V jedné vesnici žijí dva kamarádi. Kozák (V. Brodský) je předsedou družstva a manželem učitelky (M. Kantorková), a Vaněk (V. Menšík) je zedníkem. Vaněk má tři dcery a jeho žena (K. Slunéčková) čeká čtvrté dítě. Předseda děti nemá, ač po nich se ženou touží. Je impotentní. Ve chvíli, kdy zedníkova žena v porodnici rodí čtvrté dítě a předseda odjíždí mimo družstvo, dojde ke sblížení mezi Vaňkem a Kozákovou. Žena otěhotní. Poměr je největší zábavou celé vesnice, která se na účet předsedy hrubě baví… Hra Jana Jílka se dočkala své premiéry až v roce 1992, ačkoliv byla natočena téměř o čtvrt století dříve a byla cenzurně zkrácena pro svůj kritický pohled na poměry v tehdejším zemědělském družstvu. Ale i tak je dnes, také pro vynikající herecké výkony Vladimíra Menšíka a Vlastimila Brodského a řady dalších, pravdivou studií primitiva, který si své sebevědomí založil na chlapácké nevěře… (Česká televize)

Romadoor

Nějakou náhodou se ke mně tenhle film, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel, dostal a potom už jsem jenom s prominutím čuměl. Smutný, je to v podstatě velmi smutný a uvěřitelný a přitom alegorický možná, ale hlavně smutný. ()

Kakofon

Geniální dílo na které si musíte udělat čas. Nelze ho jen tak opomenout. Jílek byl geniální scénárista a v tomto filmu napsal Vladimíru Menšíkovi roli přímo na tělo. Po shlédnutí tohoto díla jsem pochopil, že Vladimír Menšík byl geniální herec a plným právem se tak může dělit o nejvyšší příčky v hereckém žebříčku našich nejlepších herců společně s Rudolfem Hrušínským, Petrem Čepkem a Vlastimil Brodským (ve filmu hrál předsedu Fánu, který kvůli své neschopnosti v posteli a nevěře vlastní ženy spáchá nakonec sebevraždu). Filmový skvost. 100% ()

Hombre8

Ta jedna hvězda patří Menšíkovi. Nebýt hereckých výkonů, které ale ve své době zas až tak výjimečné nebyly, je to naprostý odpad. Co do zpracování i co do prostředí, které znázorňuje. Permanentně vožralí burani s dokřivenými charaktery se motaj svými posranými životy díky absenci biče (slabošský předseda - de fakto vůdce smečky) a vlčí. Příběh je možno klidně chápat i jako předzvěst před nadcházející normalizací, zvláště s ohledem na to, kdo to točil. Jako poselství: Vidíte! Kam to vede, když se dá lidem volnost! Je třeba zkrátit vodítko! ()

rentier

ČSSR 1970??? Není možná! Utajený vrchol Nové vlny aneb družstevníci to chtěj taky! B+M jde jen o to jedno a navrch hláškují jak o život. "Sodoma, Gomora! Panenko Maria, ztrestej to smilstvo!"Přísahám, jsu střízlivé a při smyslech. ZJEVENÍ ()

Trucker odpad!

Blbost, která kdyby zůstala v trezoru, nebo nebyla natočena vůbec, tak by se nic nestalo. Celé to je jenom "přehlídka" neustále nalitých primitivních vidláků vedoucích mezi sebou opilecké přednášky. ()