Reklama

Reklama

Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (169)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Je síce pekné, že tvorcovia tohto dokumentu poskytli toľko historických faktov a autentických záberov (zato tá jedna hviezdička), ALE tá subjektívnosť a jednostranná kritika Albánska a etno-politického vývoja Kosova - tak to už na mňa fakt moc! Zo Srbska spravili totálne obete a neviniatka, naopak z Albáncov bezohľadných teroristov. Celé to, čo sa dialo posledné desaťročia v tomto regióne je veľmi smutné - hlavne preto, že na celý priebeh politických cieľov doplatili zas a znovu hlavne nevinní civilisti (ale to už je vizitka každej vojny). No ani Srbsko nemá ruky čisté, takže darmo hodinu hádzať špinu na Albáncov, keď aj Srbi mali počas 20.storočia ruky od krvi - a to poriadne! Je mi jasné, že univerzálna pravda neexistuje - a to ani v nezávislých dokumentoch. Ale tento bol dokonale tendenčný a prosrbský. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Slovenská republika doteraz (11. september 2020) neuznala Kosovo ako samostatný štát. Oficiálne ho považuje za súčasť Srbska. Dokument Uloupené Kosovo ukazuje časť oprávnených dôvodov, prečo tomu tak je. K objektivite dokumentu a objektívnosti všeobecne: Podľa mňa môže byť dobrým a zaujímavým dokumentom len výsostne subjektívny dokument s jednoznačným názorom na zobrazovanú vec. Vysvetlí totiž ktorý dokument spĺňa vágne kritérium objektivity a čím? Zároveň: pozná niekto výnimočný a zároveň objektívny dokument? Podľa tohto kritéria by dokumenty o Hitlerovi mali dať asi rovnaký priestor na obhajobu Adolfovym fanúšikom; dokumenty o utrpení zvierat zase mučiteľom zvierat; vegetariánske dokumenty mäsožravcom atď. Požiadavka objektívnosti dokumentu je faktický nezmysel. Nikdy nerealizovaný, ale strašne požadovaný v mysliach sociálnych inžinierov. ()

Reklama

Tjaden 

všechny recenze uživatele

Hodně věcí jsem sice věděl už dřív, ale zde to bylo podepřeno čísly a výpověďmi očitých svědků. Dodnes se stydím za našeho "skvělého pana prezidenta Havla", schvalujícího "humanitární bombardování" . Navíc když jsem pak viděl ropuchu Albrightovou jak se objímá s vůdcem teroristů z ÚČK a dnešním prezidentem Kosova Tačim, tak mi bylo opravdu na blití. Vážně jste pyšní na to, že žijete v demokracii, když tatáž "demokracie" dopustila bombardování srbských měst a napomáhala ke genocidě jiných kosovských etnik? Jsem velice vděčný za tento dokument a doufám, že se i přes nepřízeň ČT dostane na obrazovky co nejvíce lidí. Uživatele Bouldermana bych se rád zeptal, s kterými názory autorů nesouhlasí. ()

Golltes 

všechny recenze uživatele

Tento film sa ani z ďaleka nemôže nazývať dokumentom! Je pravda že v dnešnej dobe sa občas v informačných kanáloch niektoré informácie strácajú (nechtiac i zámerne) a autor sa rozhodol proti tomu vystúpiť, resp. rozhodol sa v Srbsko-Kosovskom konflikte prezentovať kosovskú stranu barikády (na ktorú sa v médiách akosy pozabudlo). Bohužiaľ činí tak veľmi úbohým a zavádzajúcim spôsobom, že by bolo lepšie ak by žiaden "dokument" nenatočil. Ono pravidlá objektivity a novinárska etiketa neboli stanovené len tak pre nič za nič. Uloupené Kosovo preto vypadá ako typický propagandistický snímok nacistického Nemecka. Chýbajú tu názory druhej strany, pri zdôrazňovaní niektorých faktov chýbajú akékoľvek zdroje,ďalej film stojí v niektorých momentoch len na autorovej úvahe a hypotézach... Nech bol cieľ filmu akokoľvek šľachetný, autor si musí uvedomiť, že takýmto spôsobom sa informačný odboj rozhodne nevedie! ()

Dadel odpad!

všechny recenze uživatele

Každá kinematografie má svého Věčného Žida. Nevím, kdo je Václav Dvořák a jak se mu podařilo přesvědčit ČT, aby se pod tento jednostranně manipulativní škvár podepsala (uklidňuji se domněnkou, že v ČT do poslední chvíle netušili, co to vlastně zaštiťují), ale je to ostuda, zvlášť uvážíme-li, jaký kultovní status zakázaného ovoce tento film mezi českými konspiračními teoretiky, nácky a podobnou lusou získal. Jabko je jabko, hruška je hruška, Kosovo je Kosovo. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Václav Dvořák byl předsedou občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Předsedou byl až do 2. 2. 2014, kdy požádal o zproštění funkce, protože se ucházel o členství v Radě České televize. (Maulincio)
  • Kvůli odložení údajně již slíbeného termínu premiéry získal film přívlastek „zakázaný dokument ČT“. Česká televize pouze odmítla tento dokument pro jeho jednostrannost vysílat samostatně, pemiéra byla odvysílána 27. července 2008 na programu ČT2 v rámci komponovaného večera, ve kterém byl pro vyváženější obraz doplněn francouzským dokumentem Kosovo - černá díra Evropy (2007) a následnou diskuzí Kosovo - nehojící se rána na těle Evropy (2008). (Maulincio)

Reklama

Reklama