Idioti na plavbě kolem světa

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2007, 25 min

Michal Najbrt

Martin Zaoral

Jiří Radek
  • DaViD´82

Je sympatické, že si "Idioti" splni svůj sen a šli si za ním přes všechna úskalí. Je obdivuhodné, že si celou plachetnici Victorii dokázali udělat tak říkajíc na koleně. Ovšem o kvalitách tohoto dokumentu to nevypovídá naprosto nic. Tady si všichni pouze poklepávají na ega přesně ve stylu dokumentů o natáčení hollywoodských trháků. Byla radost a čest pracovat s tím a oním, fakt jako že byla... Tak nevyužitý potenciál jsem již dlouho neviděl. Jako bonus na případném DVD o stavbě lodi a následném pětiletém plutí ve stopách de Magalhaesea by to možná obstálo. Takto samostatně však ani náhodou.(7.2.2008)

Má smysl vůbec uvažovat o tom, že bych si bez jakýchkoliv zkušeností postavil repliku Magalhaesovy lodi Victorie, odvlekl ji k moři a objel s ní celý svět? Mě by to nenapadlo a kdyby se mě někdo pokusil přesvědčit o nosnosti této myšlenky, tak ihned využiju svého vlivu a zajistím mu ubytování v příslušném zdravotnickém zařízení. Jenže zobrazení lidé se sami nazývají idioty a jako takoví neváhali obětovat podstatnou část svého života pro splnění snu, který poblouznil jednoho z nich. To, že sen došel naplnění považuji za nemalý zázrak, ale tento dokument je nepříliš povedeným zaznamenáním zanedbatelné části neuvěřitelné události.(2.8.2009)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::Výborný dokument, který mi do hlavy nasadil spoustu nových myšlenek ! Více takových dokumentů !! ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(9.4.2009)

Obdivuhodné.Partia ľudí nevie o plavbe nič, rozhodnú sa postaviť lod a preplávať ńou celý svet.Škoda že to nebol dlhší dokument, ktorý by zobrazoval viac stavbu lode a to moje najmilejšie - ,,mučeníčko na oceáne´" kde by bolo opísané ako im bolo zle, ako sa im kazí voda, sem-tam nejaká búrka pekne nakrútená... potom pristátie na nejakom ostrove.Keby to malo aspoń nad hodinu a doplnili to aj vložkami z ostrov, ktoré navštívili, nakrútili by podmorský svet..ved táto téma sa dala tak bohato spracovať.Stačilo len nakrúcať, nakrúcať a nakrúcať.Snád by potom dostali aj dotáciu od ministerstva kultúry. a viac by si výsledok vychutnali aj idioti aj my.Kto by chcel vidieť idiotov online, tak tuna .Kto by si chcel pozrieť fantasticku ukážku knihy, ktorú potom Ivan Orel napísal, ktorej momentálne robia dotlač, tak tuna .(14.6.2012)

Z tohoto dokumentu mám hodně rozporuplné pocity. Naprosto úžasné téma, ze kterého sálá touha po dobrodružství na všechny strany. Před těmito třemi pány smekám klobouk, zejména před jejich vytrvalostí. Bohužel totéž už se ovšem nedá říct o tvůrcích dokumentu. Chyběl mi v něm trochu detailnější popis této pozoruhodné cesty, rozhovory byly také vedeny nepříliš zajímavě...(2.4.2014)