poster

Vinyan

 • Česko

  Dobyvatelé barmské džungle

 • Francie

  Vinyan

 • Velká Británie

  Vinyan: Lost Souls

 • Slovensko

  Vinyan

Drama / Horor

Francie / Belgie / Velká Británie / Austrálie, 2008, 92 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radiq
  odpad!

  No teda pěkná nuda. Bylo to jak kdyby ti tvůrci točili film o hledání děcka v džnugli, ale pak si řekli, že to je hrozná nuda, tak se rozhodli, že do toho přidaj takovou trochu mysteriozní složku. Navíc Češi to nazvali Dobyvatelé barmské džungle, což zní sice skvěle, ale nikdo tam nic nedobývá, spiš se tam jenom motaji a hysterčijou. Všechno to bylo hrozně zdlouhavy, nemělo to pořádnej děj, českej dabing mi prstil prdel a když nastal konec, zalil mě pocit štěstí. A myslim, ze to by se nemělo dít. Řikal sem si, že dám aspoň hvězdičku, ale marně jsem hledal něco, za co by si to zasloužilo...(20.2.2011)

 • seeker23
  *****

  Fabrice Du Welz druhým snímkem potvrdil, že umí geniálně zkloubit trendy současných artových děl s postupy hororových subžánrů. Po variaci na hicksploatační téma v Kalvárii si tentokrát pohrává s motivy kanibalských filmů či snímků o démonických dětech. Nyní ještě nenápadněji, díky čemuž se mu daří opět trochu jinnými prostředky znázornit stavy rozpadu racionality; podmanivě nasnímané prostředí džungle posiluje už tak silný halucinační aspekt snímku. P.S.: Český DVD název Dobyvatelé barmské džungle je prozatím asi nejkrutější vtip našich distributorů, pro fanoušky Indyho to bude opravdu dobrodtružná podívaná...(21.8.2010)

 • Nick Tow
  *****

  Podľa hodnotení a komentov tento halucinogénny trip z barmskej džungle väčšine kolegov veľmi nesadol. Nechcem nikomu brať jeho vkus a názor a už vôbec sa nechcem hrať na profesora, ktorý vám teraz povie: "hej, decká, nič ste nepochopili, ste úplne vypatlané, dnes zostanete po škole!" Diela namiešané z rôznorodých ingrediencií sú vždy skúškou diváckej tolerancie. Nazerané žánrovými okuliarmi, Vinyan je zo všetkého najmenej horror a tak fanúšikom, ktorí chcú a musia za každou hokejovou maskou vidieť iba Jasona, nesmelo odkazujem: kurva, pokiaľ viem, tak Hašek sa volá Hašek a nie Vorhees. Dobre teda, škrtnime si zo žánrového označenia Vinyan slovíčko horror. A namiesto neho si dosaďme (podľa vlastných preferencií)...čo len chceme. Nie sme predsa nijakí sráči, nepotrebujeme pri každom filme žánrové barličky. No a ak sa vám náhodou bude chcieť hľadať inšpiračné zdroje či aspoň pokrvné príbuznosti, skúste si napríklad spomenúť na "apokalyptickú" odyseu kapitána Willarda pri hľadaní pohrešovaného tajuplného plukovníka Kurtza (alebo si - nie kvôli obsahu, skôr sprostredkovanej "temnote mysle" rovno prečítajte knižnú predlohu, z ktorej Coppola voľne vychádzal, geniálne Srdce temnoty Josepha Conrada) skúste si ešte raz pozrieť nedávny Sirotinec, skúste si predstaviť pod obrázkami aj iné významy, než nám na prvý pohľad sprostredkúvajú, alebo si hoci prečítajte, čo si myslí kolega "frenkie" (ktorý dával o. i. v škole dobrý pozor, keď sa hovorilo o tom, čo znamená slovíčko "vinyan" a v ktorej fáze filmu o ňom rejža hovoril). A keď poviete, že som mudrujúci idiot, budete mať zaiste čiastočnú pravdu, pretože Vinyan ponúka množstvo interpretačných polí a možno i ja bežím po úplne blbej trati. Nie, Vinyan ani zďaleka nie je dokonalý film, ale priam fyzický zážitok z pekla (teraz nemyslím len barmskú džunglu, skôr peklo prepukajúceho šialenstva), ktorý mi sprostredkoval, je už, ako zvykne vravievať Dracula na tému "krv" - precious thing in this time. P. S. Odkaz pre kolegu J*A*S*M ( Milý Jakube, až si jednou, třeba za deset-dvacet let, kdy z tebe bude táta, přečteš třetí větu svýho komentu k tomuhle filmu, jistě si špitneš, jenom tak na půl úst: no, jo, to jsem byl mladej a houby věděl o životě". Myslím, že si to fakt řekneš, protože i když se neznáme, jak tak čtu tvý komenty, mám takovej pocit, že seš chytrej kluk.)(7.4.2009)

 • Mefistofelle
  ***

  Jsou dvě nejhorší věci v životě většiny žen: buď přestanou dávat její oblíbený seriál nebo jí zemře dítě. Jeanne, hlavní hrdinka tohoto filmu, přišla o syna při vlně tsunami a pěkně jí z toho šplouchá na maják. A tak neváhá spolu se svým lehce skeptickým manžílkem vysolit pěknou sumu peněz ne zrovna poctivě se živícím místním týpkům za účelem nalezení dítěte. Jenže nic není tak jednoduché a ani peníze nevyřeší vše... Vinyan je velmi zvláštní film. Spíš než jako horor se to ze začátku tváří jako drama v exotickém prostředí. První polovina je zároveň tím největším kamenem úrazu. Ne snad proto, že by byla málo „hororová“, ale proto, že je to nudné. Ono sledovat půlku filmu ženskou a jejího manžela jak se baví pořád dokola o tom, jestli jejich syn žije nebo ne, mě po chvilce snadno přestalo bavit. Jakmile se však pár dostává spolu se svými průvodci do divokých a neprobádaných oblastí Barmy, karta se obrací a z ukecaného dramatu se stává parádní atmosférické psycho, které nakonec excelentně graduje do naprosto šíleného závěru. Zvlášť ta děcka v džungli působila jako něco z úplně jiného světa. Je škoda, že s podobnou atmosférou nevyrukovali tvůrci dříve a místo toho nechali diváka víc než půl hodiny plácat se v depresích hlavních hrdinů. Potenciál zde byl, ale bohužel nebyl využit, takže hodnotím jako průměr, ačkoliv tak činím v podstatě velmi nerada.(1.1.2012)

 • Big Bear
  ***

  Psycho. Ale zajímavé psycho. Líbilo se mi to. Když si k tomu uvědomím, že dývko jsem koupil ve výprodeji za pětku v metru je spokojenost ještě větší ! Úplně jsem se vžil do pocitu nešťastných rodičů. Při tsunami Paulovi a Jeanne odplaví vlna syna Josua a od té doby po něm pátrají. Nechtějí se smířit s tím, že někde utonul a ani neví kde. Je to hlavně Jeanne, která se nevzdává sebemenších nadějí a její odmítání reality hraničí s duševním onemocněním. Paul je realista, ne že by i on hledání milovaného chlapečka odpískal, ale ví co se při tsunami dělo, kolik lidí zahynulo a že tak dlouhá doba kdy jej nikdo nenalezl ani se nikde neobjevil znamená jediné... Jenže jejich přítelkyně jim při náhodném setkání v Thajsku ukáže několik fotek a videí domorodých dětí v Barmě. Na jednom ze snímků zahlédne Jeanne zezadu natočeného chlapce v červeném fotbalovém tričku přesně takovém jaké měl v den tsunami Josua. Jeanne se upne na tento krátký záběr a přemluví Paula k nebezpečnému přejezdu do Barmy. Paul se brání, protože cena, kterou si místní převaděč a pašerák naúčtoval je více než vysoká a cíl cesty více než nejasný, ale ani on nechce promarnit šanci a tak vyrazí lodí na dalekou cestu do Barmy, jejích domorodých vesnic a naprosto nepřístupné džungle. Cesta je opravdu zajímavá ať už z hlediska lokací, protkávaná sny a halucinacemi obou nešťastných rodičů. Chvilku jsem si připadal, že jsem na člunu s Willardem a cílem cesty nebud Josua ale generál Kurtz z Coppolovy Apokalypsy. Tak to bylo psycho. Závěr byl zvláštní, ostatně jako celý tenhle film. Sewel kterého mám rád i Béart hráli na jedničku a palec nahoru ode mne mají i za to co si museli při natáčení vytrpět v džungli. Dávám tři poctivé kresby Jeanne. * * *(23.6.2013)

 • - Emmanuelle Béart měla během natáčení dvakrát zánět v uchu. (Cheeker)

 • - Scéna v go-go baru byla natočena hned první den. (Cheeker)