Poustevna, das ist Paradies!

A Town Called Hermitage

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2007, 74 min

Ondřej Provazník

Dokument nezůstal bez odezvy. Zástupci přeshraniční německé spolkové země si stěžovali, že jejich obyvatelé byli prostřednictvím dvou výletníků vylíčeni jako nepracující ztroskotanci, kteří do Česka jezdí za levnými nákupy a ještě levnějším sexem. Nespokojeni byli i starousedlíci z Poustevny, kteří nadávali na všechno a na všechny - například i na chovance ústavu pro mentálně postižené, vystupující v dokumentu.(31.10.2008)

Mě třeba zaráží že v dokumentu není nikde uvedeno že se jedná o chovance (klienty) ústavu pro mentálně postižené, to si pak neznalý divák řekne že se jedná o běžné obyvatele Dolní Poustevny. Každopádně film jako celek funguje docela dobře a líčí celkem zajímavé osudy lidí ze sudetského pohraničí, nikoliv však běžných obyvatelů, tudíž nutno nebrat ho tak vážně.(1.11.2008)

• bassator

42nd KVIFF 2007 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž(12.8.2009)

Dokument o to silnější, že vám skoro nic neříká 'na plnou hubu'. Stojí za vidění, i když třeba k Sudetům nemáte vztah.(4.11.2008)

Mé krásné, turismem a vietnamci obsazené rodiště. Kdo by nezaplakal dojetím. Cože? Nikdo, nu, vlastně ani já ne. Ale je hezké vidět lidi které znám, na obrazovce, pohybující se, mluvící, trapně se chovající. Ach. Proč jsem se nenarodil radši v Macoše. Lepší vzpomínky bych si pěstoval v hlavě.(29.7.2010)

Ten dokument je zajimavy hlavne diky atypickemu vyberu postav, ktere byly zvolene jako zaklad tohoto filmu. Mozna skoda, ze prostor nedostali i "obycejni" lide. Bludny Holandan asi sotva predstavuje zakladni vzorek obyvatel Sluknovskeho vybezku. Ani se nedivim namitkam nemecke strany, ktera se za sve dva obcany stydela:-). No, o Poustevnach se moc nedozvite, ale zabava zarucena.(8.2.2016)

Dokument založený na výběru spektakulárních až bizarních obrazů ze Šluknovského výběžku, který jsem měl v době vzniku filmu možnost paralelně poznávat v rámci kulturně-antropologické praxe s vlastní kamerou.(4.1.2012)

• civrss

Nejšílenější dokument, který jsem v životě viděl. Tohle je fakt něco...(4.12.2013)

Skvělý, český dokument, který pomocí několika lidských příběhů nastiňuje život obyvatel příhraničního městečka Dolní Poustevna a jeho okolí uvnitř i za hranicí Šluknovského výběžku. Kromě krátké retrospektivy do období druhé světové války se ve filmu střídají obrazy jednotlivých účinkujících, kteří volně seznamují diváka se svými pocity, radostmi, starostmi atd. Zdá se, že tvůrci minimálně zasahují do toku těchto příběhů a naopak se vyvarují necitlivému, účelovému směřování postav. Toto velmi osvěžuje tento dokument, který pozvolně, bez "šokujících" vyústěních a zjištěních plyne až ke svému smířlivému konci.. Etnická a národnostní rozmanitost postav "poustevny" dodává tomuto podařenému dílku etnologický a kulturně antropologický rozměr...a hlavně, nepředkládá řešení, jen dokumentuje!!! A já už vím, kam pojedu na výlet...(15.4.2008)

V titulcích filmu uvedeno: název Poustevna das ist Paradies.(1.8.2013)

sice sme se jako sudetaci timhle dokumentem slusne zviditelnili, ale celkove mi prijde zpusob provedeni prece jenom trochu plytkej a nedotazenej - budem tocit, tocit, tocit tunu materialu vsechno mozny a ono uz to snad neak dopadne. (pozn. ze si tady nemci za lacino nakoupej odpoledne u vietnamskych stanku, a vecer pak v jednom z mnoha bordelu je pravda, takze se ty zahanbeny reakci ani nedivim:)(1.11.2008)

• alanP

Nechápu koncept výběru účinkujících postav? Čím větší abnormalita - tím větší šance se dostat "do televize"?(5.1.2009)

Dokument o to silnější, že vám skoro nic neříká na plnou hubu... Stojí za vidění, i když třeba k Sudetům nemáte vztah.(19.1.2015)

Měla jsem tu čest, že mě pan režisér Provazník učil dva roky na vysoké. Přeji mu, aby mohl točit dál takových podařených dokumentů a ne ty trapné seriály jako bylo Letiště (soudím po shlédnutí jednoho dílu..).(15.9.2012)