Krátká vzdálenost dělící Afriku od Evropy představuje pro mnohé nepřekonatelnou bariéru v cestě za štěstím. Španělské drama podle skutečných událostí. V roce 2003 odjel španělský dokumentarista Gerardo Olivares do africké pouště Ténéré natáčet snímek o karavanách přepravujících sůl. Ocitl se tak na hlavní imigrační trase, po které každým dnem proudí stovky Afričanů, snících o lepším životě. Nákladní auta přetížená lidmi směřují na sever do Alžírska a Maroka, odkud se imigranti pokoušejí doplavit do vysněné Evropy. Velká část těchto lidí při nebezpečné a náročné cestě beze stopy mizí...
Inspirován jejich příběhy natočil Olivares svůj druhý hraný film. Příběh tří mladých Nigerijců, prchajících před chudobou a násilím, ukazuje příčiny situace, jejíž důsledky v těchto dnech otřásají Evropou. (Česká televize)

Slarque

Kombinace papírem šustících dialogů a neherců dokonale zabila účinek, který na mě film mohl mít. Je mi jasné, že na cestě z rovníkové Afriky do ráje na zemi jménem Evropa se dějí strašné věci, ale zrovna od dokumentaristy bych čekal poctivější přístup k tématu. Nebýt tady ty krásné záběry africké přírody, dal bych ještě o hvězdičku méně. ()

gudaulin

Film, který nezapře, že ho natáčel dokumentarista. Využívání neherců, autenticita prostředí, realističnost prožívaných situací. Tenhle kousek zjevně nechce bavit, nechce ani lacině dojímat, šokovat nebo démonizovat. Režisér se jednoduše snaží vyslat zprávu o tom, jak vypadá migrační tok z Afriky a co ho motivuje. Dialogy sice tu a tam vyznívají knižně a osvětově, pomalé tempo a dokumentární styl taky neosloví zdaleka každého, ale osobně se přikláním k malé čtvrté hvězdičce. Celkový dojem: 70 %. Snímek, který předběhl svou dobu a kdyby mu věnovalo pozornost víc diváků, možná by nebyli tak zaskočení, protože proud imigrantů atakoval jižní Evropu už před slušnou řádkou let, jen se nás to holt tehdy ještě zdánlivě netýkalo. ()

DannyBoy80

Film obsahující současnou tématiku, přestože je natočen v roce 2007. Natočeno je to dost realisticky, i když se režisér hodně vyhýbal těm nejtěžším chvílím, které uprchlíci během cesty zažívají, takže to v konečném důsledku mohlo být mnohem drsněji natočeno. Bohužel zobrazuje i zbytečnost také cesty, kdy prvotní impuls hrát fotbal je naprosto nedostačující. I když je na tom film postaven viz poslední titulek. Nicméně velké moudro pronesl nomád, Myslím, že to by se mělo tesat do kamene. Afrika si musí pomct sama. ()

MickeyStuma

Syrová filmová výpověď o strastiplné cestě z Afriky do Evropy za štěstím a lepším životem. Vlastně je to takové road-movie dvou bratrů a jedné dívky utíkající před nepřízni osudu znamenající útrapy, bolest i smrt. Talentovaný fotbalista Buba nemající šanci ve svém rodném Nigeru vyniknout se na doporučení trenéra rozhodne pro migraci společně se svým bratrem Mukelou, který se zase pro změnu chce stát manažérem. Ve stejné době se pro útěk do Evropy rozhodne také dospívající Violeta aby utekla od nuceného sňatku s chlípným starcem. A osudy těchto tří lidí se nahodile propojí. Děj to vlastně takřka ani nemá. Vynikající kamera pouze sleduje jejich počínání při cestě, zdolávání kontrol a vůli přežít  a to zcela bez moralizování, odsuzování, bez špetky sebemenší politické koncepce. Zkrátka se jedná o obyčejnou filmovou výpověď jak asi taková cesta vypadá a natočeno je to naprosto mistrovsky. Dlouho ani nebyli v hraném filmu vidět tak nádherné africké scenérie jako zde. Za zmínku stojí i velice chytlavý soundtrack. ()

Lynn

Odyssea tří, resp. dvou, uprchlíků za vidinou lepšího života. Zatímco mnoho filmů s tématikou imigrantství se zaměřuje na složitou životní situaci uprchlíků v jejich "zemích zaslíbených" (záp. Evropa, USA...), jen velmi málo filmů popisuje onu nebezpečnou cestu, na jejímž konci i sny těch šťastnějších musí vzít za své. "14 kilometrů" sice není snímkem nikterak dokonalým, ovšem nabízí velmi podnětnou otázku k zamyšlení - protože ani u nás není imigrantská politika zrovna nejrůžovější. Slabší 4*. ()