poster

Mocné síly planety Země (TV seriál)

 • Česko

  Země: Planeta a její moc

 • Česko

  Zázračná planeta: Mocné síly Země

 • Česko

  Země - Síla planety

 • Velká Británie

  Earth: The Power of the Planet

 • Německo

  Terra X: Expedition Erde

 • Slovensko

  Zem - sila planéty

Dokumentární

Velká Británie / Německo, 2007, 4 h 17 min (Minutáž: 51–52 min)

Hudba:

Ty Unwin
(další profese)
 • Nethar
  *****

  Jsem na vážkách, jestli dát čtyři nebo pět hvězd. Je to moc povedené, ale abych těm dokumentům tolik nenadržoval... Jenže ono i zdejší hodnocení a pozice v žebříčku vypovídá, že tahle minisérie stojí za to. Vůbec se mi líbí, jak tyhle moderní dokumenty jsou dál než dřívější série - je to zábavné, je to nejenom kvalitně natočené ve vysokém rozlišení, ale i doplněné přehlednými animacemi, to se mi líbí. Informace jsou jak základní, které je dobré si osvěžit, tak něco podrobnějšího. Rozebírají se tu živly utvářející planetu hlavně z geologického pohledu na věc. Sopky, atmosféra, led, oceány a v posledním dílu tak nějak celý vznik země a její budoucnost. Většinou je to pak zakončeno varováním před globálním oteplováním a vůbec negativní činností lidstva. Uvaděč, Iain Stewart, je sympaťák a tak trochu dobrodruh a jeho skotský přízvuk je nádherný.(18.4.2014)

 • kinej
  *****

  Zpočátku se mi, jak je zde mnohdy zmiňováno, skutečně jevila tato série spíš jako zábavná, než informativní. Ale tenhle názor jsem od druhého dílu změnil, méně známých informací je zde neskutečné množství a forma jejich předkládání, názorné příklady, to už lépe zvládnout nejde. Dr. Iain Stewart má legační přízvuk, ale je tak nějak zvláštně charismatický a dokáže i prezentovat i geologická fakta tak, že mě mrzí že jsem se kdysi ve škole víc neučil.(19.8.2013)

 • HellFire
  ****

  Další z dokumentů BBC, které jsou známy svou výjimečnostíí. Ať už jsou to dech beroucí záběry nebo bohaté informace. Dokument je rozdělen do pěti dílů, každý zaobírající se jednou z vitálních funkcí naší planety - Sopky, Atmosféra, Led, Oceány a vzácná Země. Po prvním dílu jsem uvažoval, jestli sledovat dále, protože poslouchat Skota, jak znásilňuje anglický jazyk po dobu jedné hodiny mi rvalo uši.... ale zvykl jsem si. Krásné na tomhle dokumentu je, že se dozvíte více, než je všeobecně známo, nekombinuje pouze známá fakta s líbivými obrazy. Proč se třeba neví, že na Sibiři je v ledu uvězněn mnohonásobně silnější plyn než oxid uhličitý, který se uvolňuje každé léto a může mít na směrování vývoje naší planety velmi výrazný dopad? Nebo že fytoplankton vytváří téměř 50% kyslíku? Krásná jsou i porovnání např. množství celkové vody nebo plynů obsažených v atmosféře s velikostí planety a jejich dopad na Zemi. Po zhlédnutí celého dokumentu si uvědomíte, že to opravdu nejsme my, lidé, kdo by měl chránit planetu, ale jsme to my sami, kdo by si měl dávat pozor na své přežití. Země se bez nás obejde, my bez ní nikoliv.(23.4.2014)

 • Phobia
  ****

  Jsem rozervaná, co s hodnocením - na jednu stranu lepší dokument na téma živlů planety Země nenajdete: naprosto úchvatný vizuál, bombastické záběry, k tomu profesionální hudební doprovod, gradující ve správných momentech, a nevtíravý komentář. Ale na druhou stranu obsažené informace mi přijdou vhodné tak leda pro školáky, uvítala bych větší hloubku a složitost. Být středoškolačka, dám bez výhrad 5*... bohužel nejsem, takže ta pátá hvězdice tomuhle výbornému dokumentárnímu cyklu unikne o chloupek (fakt malinký, z pravidelně holeného... podpaždí). 89%(10.8.2010)

 • kubyno
  *****

  Někdy to není moc zábavné (o tu ovšem vůbec nejde, tak nechápu, proč to tu někteří vytýkají), ale... - Dokonalý dokument o naší planetě, úchvatné záběry (pro mě naprosto nepochopitelné) a plno nových informací o historii planety (já, prostý smrtelník, nedokážu pochopit, jak vědci na všechny ty události mohli přijít, kolikrát jen z takových prkotin, jako jsou úlomky něčeho někde, sedimenty atd.). Tenhle dokument během hodiny (resp. pěti hodin) dá mnohem víc než leckterá hodina zeměpisu. Plno tady těch věcí už všichni známe, ale jak se k nim přišlo - to je tu to neuvěřitelné. Jinak krásná hudba. (PS: Lidi co tu píši, že by to všechno měl znát i každej středoškolák atd., tak by mě zajímalo, co tu dělají, jestli mají takovou inteligenci, že to všechno ví...)(25.6.2010)