Přežít s vlky

• Německo

Survivre avec les loups

Prežiť s vlkmi

Francie / Belgie / Německo, 2007, 118 min

Mno. Zajimavy pocin. Nenudila jsem se. Ovsem bohuzel sem film videla v dabingu - odporny sileny priserny dabing, ktery se vazne nepovedl. Potom hlavni hrdinka me opravdu desila. Zjevem i vyrazem. Ale jelikoz miluji vlky a zde je opravdu pozehnane scen s nimi, film se mi libil. Scenar je dost divoky.(27.5.2015)

Príbeh bol možno vymyslený, aj tak si myslím, že tzv. divoké deti (feral child) nie sú fake. Toto je nádherný príbeh súžitia dievčaťa s prírodou, ktorý pripomína, že ľudí sa treba báť viac ako divokých zvierat. Pevne verím, že tie krásne vlky, ktoré ho sprevádzali, pri scéne s pytliakmi filmári nahradili atrapami.(29.7.2013)

Nechápem zbytočné zavádzanie čitateľa a následne na to diváka, nakoľko príbeh židovského dievčatka si Misha Defonseca vymyslela, ako to odhalili vojnoví veteráni a odborníci na život vlkov. Škoda. Inak by to bolo krásna rozprávka o prežití a o tom, že niekedy sú zvieratá človeku bližšie ako jeho vlastný druh, ktorý nezabíja len kvôli hladu.(12.2.2012)

Filmy s tématikou druhej svetovej vojny veľmi nemusím, niekedy sa tomu dokonca vyhýbam, zakaždým mi to totiž trhá srdce a keď mám povedať pravdu, niekedy nepotrebujem vyvolávať v sebe emócie tohto typu, tak aj to je jeden z dôvodov prečo sa tomu často vyhnem. Na tento francúzsky film som bola zvedavá, pretože ma zaujal príbeh toho dievčatka, o to viac, že je pravdivý. Na druhej strane film nebol natočený až tak uveriteľne, takže ani nebudem dávať vysoké hodnotenia automaticky len preto, lebo sa príbeh točí okolo vojny a utrpenia niekoho. Vadil mi slovenský dubing postavy dievčaťa, príroda a krajina bola zasa prekrásna, pomalšie tempo príjemné..asi tak.(5.7.2011)

Taková drsná, vylhaná pohádka ... což nemyslím až tak jako kritiku, poněvadž z vylhaných pohádek (či jiných vylhaných útvarů) pro děti i dospělé je k všestranné spokojenosti poskládaná drtivá většina filmové produkce - i když nebývá úplně obvyklé, aby byly natáčené podle vylhaných autobiografií. Nicméně abych se vrátila k věci: Potíž je v tom, že tohle lidské a vlčí drama se nedokáže vžít do své role natolik, aby za každých okolností vzbuzovalo ZDÁNÍ REALITY - a míra pravdivosti předlohy v tom nehraje vůbec žádnou roli. Neřeším jednotlivé situace, které se na první pohled mohou zdát málo pravděpodobné. Prožívá je vystresovaná sedmiletá dívenka, takže lze asi dost těžko předpokládat, že si za každých okolností zachová chladnou hlavu - že se vždycky se bude řídit rozumem a logickým úsudkem. Ale jsem přesvědčená, že to dítě by muselo v DALEKO větší míře splynout s přírodou i s vlčí smečkou, aby dokázalo přežít dlouhou zimu ... případně by se muselo zásadně zdokonalit v nelehkém umění krást - a přitom se dovedně ukrývat někde poblíž lidských příbytků. Protože od příslušníků svého druhu žádnou pomoc očekávat nemohlo - což je asi nejzásadnější poselství snímku, který (kromě jiného) vypráví o přežívání s vlky ... že člověka ukazuje jako toho nejhoršího tvora, který kdy obýval zemský povrch - tvora, který se za určitých okolností chová jako bezcitný predátor, když (kromě všeho živého, co se mu znelíbí a co se nachází v jeho dosahu) úspěšně a ve velkém likviduje vlastní rasu. Kam se na něho hrabou vlčci - neměl by na něj ani takový borec, jakým svého času býval Tyrannosaurus Rex. Neboť lidská krutost je VĚDOMÁ.(16.4.2015)

• - "Tento případ je unikátní. Ale nepravdivost příběhu je nesporná," uvedl soudce Marc Kantrowitz ve svém rozhodnutí v roce 2014. (MRPitivier)

• - 29. února 2008 autorka spolu se svými právníky připustila, že nejprodávanější kniha "Přežít s vlky", podle které byl natočen tento film, byla pouhá lež, přestože byla prezentována jako autobiografická. Autorka knihy je ve skutečnosti katolička, nikoliv Židovka. Původní kniha byla vydána v roce 1997 a hned po svém uvedení slavila velký úspěch. (deedulka)

• - Za to, že si celý příběh autorka vymyslela, byla odsouzena k navrácení 22 milionů amerických dolarů nakladateli, který její román vydal jako její autobiografii v knize "Misha: A Memoire of the Holocaust Years". "Tento případ je unikátní. Ale nepravdivost příběhu je nesporná," uvedl soudce Marc Kantrowitz ve svém rozhodnutí v roce 2014. (dobrota128)