Reklama

Reklama

Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny

(TV film)

Obsahy(1)

Mladý, ale zároveň již zkušený filmař Robert Sedláček (autor dokumentární trilogie o novodobých českých dějinách Tenkrát či hraného debutu Pravidla lži), se ve filmu setkává s důchodcem a bývalým premiérem Milošem Zemanem, který se sobě vlastním ambivalentním postojem pojímá tento film jako svůj "nekrolog". V dokumentu hovoří o osobních a společensko-politických souvislostech svého života a vyznává se v něm ze svého obdivného vztahu k Vysočině, která je pro něj "kotvou v duši". Divák se dozvídá, o čem bývalý premiér přemýšlí a jak reflektuje nedávnou minulost a tak se vlastně může něco dozvědět i o sobě, protože Miloš Zeman je jedním z nejmocnějších mužů našich novodobých dějin a tedy také v určitém slova smyslu ztělesněním české společnosti. Robert Sedláček k filmu uvádí: "Miloš Zeman vytáhl svým charisma nahoru sebevědomí celé jedné (dnes spoluurčující) politické strany. Nemám ambici natočit "objevný film" typu kdo je M. Z.; nemám ambici dorážet na pana Zemana s výčtem dat typu "slíbili jste, nesplnili jste". Zajímá mě reflexe člověka, který prožil (odžil si) sinusoidu moci v éře, v níž jsem si já (a moje generace) definovala hodnoty na základě reálné životní zkušenosti v utvářejícím se politicko-kulturním prostředí. Já sám se řídím spíše pravidlem, že není důležitý úder rychlé odpovědi, nýbrž usazování slova hledajícího svou zodpovědnost. Snažím se odhlédnout od moci, jaká fakticky je a zajímají mě především její možnosti." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (60)

merigieren 

všechny recenze uživatele

Bavilo mě to, i když mě celkem rozptylovala divná kamera, nasvícení, kameramani a mikrofon z hůry, ale to jsou technické věci, které nemají s obsahem nic moc společného, i když filmu ubírají *. Zeman je jako vždy ironicky vtipný a to v kombinaci s citáty mnoha knih ukazuje, že asi něco i zná a určitě v důchodu hodně čte :-) Vlastně bych to nebral ani jako dokument, spíš komedii při které se člověk zasměje více než u některých filmů. Docela Zemanovi závidím ten jeho svět prostý hlupců... Jedna věc mě přece jen trochu zaskočila, a to že když sem byl malej tak sem si s myšmi na poli hrál a nemyslím si, že by je rejsek dokázal aktivně pokousat, ale to je přístup lidí, kteří žijí ve městě a myš znají z obrázků... ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Portrét politika za zenitom kariéry je šancou odokryť masku, za ktorou sa skrýval v časoch verejne činných. Bohužiaľ, povznesenosť majstra citátov a bonmotov ostala nenaštrbená, z poodhalenia ostalo selankovité pricmrdávanie premúdrelosti (ktorá najviac vynikla v snahe tromfnúť citáty slávnych vlastnou verziou). Pobafkávajúci sivovlasý ujko rozjíma o krásach Vysočiny, usmievavo poučuje a súcitne zachraňuje hlodavca - a ja ako divák mu neverím ani mäkké f. Režisér uviedol, že témy určoval on, ale povýšenecký zručný rečník prevýšil túto výhodu spovedajúceho. Potreba neustále slovne triumfovať však usvedčila expolitika z nedostatku pokory, ktorú presadzoval pri oberaní malín, vychutnávaní pohľadov a pití vody zo studničky. Skôr urazené zakuklenie sa odstaveného straníka ako úprimnosť. Krajinárska idyla podoprená zaujímavosťami o jej histórii a život v odlúčení od mesta a ľudí je fajn, pokiaľ mala byť výsledkom len vlastivedná prechádzka „zemí krásnou, zemí mou“. Reflexia minulosti neprekročila zenit novinármi prepraných káuz, ale vďaka patrí aspoň pripomenutiu zopár prešľapov (obklopenie sa slabochmi, z ktorých nie je možné vyrobiť schopného nasledovníka, obhajoba pochybnej, neskôr odsúdenej osoby). Výsledok? Zeman má podľa mňa pravdu, že skutočnosť skôr ovplyvňujú jednotlivci ako masa. V tomto zmysle prešibaný vidiecky strýco vyhral nad snaživým režisérom z mesta a určil prevažujúci ráz filmu. S reklamou to bolo horšie. Dokument totiž predeľovali citáty zo Zemanovej knižky, naznačila sa pikantnosť a vulgárnosť v nej obsiahnutej, zdôraznila sa chvála čítania ako takého a to všetko akoby divákovi naznačovalo: "Ak si knihu ešte nečítal, urýchlene by si to mal napraviť.“. ()

Reklama

MartinX. 

všechny recenze uživatele

Tento dokument není zcela zdařilý, ale některé komentáře, které tady čtu, vyznívají, jako že Sedláček selhal, neboť neodhalil Zemana jako škůdce lidu. Tyto jedince musím jemně upozornit, že umělecký dokumentární portrét není spis prokurátora. Zeman má ve snímku dost času ukázat své silné stránky i své slabiny. A tak zaznamenáme jeho samolibost i relativní skromnost, jemnost i záblesky vulgarity, vtip i snahu se prezentovat jako "vzdělanec." Ať už si o Zemanovi myslíme cokoliv, děje v této zemi v uplynulých letech ovlivňoval sakra významně ,a takový intimní portrét člověka - významného expolitka - s jeho chybami i půvaby, je proto velice cenný. Co bychom dnes za to dali, kdybychom měli něco podobného v případě Masaryka, Beneše nebo třeba Švehly? Sedláček se spolehl na to, že se "předmět" vyjeví sám, a v tom je opravdu jistý nedostatek filmu, možná by větší režisersko-autorský vklad nebo dokonce banální připravenost nezaškodila. ()

crackonosh 

všechny recenze uživatele

Je to z dramaturgického a filmařského hlediska výrazně lepší portrét než ten starší o Bělohradském. Nechybí mu struktura, Sedláček se tolik nebojí zapojit a promluvit a ptát se. Snad díky tomu funguje dokument jako portrét politika za zenitem, politika, který je smířený s minulostí a ukazuje nám svou přívětivější tvář, než je ta současná, kdy se Zeman opět dostal na vrchol a rozhodl se zúčtovat se všemi svými odpůrci z pozice moci. Škoda, že nezůstal tím jezevcem z Vysočiny, bylo by nám všem asi lépe. Včetně Zemana samotného. ()

Mara97 

všechny recenze uživatele

Bizár, dokument režíruje spíše Miloš než Robert. Dělání rozhovorů u silnice v tom rámusu také není nejchytřejší. Ovšem toto Zemanovo (Sedláčkovo) dílo skrývá zapomenuté poklady pro politickou recesi - např. pád Zaorálka pod vlak během předvolební kampaně. I kdyby jen toto měl být jediný důvod tento nekrolog vidět, vyplatí se. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

  • Snímek primárně doprovází dvě skladby a sice písně „I Have a Dream“ od skupiny ABBA a „Sentimental Journey“ od Lese Browna a Bena Homera. (majky19)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno