poster

Zpátky doma

 • Čína

  Luo ye gui gen

 • Čína

  落葉歸根

 • anglický

  Getting Home

Drama / Komedie

Čína / Hongkong, 2007, 110 min

Režie:

Yang Zhang

Scénář:

Yang Zhang, Yao Wang

Scénografie:

Misti Boland
(další profese)
 • freddy
  ****

  Tak trochu netypická road movie v čínském podání. Jedná se o film, který ukazuje život muže, kterému osud přiliš nepřeje, ale přesto se snaží tento film býti oslavou života, zkrátka tohle je pozitivní film o smutných věcech. Dělník Zhao veze mrtvého kamaráda do rodné vesnice, aby tam mohl být pohřben. Osud mu staví do cesty různé překážky, ale Zhao to nevzdává a chce dostát svému slibu a snaží se ze všech sil dopravit mrtvého kamaráda na místo, kde chtěl být pohřben. Během tohoto příběhu máme možnost se seznámit se scenériemi a krásným prostředím Číny i s různými lidmi různých povah, kteří ve filmu rozhodně mají své místo. Nejsympatičtější je asi mladý cyklista, který má namířeno do Tibetu a který celý film úžasně prozáří. Tato postava prostě stojí za zmínku, protože ač se ve filmu objeví jen na několik minut, dodá filmu mnoho energie a je to vlastně jeden z těch druhů oslavy života, které tvůrci v tomto filmu ventilují. A ani tak nezáleží na tom, jak celý film skončí a jestli Zhao splní svůj slib, jako na tom, že tenhle film nám divákům říká, že i když nám osud staví do cesty během života nejednu překážku, musíme se vzchopit, jít dál a proti nepřízni osudu bojovat, protože život je krásný a neměli bychom si ho ničím a nikým nechat zkazit. Takže celkově na mě film udělal ohromný dojem a opravdu se mi líbil. Ale přesto to vidím jen na čtyři hvězdičky, prostě tenhle film nevidím jako pětihvězdičkový, možná to je v trochu přehnané délce filmu, možná v triviálnosti příběhu, ale určitě to pro mne není pětihvězdičkový film.(31.10.2008)

 • joseee
  *****

  Zhang Yang ukazuje, že nie náhodou je jeden zo známejších režisérov v Európe, a to i bez toho aby točil veľkofilmy o bojoch veľkého čínskeho národa a na podobné - stokrát otrepané - témy. Aj v "ceste domov", po čínsky poeticky nazvanom "List sa vracia ku koreňom" pán Zhang Yang dokazuje, že jeho cit pre obyčajného človeka mu dáva schopnosť vypovedať príbeh, čím stiera rozdiely medzi kultúrami. Pre mňa je najeurópskejším režisérom a rád by som si pozrel ešte viac z jeho tvorby. Škoda len, že pre prílišnú orientáciu na anglosaskú kultúru sa do našich končín dostáva málo dobrých filmov z Číny, resp. z Ázie.(19.7.2008)

 • Malarkey
  ****

  Hrozně hezký film ze života vyprávějící příběh člověka, který by se kvůli kamarádovi dokázal přetrhnout a to se v dnešním světě hrozně cení. Zajímalo by mě, jaký kamarád by to pro druhého udělal, to, co se děje v tomto filmu. Vidět tento film bylo totiž jako se dostat do nebe a sledovat tam příběh člověka, který už má pronajaté místo vedle Ježíše, protože nic jiného si nezaslouží. Ale pravda je taková, že takových lidí je stejně hrozně málo. I Číňan se dokáže chovat jako svině, takže všeobecný názor o Češích bych tolik nehrotil, protože věřím tomu, že každý je ve skrytu duše stejně svině a někdo je větší, někdo zas menší, ale každý to v sobě skrýváme, jen je otázka v jakém rozsahu. Zpátky doma je ale nádherný film, který si na nic nehraje, humor určitě precizně příběh vyšperkuje a hlavně se na něj skutečně hezky kouká. V tomhle filmu jsem vlastně viděl všecky druhy postav. Během dlouhé cesty jsem měl to štěstí vidět hodné i zlé a hlavně i člověka s chutí do života a takových je v dnešní době hrozně málo, a proč ? protože si počáteční depresi ve většině chce zvětšit ještě víc a víc ,a pak jsou z toho akorát tak sebevraždy a proč by člověk neměl být víc šťastný, než proto, že žije tam kde žije a má kolem sebe lidi které zná. Zpátky doma je příběh, který se nezapomíná a rozhodně mu nejde upřít radost ze života a nezničitelného přátelství, přičemž obě věci dnešnímu světu neskutečně chybí.(14.7.2009)

 • Enšpígl
  ****

  Moc milá záležitost. Příběh co má na skladě humor, smutek i slzičky a přesto nepůsobí ani trošku debilně. Obyčejný člověk, který schytává rány osudu ze všech stran a přesto dál bojuje o to své. Kolik takových lidí je asi na světě ? Počítám, že hrozně moc a všichni takový by si zasloužili za svou vůli rvát se s nepřízní osudu minimálně pomník, ale ty jsou bohužel určený asi jen lidským odpadům nazývaný politici. Nevadí, je tu ještě jedna možnost pro všechny ty báječný lidi, co to nevzdávaj i když se na ně sype smůla ve všech podobách, ještě jsou tu knížky, hudba a hlavně filmy. Vlastně je to dobře, protože pomník je z chladného kamene a ten se k politikům na celým světě docela dost hodí. Zatímco upřimné umění je ze srdce a to k lidem jako je třeba hlavní hrdina tohoto příběhu sedne jak ke mě skvělá holka. Závěrem bych chtěl zmínit cyklistu, který je ve filmu sice cca 10 minut, ale to bohatě stačilo, aby z něj byla cítit ta ohromná radost ze života. Takže až mě zase začne mlátit osud svou tvrdou pěstí, vzpomenu si na toho cyklistu a osud pochopí, že se s tvrdýma ránama může jít akorát tak vysrat, ty totiž nakonec vždycky přebolí, ale radostné chvíle přetrvají na pořád.(14.10.2008)

 • paolito
  *****

  Chudý dobrosrdečný dělník v podání Zhao Benshana (kterého jste mohli vidět i na českých obrazovkách v hlavní roli Yimouova Happy times) slíbil svému kamarádovi, že v případě smrti jeho tělo dopraví do rodné vesnice. Smrt na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se spolu s touto zvláštní dvojicí vydáváme na strastiplnou cestu napříč Čínou, potkáváme lidi dobrosrdečné i zlé, dojemné a smutné okamžiky se střídají s temi radostnými a plnými optimismu, a mě po dlouhé době zalil ten nepopsatelně krásný pocit, kdy doslova splynu s filmem, nevnímám nic než co se děje na obrazovce a je mi krásně... Vřele doporučuji(21.8.2008)