Kde se sakra skrývá Usáma Bin Ládin? (festivalový název)

• Francie

Where in the World Is Osama Bin Laden?

Where in the World is Osama Bin Laden?

Dokumentární / Válečný

Francie / USA, 2008, 93 min

Morgan Spurlock

Naprosto geniální dokument. Kde se na Spurlocka všichni serou. Zábavný, zajímavý, informačně (alespoň v názorové oblasti) dostačující, prostě super dokument o tom, že ne každý muslim je terorista a ne každý terorista muslim. Nejzajímavěji se mi jevila návštěva v Izraeli. Ti Židi ale umí být pěkně nevrlí :-D(14.4.2013)

Morgan Spurlock si tentokrát hodil na svá bedra poněkud náročnější úkol než přežírání v McDonaldu. Jako cestopis po islámských zemích to docela ujde, pár vtipných momentů tu taky je, ale pokud bylo jeho úmyslem přinést nějaké odpovědi na témata jako islamistický radikalismus a extremismus, umírnění muslimové vs. radikálové, muslimové vs. Západ apod., tak v tomto film selhává. Z filmu se nedozvíme nic, co by každý, kdo se jen trochu zajímá o zahraniční politiku, dávno nevěděl. Dotazovaní lidé v Egyptě, Maroku, Palestině a Afghánistánu většinou pouze zdůrazňují, že oni s Al Kajdou a radikály nesympatizují, že islám neobhajuje používání násilí vůči nevinným lidem a že Usáma nadělal více škody než užitku. A studenti v totalitní Saúdské Arábii pro jistotu nesměli říci na kameru vůbec nic. K tomu několik násilně vlepených a tentokrát nepříliš vtipných animovaných vsuvek a naprosto zbytečná podzápletka s Morganovou těhotnou manželkou.(17.1.2009)

Slabší než Super Size Me. Ze začátku je poměr zábava/informace dobře vyvážený, postupně se ale vtip vytrácí a film se mění v typický dokument a snadno se dá zaměnit třeba s Fahrenheit 9/11. Bohužel není ani dost jasné, co tím chtěl Spurlock dokázat. Měli si jeho krajané uvědomit, že chycením a odstraněním jednoho člověka se problém nevyřeší? A nebylo to jasné od začátku?(27.8.2008)

Docela zajímavý film, který chce ale postihnout přiliš mnoho věcí najednou, což se pochopitelně během hodiny a půl nedá stihnout. Celkově honba za Usámou je velmi chatrné a křečovité pojítko mezi jednotlivými lokacemi natáčení. O Usámu totiž vůbec nejde!! Což mě poněkud zklamalo, minimálně proto, že se ten film tak jmenuje. Nonic. Zezačátku poměrně zábavné a poučné, postupem času se ale ukáže, že ten film nepředkládá vůbec nic nového, což mě neuvěřitelně zklamalo. Pro militantně naladěné Američany to je ale bezesporu přínosné, když si uvědomí, že muslimové jsou také lidi ! :) 65%.(9.10.2008)

Tancující animovaný Usáma… Začíná to jako úlet. Časem se ale ukáže spíše jako sociální sonda mezi různými národy. Spurlock jede do Maroka, Izraele, Saudské Arábie a dalších zemí. Zpovídá obyvatele a dozvídá se jejich názory na USA, Terorismus a prodejce koberců se třeba zeptá, jestli neviděl Úsamu. V Izraeli je svědkem domnělé bomby, nakonec se ukáže, že v kufříku jsou růžové bikiny. Takové hrozby nastávají až 9x denně. Spurlock na konci pochválí na dálku ovládaného robota, a ten mu na oplátku zapípá jako R2D2. Jeden z nejzajímavějších vážných okamžiků pro mě byl rozhovor s dvěma 18letými Saudy, kdy se jich ptá na názory. Aniž chlapci skoro cokoli řeknou, učitelé celou akci zastaví. Spurlock dostane radu, ať se Usámu zeptá jeho blízkých. Otevře staré dobré Zlaté stránky a chce začít obvolávat jméno "Laden". Narazí na Bin laden aviation agency. Jak paradoxní a ohromně trefné! Takových dokumentů je velmi málo, i když neukazuje nové šokující věci, nezahlcuje nás na první pohled zajímavými ciframi a fakty jako Moore, minimálně ale ukáže mnoho míst a tváří a rozhodně se nejedná jen o další díl Cestománie na téma Blízký východ. Občas jsem s tvůrcem cítila, je totiž docela smutné a tristní navštívit několik zemí a slyšet, že mnoho lidí nenávidí zemi, ve které jste se narodili a v níž žijete. Docela drsná je scéna, když do Spurlocka šťouchá jeden postarší Žid a křičí na něj Go off!, pak útočí i na policistu, aniž by mi kdokoli cokoli udělal. A na závěr ještě jedna poznámka. Doporučují k tomu anglické titulky, pokud neovládáte arabštinu a další jazyky, překlad odpovědí respondentů chybí. Ovšem Spurlock často dotazovaným pokyvuje hlavou, jako kdyby jim po svém mini jazykovém kurzu rozuměl:)(17.8.2008)