Monolog Juraja J.

Dokumentární

Slovensko, 2001, 90 min

Martin Šulík

Juraj Jakubisko

„Myslím si o sebe, že som šťastný človek,“ hovorí Juraj Jakubisko v dokumente Martina Šulíka (ZÁHRADA). Decentne komorná výprava režisérovho domu, žiadne hlúpe cviky s kamerou, ani figúrka novinára. Iba kamera a jeden výnimočný filmár, ktorého filmy mnohí obdivujú a ktorého osoba sama osebe mne vždy pripomínala esenciu umeleckosti vo všetkej excentrickej introvertnosti a bohémskej skromnosti, ktorá k umeniu patrí resp. mala by. Režisér, scenárista a kameraman Jakubisko (v čase nakrúcania mal za sebou 13 filmov) predovšetkým informatívne bohato (vedeli ste, že mal nakrúcať film s Robertom Downeym Jr.?) mapuje svoju filmografiu (nechýbajú ukážky filmov) bez zbytočných/rušivých emócií a namyslenosti (skutočne je, česť výnimkám, pravda, že čím umelec viac dokázal, tým je obyčajnejší).(15.2.2009)

Martin Šulík, jeden z mála súčastných slovenských režisérov, ktorí stoja za povšimnutie, natočil v roku 2001 dokument o veľkej legende česko-slovenskej kinematografie, Jurajovi Jakubiskovi. Ten, spoločne s Milošom Formanom, Jiřím Menzelom a Vierou Chytilovou, patril medzi absolutnú špičku tuzemských režisérov aktívnych v ťažkých časoch cenzúry totalitného režimu. Majster Jakubisko zaspomína v tomto dokumentárnom filme najmä na svoju tvorbu z tohto obdobia. Ako kreatívny umelec to nemal vtedy jednoduché. ***(21.6.2009)

Jakubiska mám rád ako režiséra, ale hlavne ako človeka. Veľmi sympatický, milý a zhovorčivý pán, ktorý už čosi preskákal. A o tom, čo preskákal, hovorí v tomto vydarenom dokumente. Jakubiskove spomienky na otca, mamu, o ktorú prišli krutým spôsobom, spomienky na štúdium v Prahe, filmové začiatky, úspechy a neúspechy, odstavenie na vedľajšiu koľaj z dôvodu, akým komunistami opovrhoval, úsmevné nikdy neuskutočnené pokusy o emigráciu, rozoberanie konkrétnych filmov a mnoho iného. Mám rád jeho zaujímavé rozprávanie, mám rád jeho farbu hlasu a mám ho rád ako človeka. Preto plný počet.(28.2.2009)

,,MÁM RÁD DIVÁKOV A CHCEM ABY VIDELI MOJE FILMY." __ Čo ma dosť prekvapilo, je tunajšie pomerne nízke hodnotenie, keď filmy robené podobným štýlom o iných tvorcoch sa tu pohybujú v číslach 80% a vyššie. Nedostatky by som videl v niektorých kamerových vychytávkach a tiež v určitom neponúknutí ,,niečoho viac" no aj tak sa jedná o veľmi zaujímavo strávených, Jakubiskom prerečnených 91 minút. Pri jeho snímaní sa v pár záberoch šikne aj samotný Šulík.(15.2.2009)

• Rafik

LFŠ 2008: Bylo hezké seznámit se před projekcí Bathory blíž s jejím tvůrcem. Ovšem jelikož to bylo z roku 2001 čekal bych aspoň kvalitní obraz kamery a ten se mi nelíbil,myslím že to šlo udělat i kvalitnějc, navíc pouze prokládání fotkami z mládí a scénami z jeho filmografie mi zrovna extra nápadité nepřijdou. Průměrný dokument s podprůměrným obrazem.(28.7.2008)

Aj ked Sulika osobne nemusim, uznavam, ze jeho Zahrada ma svoje kvality, a to nie som jeho fanusik. No ale dielo a vyplody Juraja Jakubiska su mi absolutne lahostajne /To este nemal na konte Post Coitum ....../ Priemerny dokument, ktory po pozreti vysumi do prazdna a nezanecha ziadnu stopu. 50 %(29.3.2013)

Obyčejný dokument o neobyčejném člověku. Nic víc, nic míň.(28.7.2008)