Nový snímek Zachariase Kunuka, inuitského režiséra ze severu Kanady, navazuje na jeho úspěšný debut Rychlý běžec. Zatímco ten byl originálním přepisem dávného mýtu, Deníky Knuda Rasmussena jsou poetickou zprávou o prvním kontaktu mezi Inuity a Evropany – a to z pohledu Inuitů. Film začíná na polárním kruhu v roce 1922. Stárnoucí šaman Avva má starosti se svou oblíbenou, ale vzpurnou dcerou Apak. Skryté napětí v rodině i v celé komunitě se dostane na povrch díky nečekanému příchodu skupiny dánských polárníků… Spoluautorem tohoto nádherně natočeného snímku je Kunukův dlouholetý kolega kameraman Norman Cohn. (Febiofest)

honajz2

Tenhle film má zajímavé herce, neskutečně poetické prostředí (aspoň pro mě teda, věčný sníh a led může sice působit neskutečně depresivně, ale mě připadá spíš klidný a krásný), ale celé tomu ubližuje ta délka. Dvě hodiny jsou fakt až moc, jelikož se tam toho tolik zase nestane a v některých částech je to i celkem ukecané. Ale i přes tu stopáž to má zajímavé části, kde jsem se ani nenudil a ve výsledku to pro mě bylo tak půl na půl. Navíc kamera působí, jako bych se díval na nějaký dokument. Ona teda není špatná, ale prostě působí jako kdybych se díval na dokument, ne na film. Jako celek to působí zajímavě, ale utahaně. A to jsem celkem zvědavý, jaký je Kunukův první film Rychlý běžec, podívat se na něj chci taky, ale musím si na to najít speciálně čas, tři hodiny jsou přece jenom tři hodiny... Jeho druhý film Deníky Knuda Rasmussena (jinak Knuda Rasmussena musí znát každý, kdo se aspoň maličko někdy zajímal o Grónsko a jeho historii) není špatný. 3* ()