Pozor, padá SNG! (2023)

,,STAVBA JE VOJNA." __ Škoda, že priestor na vyjadrenie dostali primárne iba Kusí (Paňák ani slovo) a architekt Dedeček, od ktorého aspoň zaznejú slová, ako mu stavba SNG zničila život. Po remeselnej stránke štandardný dokument s trochu uponáhľaným záverom. Dané hodnotenie udeľujem pre moju slabosť k architektúre a osobitne k danej budove, ktorej prestavbu som pozorne sledoval. (54. hodnotenie, 2. komentár k filmu)

Top Gun (1986)

,,PORUČÍK, PREČO STE MI NEPOVEDAL, ŽE TEN  INZULTANT MIGU STE VY?" ,,ZMENILO BY TO NIEČO?" ,,NIE, TAM NA ZÁCHODE NIE." __ Keďže Top Gun: Maverick zožal pár rokov dozadu obrovský úspech a akosi som sa rozhodol, že si ho pozriem, musel som si ešte predtým pripomenúť legendárnu jednotku, ktorú som videl iba raz niekedy v polovici 90. rokov a takmer nič, okrem základnej premisy, som si z nej nepamätal.  Tak ako ma Top Gun neoslovil vtedy, neoslovil ma ani teraz. Nie preto, že mi boli stíhačky a piloti vždy ukradnutý, ale kvôli príbehu, ktorý má veľmi plytký dej, v ktorom prevláda predvídateľná romanca nad akciou.  Pochvalu si stále zaslúži technická stránka, najmä strih a kamerové filtre využívajúce nakombinovanou oranžovou, tmavou a modrou paletou opojné štýlové zábery, príznačné ako pre ďalšie filmy Tonyho Scotta, tak aj jeho brata.  Či aj zamýšľanou náborovou kampaňou, alebo azda len titulnou melódiou a Cruisovou účasťou sa z filmu stal taký hit, ktorý po vyše troch desaťročiach dokázal prísť s ešte lepšie prijatou dvojkou zostáva u mňa zatiaľ nevyriešenou záhadou, takže sa mi už homo podtón  nežiada rozoberať.  (33 509. hodnotenie, 876. komentár k filmu)

The Last Voyage of the Demeter (2023)

,,PREČO LONDÝN?" ,,PRETOŽE V MOJEJ KRAJINE UŽ NEOSTAL NIKTO NA KOM BY SA KŔMIL." __  Nato, že bola Posledná plavba Demeter cez svoju problematickú predprodukciu (o projekte viem aspoň 12 rokov) dopredu vnímaná ako zatratenia hodné dielo, nedopadla až tak zle, hoci menej býva niekedy viac. Previesť dva a  pol stránkový kapitánov denník na plátno v podobe dvojhodinového filmu nie je ľahká úloha a je jasné, že bude na seba baliť mnohé (čitateľovi) zamlčané.  Prekvapivo Demeter na seba nenabaľuje veľa hlúpostí, dokonca so ženským prvkom je tu narábané v rozumnej miere a bez černochov sa už v USA filmy nakrútiť nedajú. Výsledkom je kryštalicky čistá rutina v ktorej je herecky najpresvedčivejší Liam Cunningham, kde je akcia je zahalená hmlou a utopená tmou a ktorú svojim pojatím a atmosférou hravo strčí do vrecka minútová pasáž z Coppolovho Drakulu.  A len tak mimochodom, keď už vedeli načo slúžia bedne s hlinou, prečo ju jednoducho nevysypali do mora a bol by pokoj.   (1333. hodnotenie, 146. komentár k filmu)

Nekonečný příběh 2 (1989)

,,OSTÁVA TI UŽ LEN JEDNO PRIANIE. TAK POUŽI ČO TI OSTALO Z MOZGU A PRAJ SI VRÁTIŤ SA DOMOV.“ __ Keď som Nekonečný príbeh 2 pred 200 či 300 rokmi videl opakovane na VHS prevládali vo mne zmiešané pocity. Z formálnej či vizuálnej stránky som si najviac pamätal Bastianov strach zo skoku do vodopádu a najmä absolútne úžasných gigantov, dosiaľ spracovaných natoľko pôsobivo, až ich je škoda do filmu takých rozporuplných kvalít. Zároveň som cítil sklamanie, že sa do úloh Bastiana a Atreya nevrátili ich pôvodní predstavitelia. Dnes je najväčším problémom filmu to – ako tu napísal jeden užívateľ – že hoci knihovník Koreander upozorňuje Bastiana, že opakované čítanie prináša vždy iný zážitok, samotný dej sa o nič inovatívnejšie kam by mohol príbeh posunúť nesnaží, nanajvýš prináša zbytočné postavy s ktorými nevie pracovať (Kameňožrútovo dieťa, vták Nimbly...).  Okrem toho od filmu s takým štedrým rozpočtom by som nečakal opakované použitie záberov Atreyovej jazdy z prvého filmu. Striedma 80 minútová stopáž bez titulkov len svedčí o tom, že scenár nevedel, čo viac by mohol ponúknuť, zároveň však robí sledovanie znesiteľnejším. Priemerné hodnotenie napokon nedávam z nostalgie, že výsledok bol napokon lepším, než som si myslel. Žeby som si ešte skúsil pripomenúť Trojku? Hmmm...  (9429. hodnotenie, 210. komentár k filmu)

Americký Shaolin (1991)

,,PÔJDEM DO SHAOLINSKÉHO CHRÁMU." ,,ZAPLATÍM TI LÍSTOK." __ Keď som  niekedy počas jedného víkendového poobedia konca 90. rokov minulého tisícročia tento film na TV Nova videl, pôsobil na mňa svojím vizuálnym stvárnením, akoby bol nakrútený skôr v polovici 80. rokov.  V súčasnosti, aj vďaka nepríliš kvalitnej filmovej kópii sa tento môj klamlivý dojem iba potvrdil. Svojim spôsobom je to však pre vytvorenie správnej atmosféry ku prospechu veci. Príbeh, z ktorého som si najväčšmi pamätal vyholenú hlavu hlavného hrdinu a jeho pobehovanie po kopcoch, je šablonovitý, naivný a plný  typických klišé.  Americký frajerko sa chce dostať do komunistickej Číny a tam vstúpiť do shaolinského kláštora. Žiaden problém, stačí si iba kúpiť letenku.  Táto premisa slúži k napredovaniu príbehu, ktorý svojimi vtipmi pripomenie napr. Policajnú akadémiu a je doplnený predvídateľnou romancou. Vo svojej podstate to fanúšikom určite stačí a mne tiež, keďže som dlho túžil pripomenúť si tento film. (1400. hodnotenie,  72. komentár k filmu)

Jan Žižka (2022)

,,CEJTÍ POŘÁDNÝHO CHLAPA.“ ,,JO, JA TAKY. SMRDÍŠ.“ __ Rozporuplné dielo v ktorom na jednej strane dej zrejme nenaplnil všetky očakávania (čakal som viac než zameniteľnú dobrodružnú zápletku), na druhej strane treba oceniť Jáklovo odhodlanie (+milé záverečné cameo) realizovať český film, v ktorom by účinkovali Ben Foster a Michael Caine, pričom ten prvý má všetky predpoklady  pre úlohu akčného hrdinu, zatiaľ čo ten druhý (vzhľadom na pokročilý vek) zakaždým príde o palici čosi oznámiť, otočí sa a odíde, čo je však všetko dané limitmi priemerného scenára. Vo viacerých ohľadoch najväčšmi zo všetkého Jan Žižka pripomína Ironclad. Výprava vzhľadom na rozpočet nie je veľmi rozmanitá, ale treba brať na zreteľ, že mnoho z neho museli zhltnúť honoráre spomínaných zahraničných hercov. Vizuálne by viacej uspel pred 15 rokmi, opakované zábery z dronu sú časom otravné a akčné scény sú miesto veľkoleposti zamerané skôr na taktiku a choreografiu, v ktorej sa môžu viacej uplatniť výkony kaskadérov.  Výsledok vyznieva ako prequel k budúcemu väčšiemu projektu, rozsahom podobnému starej Vávrovej trilógii.  Ten však nehrozí... (8587. hodnotenie, 739. komentár k filmu)

Okamžik záblesku (1984)

,,AKÉ MÁM OČI?" ,,AKO VYČURANÉ DIERKY DO SNEHU." __ Problémom filmu je v prvom rade scenár, ktorý drvivú väčšinu času lavíruje od nikam k nikam a sotva sa snaží posúvať dej ku konzistentnému rozprávaniu.  Svedčia o tom aj zbytočné postavy, akými sú dvojica žien a vo svojej podstate aj samotný šerif (R. Torn).  Označiť film za konšpiračný je taktiež nadnesené, pretože Kennedyho meno tu ani raz nepadne a to, že nájdené peniaze možno pochádzajú z atentátu naň nám naznačí záverečný prestrih a epilóg.  V tomto prípade vidím klady iba v atmosférickom soundtracku od Tangerine Dream a predrevolučnom českom dabingu, ktorý bol hlavným dôvodom, prečo som si Okamih záblesku pozrel. (400. hodnotenie, 34. komentár k filmu)

Jurský svět: Nadvláda (2022)

,,SĽÚBIL SOM, ŽE JU PRIVEDIEME.“ ,,DALI STE SĽUB DINOSAUROVI?“ __ V Jurskom svete 3 ma predovšetkým zaujalo solídne prepojenie nových postáv s tými starými (resp. pôvodnými) a tiež scény odkazujúce na prvý Spielbergov film. Dokonca Goldblum postavu Dr. Malcolma, ako obhajcu teórie chaosu svojim správaním vo vypätých situáciách posunul ešte o kus ďalej. Na druhej strane som od Omara Sya a Dichen Lachman čakal čosi viac a takých BD Wonga a Sermon Campbell si z predchádzajúcich dvoch dielov vôbec nepamätám. K samotnému príbehu by som podotkol, že dejová linka s prakobylkami mi prišla prekombinovaná, resp. slabo dotiahnutá, rovnako to pravidelne sa opakujúce konfrontácie s dinosaurami pôsobia občas skôr otravne, hoci nahánačka na Malte  - ako napísali viacerí – pôsobí dojmom čistej bondovky.  Osobne by som Trevorrowa toľko nekritizoval, keďže mi príde Nadvláda napriek masívnej stopáži lepší a znesiteľnejší počin ako Zánik ríše. V ďalšom diely sa séria zrejme posunie niekam na úroveň Dinotopie. Len čo si o tom všetkom Crichton v záhrobí myslí? (75** hodnotenie, 548. komentár k filmu)

Posledná bosorka (1957)

,,KDE SA SCHÁDZATE?" ,,V ORECHOVEJ ŠKRUPINKE." __ Keď  v roku 1957 krásna (a trocha naivná)  Oľga Zöllnerová zahodí do vody kľúč od klietky hanby a povie: ,,A už nebudú ľudí zatvárať" zákonite som zbystril. A to bolo všetko... Vzhľadom na dobu vzniku mohol názov evokovať, že ide v prenesenom význame o poslednú obeť komunistických procesov. Tomuto sa však film vyhýba, dokonca v závere tu nastupujúce osvietenstvo predstavujúce pokrok ľudstva k lepším zajtrajškom (,,...možno raz človek bude lietať, ale nie na metle...") zatlačí cirkev do úzadia, ako sa to reálne stalo.  Vážnosť film stráca aj pre svoju istú farebnú rozprávkovosť, ba kvôli hereckým prednesom pre naivnosť a komediálnosť (,,Volajú ma majstrom Petrom." ,,Si apoštol?" ,,Nie, maliar.").  Ide preto o neškodné dielko, v ktorom keby sa dalo zopár viet interpretovať inak, mohlo ísť o trezorový film. Museli sme si počkať ešte dvanásť rokov na Vávru. (57. komentár k filmu)

Na západní frontě klid (2022)

,,BLAHOŽELÁM... IDEME NA FRONTU!" __ Počiatočné nadšené reakcie a vysoké hodnotenie (97% !) prirovnávajúce Na západe nič nové k titulom 1917 (pre identickosť konfliktu) alebo Zachráňte vojaka Ryana (pre realistické znázornenie boja) sa napokon ukázali ako značné prehnané (teraz 76%).  Film má svoje technické kvality, najmä pokiaľ ide o kameru, výpravu a masky, zdá sa však, akoby bol nakrútený iba pre čo najbrutálnejšie zobrazenie vojnového pekla (ktoré sa teší menšej priazni filmárov než druhá svetová vojna) a pre nič viac.  Predovšetkým tu absentuje hlbšie podaný príbeh, ktorý pre výrazný časový skok presúva dej až na samý koniec vojny.  Miesto vojnou poznačeného osudu Paula Baumera sledujeme rokovania o prímerí, ktorých výsledok poznačí príbeh až v samom závere, kde sme svedkami najvýraznejšieho odklonu od literárnej predlohy.  Neviem, či k takému čosi na fronte naozaj došlo, vyvrcholí však v jednej z najpôsobivejších scén, kde je vidieť nezmyselnosť vojnového vraždenia. Tou najsilnejšou je samozrejme smrť francúzskeho vojaka, ktorá som sledoval zo zatajeným dychom; treba však dodať, že ide o najzásadnejší moment knihy a nemenej dobre bola zobrazená aj vo verzii z roku 1930.  Tá napokon, blížiaca sa postupne k storočnici od svojho vzniku, ma pred rokmi počas sledovania ohúrila o čosi viac. Hoci nerád, nedá mi nespomenúť, že by som sledovania vojnového pekla vôbec nedával do súvislosti so súčasným bližšie neurčeným konfliktom,  ako to robia iní. (5467. hodnotenie, 338. komentár k filmu)