poster

Kde se sakra skrývá Usáma Bin Ládin? (festivalový název)

 • Francie

  Where in the World Is Osama Bin Laden?

 • Velká Británie

  Where in the World is Osama Bin Laden?

Dokumentární / Válečný

Francie / USA, 2008, 93 min

Režie:

Morgan Spurlock
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dadel
  ***

  Morgan Spurlock si tentokrát hodil na svá bedra poněkud náročnější úkol než přežírání v McDonaldu. Jako cestopis po islámských zemích to docela ujde, pár vtipných momentů tu taky je, ale pokud bylo jeho úmyslem přinést nějaké odpovědi na témata jako islamistický radikalismus a extremismus, umírnění muslimové vs. radikálové, muslimové vs. Západ apod., tak v tomto film selhává. Z filmu se nedozvíme nic, co by každý, kdo se jen trochu zajímá o zahraniční politiku, dávno nevěděl. Dotazovaní lidé v Egyptě, Maroku, Palestině a Afghánistánu většinou pouze zdůrazňují, že oni s Al Kajdou a radikály nesympatizují, že islám neobhajuje používání násilí vůči nevinným lidem a že Usáma nadělal více škody než užitku. A studenti v totalitní Saúdské Arábii pro jistotu nesměli říci na kameru vůbec nic. K tomu několik násilně vlepených a tentokrát nepříliš vtipných animovaných vsuvek a naprosto zbytečná podzápletka s Morganovou těhotnou manželkou.(17.1.2009)

 • GilEstel
  ****

  Miloš Zeman pravil „Ne každý muslim je terorista, ale většina teroristů jsou muslimové.“ Tímto populistickým výrokem přiživuje přirozenou obavu euro-americké křesťanské společnosti z odlišné kultury, která se pro svou náboženskou odlišnost jeví, jako přirozená hrozba. Vždy budou u nás i ve světě existovat silné politické a zájmové skupiny, které budou tuto lidskou obavu přiživovat a zneužívat. Strach lidí z muslimského světa, dává politikům do rukou mocnou zbraň, která legitimizuje jakoukoli jejich činnost, vedoucí k potlačení této „hrozby“ prostřednictvím síly. Pravda přitom je, že důvodem eskalace násilí ve světě není náboženský konflikt. Důvod je čistě v materiální a politické rovině, nikoli duchovní. Lze říci, že v křesťanském i v muslimském světě žijí v podstatě stejní lidé, kteří mají stejné starosti. Každý obyčejný člověk chce žít v míru. Válka je cesta k moci v rukou fanatiků a cesta k moci v rukou politiků. Cesta k míru, je cesta poznání a porozumění. Násilí plodí jen další násilí. V tom se skrývá hlavní síla dokumentu Morgana Spurlocka.(11.3.2013)

 • Ant
  ****

  Už od traileru jsem od toho čekala nějaký pseudokument, kde si bude Spurlock hlavně utahovat z neschopnosti americké vlády. Ze začátku to tak opravdu je a je to fakt vtipný. Pak se to ale stočí k nečemu, kde se autor snaží dokola vysvětlit, že ne všichni z té 1 a půl miliardy muslimů jsou zlí. Což je snad ale každému jasné. V tomhle momentě by to člověka asi začlo nudit, Spurlock na to ale jde fikaně. Objede půlku zemí ze Středního východu a ukazuje, že někde vládne chudoba, jinde cenzůra a někde ani neví, kdo to ten Osama je. Dokument který s humorem a pouhými rozhovory s obyčejnými lidmi dokázal poukázat na to, co se jiným "vážným" dokumentům nepodařilo.(18.8.2008)

 • S.Quentin QUALE
  *****

  Spolu se Supersize Me TOPka Spurlockovy tvorby. Poutavé, zajímavé, na konci už i docela napínavé, informačně ani ne tak moc přínosně, ale neskutečně zábavné. "O Mubarakovi můžeme říct to, co o kdejakým diktátorovi. He's maybe a son of a bitch, but he's our son of a btich!!! Chachachachaaaaa!" Když vezmete, že Spurlock dostal strach až asi pouhých 100km od místa, kde údajného UBL údajně zastřelili, tak je to úlet. Doporučuju!(12.3.2014)

 • dr.horrible
  *****

  Veci sa už trochu zmenili, tento dokument bude ale aktuálny furt. Spurlock veselo o zabíjaní, alebo náklad faktov, pri ktorých sa budete s rovnakou intenzitou smiať, aj krútiť hlavou. SPOILER! Počas deja som si povedal, že ak tou bránou na konci neprejde, dám tam 5 hviezd. Stalo sa a v závere ste presne chápali, prečo to robí. To od neho nemôže chcieť nikto.. Koniec SPOILERU! A navyše (byť trochu podriadený zábavnému štýlu), ide o film nezaujatý a tak až prekvapivo, napríklad na konflik t Izrael x Palestína, nazerá rovnako kriticky z oboch strán. Paráda(7.8.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace