Fitna

Dokumentární / Krátkometrážní
Nizozemsko, 2008, 17 min

Režie:

Geert Wilders

Kontroverzní a značně kriticky, až negativně pojatý krátkometrážní snímek na téma islámského fundamentalismu a islamizace je dílem kontroverzního nizozemského politika Geerta Wilderse. (Jenda)

Ulrich

Chapu, o co tomuto filmu jde, ale v podstate ma nulovou informacni hodnotu a jde pouze o sled sokujicich obrazku, z nichz u nekterych jsem doufal, ze je nikdy nebudu muset videt. ()

sandis

Podle mě velmi tendenčně pojaté, jak výběrem záběrů, tak xenofobním vyzněním. Je třeba si uvědomit, že v islámských zemích nežijí jen "islamisti" a "teroristi", ale většina lidí jsou podobní lidé, jako jsme my, kteří třeba ani nefandí svému establishmentu. 2* za formu. ()

in4mator

Film hodnotím komplexně jako ostatní filmy. Kdyby byl lépe zpracovaný, obsahoval i názory a komentáře odborníků a z různých úhlů pohledu, dal bych klidně plný počet. Takto jde čistě o snahu upozornit na radikální chování (některých) muslimů, což už je všeobecně známé. Film se skládá v podstatě ze čtyř částí: z výkladu určitých částí Koránu, z prohlášení různých islámských pohlavárů a teroristů, z přehledu novinových titulků vztahujících se k tématu a z krátkých postřehů ze soužití evropanů a muslimů v Nizozemsku. Přesto si nemyslím, že jde o zbytečný film, protože vliv muslimů nejen v Evopě stoupá čím dál víc a je potřeba na to poukázat. ()

Lobotomas

Nechápu proč se o tomto snímku tolik mluvilo v mediích. V podstatě ukazuje pár článků z koránu a k nim jen přidává obrázky z teroristických útoků. Jediné co za něco z toho stojí je protiatabské myšlení. Ale pokud Vás to doopravdy zajímá(a to by mělo!) tak to nejmenší co můžete udělat je volit správnou policickou stranu, která se otázkou islamizace evropy zabívá. Mohu doporučit Národní stranu. ()

PATJA

Propaganda, umělecky bezcenné, ale s důležitým poselstvím. V tomto komentáři bych chtěl vzkázat všem zdejším apologetům Islámu, že to, že křesťanství bylo v 15. století ohavností, není žádnou omluvou pro Islám dneška (Hele, Pepa krade, tak to já můžu taky!). Tento pseudoargument je pitomý už jen tím, že civilizovanost kultury či národa není spjata jen s náboženstvím, takže i kdyby byl Islám středověký, nijak by to nevysvětlovalo středověkost arabů - oni měli v 15. století stejný středověk, jaký jsme měli my a tudíž měli stejně tak času z něho vyrůst. A k Idego: "a vzdají se vám na milost" - já se nehodlám nikomu vzdávat. Tobě vážně přijde, že ten dodatek to nějak zmírňuje? ()

Vicco odpad!

Co k tomuto dílu napsat? Autor snímku se nesnaží o žádné objektivní zhodnocení tématu, snímek nijak nepřispívá k diskusi o islámském fundamentalismu, která bezpochyby potřebná je. Jde o účelově vybrané záběry a útržky komentářů, poskládané selektivně dohromady tak, aby byl po shlédnutí snímku divák přesvědčen o správnosti pokřivených postojů, které zastává sám autor. Naprosto zbytečné a inteligenci urážející dílo, jehož autor by bezpochyby udělal kariéru ve službách Goebbelse, ale mezi slušnými a inteligentními lidmi bude Fitna vždy považována za pouhý odpad. ()

Baron Noktur

Tento krátky dokument nekladie otázky a nehľadá odpovede. Priamo, bez všetkého ukazuje súčasné reálie Islamu a moslimov, pričom sa nevyhýba ani drastickejším záberom. Po umeleckej stránke priemerné, po odkazovej stránke veľmi silné. Shockterapy. ()

Tipko

Zaujímavý dokument, ktorý vychádza z reálnej hrozby islamizácie. To, čo sa deje v Holandsku, môže prísť aj k nám, najmä pod falošným rúškom prijímania moslimských utečencov. Musíme urobiť všetko preto, aby sme ich nevpustili, inak už bude neskoro! K tejto téme doporučujem pozrieť tento dokument: https://www.youtube.com/watch?v=I-HafhNeWJU. ()

_-0-_

Hodnocení filmu není jen o jeho kvalitách, ale také o jeho "společenském přínosu". Krátkometrážní střihový film, sestřihaný z cizích záběrů jako marketingový nástroj extremistické partaje - to vše by za normálních okolností mělo vést k tomu, že nevzbudí žádný zájem a nezíská dobré hodnocení. (Snímek je vytvořený obdobně, jako se běžně vytvářejí dokumenty o nacismu - využívá skutečné dobové záběry. Jeho výpovědní hodnota je srovnatelná.) V atmosféře strachu, kdy se neislámský svět více či méně bojí, aby nešlápl muslimům na bebíčka a následně netekla krev, ve světě, která přijal jako společenskou normu, že část populace může "urážky" smývat krví, je publikování takového "dílka" přínosem. Před staletími, nežli se církev svatá institucionalisovala do dnešní podoby, křesťané pod záminkou obracení na jejich víru, dobývání "Svaté země" a podobných nesmyslů vraždili, kradli a upalovali - tehdy to bylo normou. Od té doby se ale část světa vyvinula, částečně vymanila z církevních dogmat a zajistila vyšší míru osobních svobod a existenčních jistot pro občana-pěšáka. Muslimský svět je teprve na počátku této cesty... Jestli někdo věří na zelené mužíčky, bohy nebo boha, to je jeho problém. Nemá ale žádný nárok na specielní ohledy, kvůli kterým by byly chráněny jeho pocity, natož aby mohl vnucovat jeho postoje někomu jinému. Osobní svobody by měly být nedotknutelné a svoboda projevu k nim nepochybně patří. Ochrana rozjitřených středověkých myslí je naprostým opakem. Pokud začnu tvrdit, že ke mě po večerech mluví zelený levitující mužíček a dává mi pokyny, tak nejen že nebude nikdo diskutovat o tom, zdali mě někdo "urazil", když napsal, že má zelený mužíček exkrement na hlavě, ale zavřou mě na psychiatrii. Když začnu vzývat nějakou rozšířenější formu boha, tak se jako mávnutím proutku stanu ctihodným věřícím, přesto, že podstata je totožná. Zloděj a loupežný vrah je jistě eufemisticky řečeno amorální jedinec, ale sleduje racionální (pragmatický) cíl - lze se s ním tedy "dohodnout", resp. nastavit taková pravidla hry, aby pro něj bylo páchání zločinů "nevýhodné". S iracionálním věřícím fanatickým blbem to nejde - proto je daleko nebezpečnější. Křesťanský svět (v některých jeho částech - zaplať přírodo postkřesťanský) se stal umírněným, na rozdíl od muslimského neprodukuje oslavované a uctívané masové vrahy. K umírněnosti ale žel patří zbabělost... Server, kde byl film poprvé uveřejněn ( http://fitnathemovie.com ), provozovatelé vzápětí odstavili: " This site has been suspended while Network Solutions is investigating whether the site's content is in violation of the Network Solutions Acceptable Use Policy. Network Solutions has received a number of complaints regarding this site that are under investigation." Film Fitna (Rozvrat) hodnotím 5* nikoliv za kvalitu, ale proto, že vytváří protipól ustrašenému opatrnictví a přispívá tak k ideologické rovnováze. ()

kikulin odpad!

Povrchní, selektivní, plochá a obvykle tendenční konstrukce kolektivní viny. Nebýt jednoho Thea van Gogha, pseudoproblému s burkami a staveb mešit, jaké jiné cinknuté karty by měl Wilders v ruce? V tomto pseudodokumentu se například nedovíte, že 95% tamních muslimů pracuje a tlačí nizozemský HDP slušně nahoru. Obecný demografický trend evropských sobečků - moderní je nemít děti - nahrává migrantům ze zemí, kde plodnost a rodina jsou ještě svatými pojmy, nese své ovoce. Položit si ale jednoduchou otázku, co by bylo, kdyby u nás muslimů nebylo (čili, kdo by za ně pracoval?), si nedokáže populista a demagog položit, protože by se dostal s argumentací do úzkých. A jaká je v Holandsku kriminalita "bílých" vůči zločinnosti muslimské menšiny v poměru k jejich počtu? O tom se raději mlčí, protože odpověď je pro většinovou společnost značně nepříznivá. Lidé jsou líní přemýšlet, a přemýšlí-li ti chytří, což je cca 15% obyvatel, nestačí to k sanaci myšlenkové a názorové prázdnoty šedé zóny, která má ráda řešení v podobě kousku sýra nastraženého v pasti na myš. Populismus a demagogie jsou daleko nebezpečnější než islám. ()

Royalist Girl

Nepříliš invenčně pojatý snímeček o islámu jako ideologii, která od svého počátku vede k násilí. Samo o sobě nic moc, ale hysterie, která se kolem kratičké skládanky citátů z Koránu s teroristickými útoky strhla napříč Evropou, je rozhodně důvodem k obavám. --- 58% --- ()

Jandovka

Taky souhlas s Dan9K. Nemám co dodat. Ale jak už jsem kdesi slyšela, je to vlastně obdobné i s křesťanství. I v Bibli se najdou verše, na které jen vyvalíte bulvy a máte pocit, že je tam někdo musel dopsat, protože tohle rozhodně není kniha nějakého mírumilovného náboženství. A pak křížové výpravy, popravy, a tak dále, a tak dále. Teď se do tohoto stádia dostal islám. A co bude dál? ()