Hranice

(studentský film)
  • angličtina The Border (festivalový název)

Příběh o člověku, který se na konci čtyřicátých let na útěku před komunistickým režimem pokusil jako mnozí jiní překročit ilegálně československé hranice a stal se obětí historicky doložené hry bezpečnostních složek totalitního režimu, takzvané akce Kameny. Projekt Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku je debutem scenáristy a režiséra Martina Koppa. (oficiální text distributora)

korok

Takové půlhodinové filmové představení komunistické estébácké akce "Kámen" alias falešné hranice. Pro delší a profesionálnější (tady se jedná o studentský film) zpracování doporučuji český film Swingtime. ()

Freemantle

Do necelé půlhodiny dokázal tento, zatím ne příliš známý, režisér vecpat opravdu velkou dávku napětí, emocí a minulosti, kterou bychom si měli připomínat i dnes, dvacet let po pádu totalitního režimu. Povedené dílko s velmi dobře zvolenými herci. ()

Lish84

Film se snaží o překvapivou pointu, ta ale překvapí jen neznalého člověka, který o tzv. akci Kameny ještě neslyšel. Já už o ní kdysi viděl dokument, takže takový konec jsem očekával. Nicméně tvůrci se snaží: např. když roli amerického vojáka hraje Pavel Kříž, ale schválně mu zprvu není vidět do tváře, aby snad divák z faktu, že Američana hraje Čech, něco nevytušil. A moment prozrazení pointy je doprovázen hned několika rychlými flashbacky, aby byl divák překvapen s ještě větší razancí. Zpracování je pěkné a moderní, označit ho za vynikající by bylo přehnané, kvalitní však určitě je (zejména na české poměry). ()

damdamh

Dobře napsané, skvěle zahrané a ta kamera.... Prostě super! Akorát to jméno režiséra by mohlo být správně...(Martin). ()

MaideN-SK

Keď som počul že je to ďalší film o komunistoch, mal som chuť ani to nepozerať, ale Hranice ma veľmi prekvapil kamerou, zvukom, vôbec všetkým. Dobrý film, len krátky. Keď sa konečne začalo niečo diať - koniec. Viem, že to ani nemá byť o čom viacej, všetko bolo povedané a naťahovať to na dlhšie by bol nezmysel, ale ono to bolo tak dobré že som si želal aby to bolo aspoň o trochu ddlhšie. 4 hviezdičky. ()

mr.ananas

Snaha o útěk před komunistickým režimem zavedla hlavního hrdinu do pečlivě nastražené pasti. Velmi působivý film, až mne z toho mrazilo. Stále platí, že důvěřivost se vždy nevyplácí a v té době dvakrát tak. ()

kriplozoik

Jsou studentské filmy, na které je radost se dívat. A to i když mají malý rozpočet a neznámé herce. Knoppův hned první film má rozpočet dost velký na přední herce, sofistikované svícení, rozmanité kostýmy, lokace atd., ale stejně působí nejistě, nezkušeně. Hudba mi přišla protivná a blbě použitá, scénář je strašně povrchní a přímočarý, kamera je místy otřesná, ve stylu „máme steadicam, tak ho musíme použít na všechno“, hrdinové jsou šablonovití, tempo (v)leklé, zvuk jak z amatérských filmů, střih ničím neobjevný… Ale přesto je to dost na to, aby režisér ukázal, že dokáže jakž takž zpracovat téma, které si zvolil, a později dostal ještě šanci u rozsáhlejších a celovečerních filmů. ()