Oranžová láska

Drama / Romantický

Ukrajina, 2007, 84 min

Alan Badojev

Alina Panova

Asi ještě nikdy v životě jsem neviděl film, kde by se podařilo perfektně skloubit výbornou kameru, uchu lahodící hudbu, detailní zvuk, přesný a zkratkovitý střih, potlačit děj a odstranit ho až do pozadí. Přesto však film nabídne jednoduchý, zato však uchvacující scénář, který obnaží duši dvou mladých lidí (mimochodem perfektně je ztvárnili Alexej Čadov a Olga Makejeva) až do morku kostí. Každý střih, každý záběr, každá barva a každý zvuk měl ve filmu své patřičné místo a tedy i svou patřičnou hloubku. Ani milimetr filmu nepřišel nazmar. Tvůrcům děkuji za silně poetický až tajemný zážitek, jsem šťastný, že jsem po delší době mohl vidět opravdu skvostný film. Přestože má film určitě své mouchy, já je nenašel. Plná spokojenost. Zajímavostí pak je, že postprodukci na tomto filmu dělali Češi.(4.3.2013)

Predevsim vizualni stranka filmu zaujme a nepusti, pribeh pak letmo pripomnel Romea a Julii, ikdyz priciny/okolnosti jsou uplne jine. Pro me to byl velmi prijemny film mozna i proto, ze jsem trochu snilek a verim, ze se to skutecne mohlo odehrat az na nejake detaily... Mozna taky proto, ze Oľga Makajeva je velmi pohledna.(12.12.2012)

• Dudek

Nepříliš zdařilá zápletka selhává zejména na trestuhodném nevyužití zajímavých motivů (uzavření partnerů v malém prostoru, podivná hra) a soustředění veškeré energie na naprosto banální zvrat v druhé polovině snímku. Audiovizuální stránka, jakožto i použité exteriéry, je zajímavá, nicméně její pozoruhodnost nevyplívá z kvalit, ale pouze z faktu, že je jistým způsobem unikátní. Spolu s nechronologickým vyprávěním se snaží působit na divákova očekávání a zejména emoce. Jenže vzhledem ke způsobu konstruování celého příběhu a vytváření vztahu k postavám je z diváckého hlediska obtížné dosáhnout jakékoliv empatie.(25.12.2013)

Rozhodně zajímavý film s nápadem, který mne okamžikě chytl. Jak jde o kulišárny, to je moje. Že to nebude jen tak je jisté docela brzy...i pointa není překvapivá. Ale to vše vem čert - to zpracování je netradiční. Možná jsem ani nikdy ukrajinský film neviděla, ale má-li jejich kinematografie vypadat takhle, sem s ní. Ale je z ní citit evropský duch...hlavní hrdinové jsou víc než sympatičtí. Celé je to hodně vizuální, pocitové a přenecháno divákovi, nikdo nás nevodí za ručičku, a to se mi líbilo asi ze všeho nejvíc. Nezapomenutelné. Jedinečné.(24.8.2012)

• MontyBrogan

Zbytočný experiment. Nemyslím ten, ktorý je predmetom filmu, ale samotný film a jeho prevedenie. Spomenul som si kvôli tomu aj na L'Année dernière à Marienbad, ktoré ma tiež zaujalo námetom, ale sklamalo prílišnou artovosťou. Oranžová láska je utopená v nelineárnom rozprávaní, ktoré ma ku koncu už tak miatlo, že mi dalo zabrať aj kým som vôbec pochopil záverečný zvrat. Ten je po triezvejšom uvážení s odstupom nejakej tej hodinky podľa mňa len zbytočnou vykonštruovanosťou. Tak isto, ako mnohé zábery na každý jeden detail prostredia, snažiace sa byť umelecky hlboké, až na ich zmysel do tej artovej priepasti sotva dovidí každý divák.(1.9.2015)