Živí a mrtví

• Chorvatsko Živi i mrtvi
Chorvatsko / Bosna a Hercegovina, 2007, 87 min

Skupinka chorvatských fašistů obsadí strategicky důležitý bod v západní Bosně a zajme skupinu muslimů. Drží je jako rukojmí. Hlavní hrdina Martin jednoho zajatce zastřelí a ukradne jeho hodinky. Poté se příběh přenáší do roku 1993, kdy Martinův vnuk Tomo přichází jako jeden ze šesti vojáků chorvatské armády na stejné místo. Tam bojují s bosenskými vojáky, které porazí. Několik jich zajmou, ale přichází rozkaz všechny zajatce zabít. Mezi zajatými vojáky je také vnuk muslima, který byl zabit Martinovým dědečkem. (oficiální text distributora)

hororwatch odpad!

Jeden z filmů, který kdyby nevznikl vůbec nic se nestane.Nulový příběh, člověk nemá pocit že se dívá na vojenskou akci, ale na výlet dementů z Bohnic, co jim koupili kuličkovky pro radost. Dvě časové linie natočeny naprosto nezáživně, až jsem vůbec nechápal, jestli to vůbec nějaký smysl mít má nebo jestli si autor myslel, že to tak někoho dostane. Rádoby zjevení duchů padlých spolubojovníku a následných neštěstí natočené tak tupě, že jestli se pro tohle film zařadil i mezi horory, pak můžou být hororovým žánrem oceněni klidně i Pat a Mat, u těch mám větší strach z toho co vyvedou. Tento film je jako zakódovaná zpráva ve které se však nic nenachází.. naprosto prázný film bez děje, vykreslení postav, bez pointy bez čehokoliv za co stojí na něj koukat. ()

drankeryth

S hororom to nema nic spolocne, akurat sa tam mihli obcas nejake prizraky mrtvych vojakov, co zas s tohoto filmu nerobi nic hororove, ako tu pisu. Spracovanie filmu obcas pokrivkava, aby to skvele zapadlo do jedneho celku s minulostou a pritomnostou. ()

MickeyStuma

Co se týče chorvatské kinematografie, jedná se vskutku o jejich velmi povedený a ohledně tématu naprosto vyvážený snímek, kde není poukazováno pouze na válečné běsnění, jak bývá u válečných filmů zvykem. Dějství je propojeno dvěma dějovými linkami ze dvou válek (2. světové války a bosenské války), zabývající se jednou jedinou maličkostí. Máme tím tedy i možnost porovnat určité paralely těchto válek. Umělecké postupy ve vyprávění jsou patrné, ale to na celé koncepci nijak neškodí. Naopak. Je tím dán větší důraz k plnému uchopení dané myšlenky autora příběhu. A tak se tedy v žádném případě nejedná pouze a ryzí válečný film, jak by se mohlo zdát. ()

Misery

Vítěz hororového festivalu. Hmm. Když jsme na českou obdobu tohoto festivalu dorazili, čekali jsme asi trochu něco jiného. Zvlášť poté, když nám lístek odtrhla krásná mrtvá a zakrvavená zdravotní sestřička a velmi sugestivní tanec předvedla krásná voskově krvavá Démonica s korzetem, panenkou (a krví;-) Avšak tento film je víc válečný než horor. (ne že by to bylo mínus) Takže tu máme dvě války, podobné charaktery, téměř stejné osudy. Válka je válka v každé době. Je jedno, proti komu a s kým bojuješ. Válka tě nutí vyvraždit rodinu svého bývalého spolužáka nebo vystřelit mozek chlapovi jen proto, že stojí na druhé straně. Někdo si zvykne, jiný ne. Nikdo si to nevybral. Místo hororového prvku tu klidně mohlo být personifikované svědomí. A nejstrašidelnější scéna je tu podle mě ta, která znázorňuje vojáky přecházející přes minové pole. Škoda tak, že z celého festivalu mi asi nejvíc v hlavě utkví šibalský úsměv mrtvolné zdravotnice. Té by i volič ČSSD rád poplatek zaplatil. Na jiném místě ten film mohl zapůsobit lépe, tak se kloním ke 4 hvězdám. ()

figliar

Ak spoliehate, že sa dočkáte dobrého hororu, tak rozhodne nie. Skorej takého dosť priemerného vojnového filmu, ktorý prepája viac realít. Príbeh a spojenie druhej svetovej vojny a roku 1993 je zaujímavý, no efekty a niektoré scény sú dosť nedotiahnuté a až príliš lacné. Po slabšej prvej polovici to mierne vyzdvihla druhá, ale aj tak, na viac ako 3 hviezdy to film nedotiahol. ()

BLabaKAn

Docela zklamaní . . . . prolínají se zde dvě časové linie z válečných konfliktů. Nejhorší na tom je, že nám ani jeden z příběhů nic moc nenabídne. Kdo bude čekat od filmu napětí, atmosféru, průbojnou akci apod....,tak ať si pustí raději jiný valečný film, protože tento snímek postrádá přesně to, co jsem psal...Jen dva podobný příběhy o pár lidech, který celý film místo akce spíše jen prokecají... ()

DJ Kritik

Hľadať v tomto filme nejakú pointu, alebo úskalia vojakov je zbytočné. Čo vlastne je s tou tabatierkou zostíva do budúceho volného pokračovania. ()

djbarrel

Těžko skutečně objektivně hodnotit. O horor jako takový se nejedná a je to spiš tak trochu mystery válečný film. Což sice není na škodu, ale možná jsem čekal víc - přece jen je tam označení horor. Mezi klady bezesporu patří vynikající atmosféra a dobrá hudba. Ani herecké výkony nelze hodnotit záporně. Problém ovšem je příběh samotný. Přízraky se v plné kráse ukážou až v samém závěru a v celém filmu se prakticky nic neděje. Ne tedy, že bych se snad nudil, to ne, přece jen skvělá atmosféra tohle nedovolovala, ale koukat se 87 minut na dvě skupinky vojáků co jen tak bloumají po horách a lesích je trochu málo. Zvlášť když atmosféra byla předzvěstí skutečně velkých věcí. Ale těch jsem se nedočkal. Moje hodnocení je průměrné ne proto, že je snímek průměrný, ale protože je moc rozporuplný. Hodnotit jen atmosféru, musel bych dát 5 hvězd, ale děj je skoro na odpad! Suma sumárum - 3 hvězdy - 60 % ()

heavy66

Tohle není fantasy ani horor, jen příběh o lidech, kteří se navzájem zabíjejí, aby pak na hřbitovním poli leželi vedle sebe v klidu a míru. Koncem 90.let každý mohl v Chorvatsku vidět zničené domy a celé vesnice, taky jsem mluvil s veteránem, který vyprávěl historky z bojů - ano, tenkrát to horor musel být ! ()

g.laudeo

Na ČSFD jsem tentokrát mrknul, až když DVD označené distributorem jako "nejlepší chorvatský válečný film" bylo zakoupeno... Protrpěl jsem to až do konce, zajímalo mě, jestli se tam něco stane: Nestalo. Ani dobrý, ani vyloženě trapný nebo hloupý, jen jaksi neuchopitelný... Těžko říct, jaké měli tvůrci vlastně ambice. Jedna věc mě zaujala: otřesná hudba, která mátla - když se snažila vyvolat napětí, napětí nepřicházelo, když se nadechla k patosu, chlapci se prostě motali kolem náklaďáku a zapalovali si cigaretu, nic vyloženě dojemného či pozoruhodného. Divný. ()

Crael

Za horor by som to nepovažoval, aj keď v posledných 10 minútach som mal zimomriavky také aké u mňa nevyčarí ani kvalitný hororový trhák. Možno zato môže aj čas v ktorom som tento film pozeral, keď som ho dopozeral bolo niečo okolo pol 3 v noci. Je to jednoznačne kvalitný film, ktorý ukazuje hrôzy juhoslovanskej vojny.Hrôzy ktoré sa diali na bojisku, ale aj mimo neho a to v mysliach vojakov. Stojí za pozretie. 4* ()

Deacon59

Nechápu kde se berou ty oslavné komentáře. Jediné co stálo za něco byla ústřední melodie. Jinak se naprosto nic neděje, nikam to nesměřuje, prostě nic. Jsem opravdu zklamán. ()

Junis07

Kdo čekal velké bojové akce nebo technicky náročné záběry obvyklé u hollywoodské produkce, byl asi zklamán. Ono i ten popis trochu mate - spíš než fantasy a horor je to takové zamyšlení. Zamyšlení nad tím, že "všechny války jsou v podstatě stejné". K tématu hororu má blíže Bunkr, tady to je trochu z jiného soudku. A i když to asi není - jak propaguje plakát - nejlepší chorvatský válečný film všech dob, tak určitě stojí za zhlédnutí, už proto, že vizuálně je to velice povedené a žádné technické kiksy jsem neobjevil (pokud se pletu, opravte mě...), napětí neupadá, a děj je poměrně zajímavý, i díky prostřihům s druhou dějovou linií. Jediné, co mě zarazilo, je tady ten "oficiální text distributora", to je asi k jinému filmu, ne? :-) Zajímavý komentář: farmnf. ()