Reklama

Reklama

Koloběh "života"

  • Česko Koloběh života (Megacities remix) (festivalový název) (více)
všechny plakáty

VOD (1)

Obsahy(1)

Vítězný film MFF v Karlových Varech 2006, ze soutěže dokumentů delších než třicet minut, rakouský Koloběh života (Megacities remix). Multimediální umělec Timo Novotny "zremixoval" snímek Michaela Glawoggera Megacities (1997). Co si pod tím představit? Zhruba třetina záběrů v nynějším filmu je převzata a přestříhána z díla původního, dále "remixér" využil materiál, jejž Glawogger nepoužil, plus ve spolupráci s kameramanem Wolfgangem Thalerem, který už snímal Megacities, Novotny dotočil sekvence z Tokia. Dalšími megapolemi v Koloběhu života jsou Mexico City, New York, Moskva a Bombaj. Nedílnou součást tvoří hudba vídeňského elektronického uskupení Sofa Surfes (v březnu 2006 koncertovali v Praze); nedílnou proto, že obrazovou a zvukovou stopu režisér skvěle sesynchronizoval. Účinek této symbiózy diváka místy až hypnotizuje. Koloběh života lze typově přiřadit ke kategorii filmů-esejů o civilizaci, v níž asi nejvíc proslul Godfrey Reggio s tituly Koyaanisqatsi (1983) a Powaqqatsi (1988). Reggiovy filmy však i navzdory někdy drtivým záběrům oslavují život na Zemi, jsou bezeslovnými obrazovězvukovými symfoniemi. V temnějším (i tonalitou záběrů) a depresivnějším Koloběhu života se objevují konkrétní lidé a svěřují se se svými osudy a sny. Vesměs jde o bytosti z okraje společnosti, které se snaží vymanit ze spárů bídy, což se jim beztak nikdy nepodaří. Neúhybné záběry na zabíjenou drůbež a porcovanou mořskou faunu varují, aniž zdvíhají prst: Tohle pro člověka nedopadne dobře. Jako "Experimentální hudební dokument" charakterizoval multimediální umělec Timo Novotny svůj projekt, remix proslulého filmu Megacities (1997), vizuálně vytříbené eseje o skrytých tvářích několika světových "megaměst", natočené předním rakouským dokumentaristou Michaelem Glawoggerem. Třicet procent přímo převzatého (a přestříhaného) materiálu Novotny doplňuje sedmdesáti procenty dosud nespatřených záběrů, v nichž mísí Glawoggerem nepoužitý původní materiál s vlastními sekvencemi z Tokia, které natočil ve spolupráci s kameramanem Megacities Wolfgangem Thalerem. Vedle japonské metropole nás film doslova vtáhne do atmosféry Mexico City, New Yorku, Moskvy a Bombaje. Elektrizující spojení fascinujících filmových obrazů a neméně působivé zvukové stopy z dílny hudebního uskupení Sofa Surfers je strhující audiovizuální dobrodružství napříč kontinenty a zároveň originální příspěvek k diskusi o nových možnostech dokumentárního filmu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dokument, který je podobný snímkům qatsi trilogie a to jistě není náhoda. Stejně jako další "klon" Baraka však hledá film svou tvář a nedokáže ji nalézt. Nejdříve se snaží ukázat několik světových metropolí z různých pohledů později přejde k detailům, které by měli vytvořit v divákovi dojem sledování skutečného života, skutečného drogově závislého pasáka a nebo japonského mladíka, který ukájí své vášně ve sledování mangy. Všechny části snímku jsou zvláštní a některé jsou spojené s průměrnou hudbou a uspávají. Jiné skvěle fungují, to se týká hlavně toho japonského mladíka, který vám pravděpodobně vyrazí dech. Je těžké však vybrat v 80 minutovém dokumentu to opravdu kvalitní a jedinečné a není toho tolik. Pravděpodobně to ani není snímek pro slabší žaludky nebo milovníky slepic, kterých se tam pár velmi systematicky a chladně podřízne. Ale takový je svět. Chladný a vražedný. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Docela by mě zajímalo, jak vypadal původní Glawoggerův film Megacities. Tenhle „remix“ je ovšem docela hustá soda. Svým způsobem připomíná dokumentární eseje à la Godfrey Reggio, ale když je to vhodné, neváhá autor nechat postavy promluvit. Kongeniální hudba Sofa Surfers (opravdu bych rád věděl, zda režisér stříhal na hudbu, nebo naopak hudba respektovala už hotový střih) to všechno ještě umocňuje. Depresivní pohled na odvrácenou stranu života (nejen) ve velkoměstech (New York, Mexico City, Moskva, Bombaj a Tokio), ale vynikající film. ()

bassator

všechny recenze uživatele

41st KVIFF 2006 - ARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Life in Loops (A Megacities RMX) / LIFE IN LOOPS (A MEGACITIES RMX) / Koloběh života (Megacities remix)) ()

zette 

všechny recenze uživatele

Osobne jsem fascinovan svetovymi megapolemi a vzdy si rad o nich neco prectu, kouknu na fotky, nekterou i cas od casu navstivim ci se podivam na nejaky zajimavy dokument. A Kolobeh zivota zajimavy bezesporu je. Vyborne zabery na nektere metropole, skvela hudba a par silenych medailonku mistnich obyvatel... Nejsem jediny, koho nejvice "zaujal" Japonec, huste bylo i vystoupeni Cassandry, nebo jak se ta stara buchta v podvazkach nechala nazyvat... Z filmu jsem nespustil oci, jedine co bych vytknul je, ze v kratkem case chce toho ukazat strasne moc. S prehledem bych zvladnul tento dokument v peti jednotlivych epizodach. ()

agassi68 

všechny recenze uživatele

Na Baraku sa to nechytá ani zďaleka.. Úvod nuda z USA v podobe čiernych "looserov", Mexiko si už ani nepamätám, vyzdvihnúť môžem akurát týpka z Tokia, ktorý ma zaujal svojou úchylkou v mange. Nejako to prešlo celé vedľa mňa.. ()

depp 

všechny recenze uživatele

Úžasný! Nejlepší byl japonecm kterej nepotřebuje holku, protože mu stačí mlátit ženský v mango hře a má muchlovací polštáře. ()

melipa 

všechny recenze uživatele

Dokument mapující běžné životy (ne)obyčejných lidí z ruzných kontinentů a měst, většinou na okraji společnosti nebo jinak zajimavých (feťák, pornomaniak, pasák, sběrač odpadků v kanále). Dokument je tvořen jednak oknýnky, kde každá osoba řekne něco o sobě, svém životě a snech, a taky nekolikatiminutovými audiovizuálními sekvencemi, které jsou mnohdy doladěny až k dokonalosti a podbarveny skvělou hudbou. Garantuji Vám, že ať děláte cokoliv, po tomhle dokumentu budete tu svoji práci milovat! ()

flu 

všechny recenze uživatele

Problémem "Life In Loops" je podle mně to, že se snaží postihnout strašně moc témat najednou. Výsledkem je pak poněkud nesourodá směs záběrů z různých koutů světá podbarvená solidní muzikou, které však chybí nějaká jednoticí myšlenka či koncepce. Jako jednohubka dobré, ale raději se znovu podívám na Reggiovu "quatsi" trilogii, anebo na podobně orientované dokumenty Novotneho krajanů Michaela Glawoggera (původní Megacities, Dělníkova Smrt) či Nikolause Geyrhaltera (Náš Denní Chléb), které mně zasáhly mnohem víc. ()

lupus 

všechny recenze uživatele

Naprosto fámozní záležitost, kterou jsem až do konce sledoval se zatajeným dechem. Jde o hraný dokument, který střídá prostřihy z ulic 4 velkoměst a jejich obyvatel s podbarvujícím hudebním doprovodem. Výsledkem je esence atmosféry míst, ve kterých se dokument odehrává. Troufám si tvrdit, že je to ještě lepší než Megacities, ze ketrého byl Life in loops z velké části sestříhán. ()

Karlitooo 

všechny recenze uživatele

Jak píše "Melipa". Doporučoval bych toto dílo v krizích pracovní morálky /a krizích percepce nejbližšího sociálního kontextu.../ Mnohým možná /a já doufám, že jo/ dojde, že by si měli radši střelit dávku heráku, než si pořídit šmajchlovací polštář. Otázky jsou jednoduché a odpovědí?! pff ... Nejsou, nedochází ... a v tom vidím malinkou desiluzi, ale je jasné, že o tom tenhle snímek není. Hudba koreluje se snímkem na plné kule. Nádhera - po shlédnutí to ve mne vřelo, jak banda nadrženejch mexikánců. ()

Reklama

Reklama