezké, jenže Večerníček se musí líbit i dětem šestiletým, devítiletým a dvanáctiletým. a neměl by být nekoukatelný ani pro dospělé. Večerníček byl vždycky masovka. viz naše klasiky Rumcajs, Fík, Bob a Bobek aj. jinak to patří na kanály pro nemluvňata s Teletubies a podobně. ;-)(31.8.2014)

• M-arta

Mně se to nelíbí. Chybí mi tam náboj, poetika, styl, šmrnc a... A smutně přemýšlím, co by to tak asi mělo dětem dávat - kromě informací, že lidi moc telefonují mobilama a skoro na sebe nemají čas. To snad vidí samy... Řešení? Potřeba unikat až k UFOnům?! To mě tedy děsí... I když to tak zřejmě nebylo myšleno - scénář působí, jako by ho v touze po rozletu a originalitě vymýšlelo desetileté dítě. Pokud to tak je, a je to součástí nějakého skrytého experimentu, možná se časem pobavíme. Pokud ne, děkuji autorům, že nevyprodukovali nic, co by dětem výrazně ublížilo, a přece pomohlo vyhranit divácký vkus už v nejútlejším věku.(5.11.2010)

Normálně tvorbu pro nejmenší nehodnotím, ale tady musím udělat výjimku. Večerníček pro malé děti baví mě a především našeho prcka - Berta je totiž milá, hodná, roztomilá - a Jitce Molavcové to tady sedí, jakkoli ji jinak nemusím. Ale odborné komentáře a hodnocení zdejších kritiků mě pobavily ještě o kousek víc. Nemůžu se ubránit pár otázkám: Tak proč na to čumíte? Honba za co největším počtem "hodnocení? Nedošlo Vám, že si ho honíte u špatnýho filmu, i když stopáž je přibližně stejná? V tomhle případě ta marná snaha o kritické myšlení a pokusy být nekompromisně vtipní vyznívají ještě směšněji než jinde. Nejzábavnější bláboly ze sebe vypustili: Isherwood, WANDRWALL, M-arta, Honajz2. Děkuji za počteníčko.(6.2.2014)

• UncleG

Na Káťu a Škubánka, Maxipsa Fíka nebo Macha a Šebestovou se bez duševní újmy můze podívat divák pokročilého věku, aniž by se musel cítit trapně. Jsou to seriály, které mají vtip, švih a nápad. Tady u Berty si ale dospělí na svoje nepřijdou. Berta a Ufo je večerníček zaměřený na těžce předškolní publikum, tak trochu unylý a bez vtipu. Svou podivnou "ulítlostí" se snaží čerpat z takzvaně bezbřehé dětské fantazie. A v tom právě vidím nejtěžší průser celýho seriálu. Továrna na hračky je místo, kde všichni jezdí na skulzavkách nebo galaxie mléčná dráha je plná mlíka a cukrovinky se těží ve vesmíru. Čokoláda se do dortu přidává až po upečení, takže bílý dort pak krásně znědne... Zkrátka a dobře, ve světě hunsně žlutý berty a divnýho modrýho přizdisráče je všechno tak fantazijně surreálné, že na to děti koukaj jako vejři na tank. A to je prostě strašně nebezpečný. Protože se to celý tváří strašně didakticky, ale zároveň je tam všechno špatně, obráceně nebo jinak. Kdyby byla cílovka někde kolem deseti let, nebo se to alespoň odehrávalo na planetě Huí-Ťap-ťap, neřeknu ani bž ... Ale takhle se nemůžu zbavit pocitu, že nejmenší publikum by prostě nemělo být mateno. Dále jen několik poznámek: *)Výtvarno mě těžce neoslovilo, nicméně je vidět, že je večerňajz propracovanější než většina současné produkce. Výtvarnice tedy odvedla alespoň poctivý kus práce. *)Nechápu, proč je hlavní postava od hlavy až po pr...(ehm)... žlutá, zatímco ostatní mají běžný tělový odstín. Znamená to snad, že hlavní hrdinka trpí jaterní disfunkcí? *) A za třetí už mě nic nenapadá...(21.9.2014)

• DinoRaptor

Co tohle zase bylo? Jestli první série měla v sobě alespoň slabý záblesk logiky tak ve druhé jí nenajdete ani pod lupou. Původně jsem tomu nechal jednu z milosti ale i to je moc. Tenhle seriál už mě vážně dost štve, hlavně tím jak ho pořád vysílají. Nějaké hezké (Kluci ze zámku), nebo vtipné (Pozor bonbón) večerníčky nedávali už ani nepamatuju, ale tahle kravina nedávno skončila a teď zapnu večerníček a je to tam zas.(22.3.2008)