Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Dobrodružný

Recenze (1 206)

plakát

Nekonečný příběh 2 (1989)

,,OSTÁVA TI UŽ LEN JEDNO PRIANIE. TAK POUŽI ČO TI OSTALO Z MOZGU A PRAJ SI VRÁTIŤ SA DOMOV.“ __ Keď som Nekonečný príbeh 2 pred 200 či 300 rokmi videl opakovane na VHS prevládali vo mne zmiešané pocity. Z formálnej či vizuálnej stránky som si najviac pamätal Bastianov strach zo skoku do vodopádu a najmä absolútne úžasných gigantov, dosiaľ spracovaných natoľko pôsobivo, až ich je škoda do filmu takých rozporuplných kvalít. Zároveň som cítil sklamanie, že sa do úloh Bastiana a Atreya nevrátili ich pôvodní predstavitelia. Dnes je najväčším problémom filmu to – ako tu napísal jeden užívateľ – že hoci knihovník Koreander upozorňuje Bastiana, že opakované čítanie prináša vždy iný zážitok, samotný dej sa o nič inovatívnejšie kam by mohol príbeh posunúť nesnaží, nanajvýš prináša zbytočné postavy s ktorými nevie pracovať (Kameňožrútovo dieťa, vták Nimbly...).  Okrem toho od filmu s takým štedrým rozpočtom by som nečakal opakované použitie záberov Atreyovej jazdy z prvého filmu. Striedma 80 minútová stopáž bez titulkov len svedčí o tom, že scenár nevedel, čo viac by mohol ponúknuť, zároveň však robí sledovanie znesiteľnejším. Priemerné hodnotenie napokon nedávam z nostalgie, že výsledok bol napokon lepším, než som si myslel. Žeby som si ešte skúsil pripomenúť Trojku? Hmmm...  (9429. hodnotenie, 210. komentár k filmu)

Americký Shaolin (1991)

,,PÔJDEM DO SHAOLINSKÉHO CHRÁMU." ,,ZAPLATÍM TI LÍSTOK." __ Keď som  niekedy počas jedného víkendového poobedia konca 90. rokov minulého tisícročia tento film na TV Nova videl, pôsobil na mňa svojím vizuálnym stvárnením, akoby bol nakrútený skôr v polovici 80. rokov.  V súčasnosti, aj vďaka nepríliš kvalitnej filmovej kópii sa tento môj klamlivý dojem iba potvrdil. Svojim spôsobom je to však pre vytvorenie správnej atmosféry ku prospechu veci. Príbeh, z ktorého som si najväčšmi pamätal vyholenú hlavu hlavného hrdinu a jeho pobehovanie po kopcoch, je šablonovitý, naivný a plný  typických klišé.  Americký frajerko sa chce dostať do komunistickej Číny a tam vstúpiť do shaolinského kláštora. Žiaden problém, stačí si iba kúpiť letenku.  Táto premisa slúži k napredovaniu príbehu, ktorý svojimi vtipmi pripomenie napr. Policajnú akadémiu a je doplnený predvídateľnou romancou. Vo svojej podstate to fanúšikom určite stačí a mne tiež, keďže som dlho túžil pripomenúť si tento film. (1400. hodnotenie,  72. komentár k filmu)

Jan Žižka (2022)

,,CEJTÍ POŘÁDNÝHO CHLAPA.“ ,,JO, JA TAKY. SMRDÍŠ.“ __ Rozporuplné dielo v ktorom na jednej strane dej zrejme nenaplnil všetky očakávania (čakal som viac než zameniteľnú dobrodružnú zápletku), na druhej strane treba oceniť Jáklovo odhodlanie (+milé záverečné cameo) realizovať český film, v ktorom by účinkovali Ben Foster a Michael Caine, pričom ten prvý má všetky predpoklady  pre úlohu akčného hrdinu, zatiaľ čo ten druhý (vzhľadom na pokročilý vek) zakaždým príde o palici čosi oznámiť, otočí sa a odíde, čo je však všetko dané limitmi priemerného scenára. Vo viacerých ohľadoch najväčšmi zo všetkého Jan Žižka pripomína Ironclad. Výprava vzhľadom na rozpočet nie je veľmi rozmanitá, ale treba brať na zreteľ, že mnoho z neho museli zhltnúť honoráre spomínaných zahraničných hercov. Vizuálne by viacej uspel pred 15 rokmi, opakované zábery z dronu sú časom otravné a akčné scény sú miesto veľkoleposti zamerané skôr na taktiku a choreografiu, v ktorej sa môžu viacej uplatniť výkony kaskadérov.  Výsledok vyznieva ako prequel k budúcemu väčšiemu projektu, rozsahom podobnému starej Vávrovej trilógii.  Ten však nehrozí... (8587. hodnotenie, 739. komentár k filmu)

Okamžik záblesku (1984)

,,AKÉ MÁM OČI?" ,,AKO VYČURANÉ DIERKY DO SNEHU." __ Problémom filmu je v prvom rade scenár, ktorý drvivú väčšinu času lavíruje od nikam k nikam a sotva sa snaží posúvať dej ku konzistentnému rozprávaniu.  Svedčia o tom aj zbytočné postavy, akými sú dvojica žien a vo svojej podstate aj samotný šerif (R. Torn).  Označiť film za konšpiračný je taktiež nadnesené, pretože Kennedyho meno tu ani raz nepadne a to, že nájdené peniaze možno pochádzajú z atentátu naň nám naznačí záverečný prestrih a epilóg.  V tomto prípade vidím klady iba v atmosférickom soundtracku od Tangerine Dream a predrevolučnom českom dabingu, ktorý bol hlavným dôvodom, prečo som si Okamih záblesku pozrel. (400. hodnotenie, 34. komentár k filmu)

plakát

Jurský svět: Nadvláda (2022)

,,SĽÚBIL SOM, ŽE JU PRIVEDIEME.“ ,,DALI STE SĽUB DINOSAUROVI?“ __ V Jurskom svete 3 ma predovšetkým zaujalo solídne prepojenie nových postáv s tými starými (resp. pôvodnými) a tiež scény odkazujúce na prvý Spielbergov film. Dokonca Goldblum postavu Dr. Malcolma, ako obhajcu teórie chaosu svojim správaním vo vypätých situáciách posunul ešte o kus ďalej. Na druhej strane som od Omara Sya a Dichen Lachman čakal čosi viac a takých BD Wonga a Sermon Campbell si z predchádzajúcich dvoch dielov vôbec nepamätám. K samotnému príbehu by som podotkol, že dejová linka s prakobylkami mi prišla prekombinovaná, resp. slabo dotiahnutá, rovnako to pravidelne sa opakujúce konfrontácie s dinosaurami pôsobia občas skôr otravne, hoci nahánačka na Malte  - ako napísali viacerí – pôsobí dojmom čistej bondovky.  Osobne by som Trevorrowa toľko nekritizoval, keďže mi príde Nadvláda napriek masívnej stopáži lepší a znesiteľnejší počin ako Zánik ríše. V ďalšom diely sa séria zrejme posunie niekam na úroveň Dinotopie. Len čo si o tom všetkom Crichton v záhrobí myslí? (75** hodnotenie, 548. komentár k filmu)

Posledná bosorka (1957)

,,KDE SA SCHÁDZATE?" ,,V ORECHOVEJ ŠKRUPINKE." __ Keď  v roku 1957 krásna (a trocha naivná)  Oľga Zöllnerová zahodí do vody kľúč od klietky hanby a povie: ,,A už nebudú ľudí zatvárať" zákonite som zbystril. A to bolo všetko... Vzhľadom na dobu vzniku mohol názov evokovať, že ide v prenesenom význame o poslednú obeť komunistických procesov. Tomuto sa však film vyhýba, dokonca v závere tu nastupujúce osvietenstvo predstavujúce pokrok ľudstva k lepším zajtrajškom (,,...možno raz človek bude lietať, ale nie na metle...") zatlačí cirkev do úzadia, ako sa to reálne stalo.  Vážnosť film stráca aj pre svoju istú farebnú rozprávkovosť, ba kvôli hereckým prednesom pre naivnosť a komediálnosť (,,Volajú ma majstrom Petrom." ,,Si apoštol?" ,,Nie, maliar.").  Ide preto o neškodné dielko, v ktorom keby sa dalo zopár viet interpretovať inak, mohlo ísť o trezorový film. Museli sme si počkať ešte dvanásť rokov na Vávru. (57. komentár k filmu)

plakát

Na západní frontě klid (2022)

,,BLAHOŽELÁM... IDEME NA FRONTU!" __ Počiatočné nadšené reakcie a vysoké hodnotenie (97% !) prirovnávajúce Na západe nič nové k titulom 1917 (pre identickosť konfliktu) alebo Zachráňte vojaka Ryana (pre realistické znázornenie boja) sa napokon ukázali ako značné prehnané (teraz 76%).  Film má svoje technické kvality, najmä pokiaľ ide o kameru, výpravu a masky, zdá sa však, akoby bol nakrútený iba pre čo najbrutálnejšie zobrazenie vojnového pekla (ktoré sa teší menšej priazni filmárov než druhá svetová vojna) a pre nič viac.  Predovšetkým tu absentuje hlbšie podaný príbeh, ktorý pre výrazný časový skok presúva dej až na samý koniec vojny.  Miesto vojnou poznačeného osudu Paula Baumera sledujeme rokovania o prímerí, ktorých výsledok poznačí príbeh až v samom závere, kde sme svedkami najvýraznejšieho odklonu od literárnej predlohy.  Neviem, či k takému čosi na fronte naozaj došlo, vyvrcholí však v jednej z najpôsobivejších scén, kde je vidieť nezmyselnosť vojnového vraždenia. Tou najsilnejšou je samozrejme smrť francúzskeho vojaka, ktorá som sledoval zo zatajeným dychom; treba však dodať, že ide o najzásadnejší moment knihy a nemenej dobre bola zobrazená aj vo verzii z roku 1930.  Tá napokon, blížiaca sa postupne k storočnici od svojho vzniku, ma pred rokmi počas sledovania ohúrila o čosi viac. Hoci nerád, nedá mi nespomenúť, že by som sledovania vojnového pekla vôbec nedával do súvislosti so súčasným bližšie neurčeným konfliktom,  ako to robia iní. (5467. hodnotenie, 338. komentár k filmu)

plakát

Koncert pro Satana (1971)

,,DIABOL EXISTUJE A BOH JE JEHO VICEPREZIDENT." __ O existencii Koncertu pre Satana viem už dobrých 20 rokov a to najmä pre trocha prekvapivú účasť Alana Aldu, ktorého všetci poznáme prevažne z komediálnych úloh.  Aj preto je možné jeho herecký výkon považovať za nanajvýš vlažný a  to isté možno povedať aj o zvyšku ansáblu, azda z výnimkou Curda Jurgensa.  Problémom filmu - ktorý má svojim námetom ozaj najbližšie k Rosemary má dieťatko - je, že sa jednak vlečie, vyznieva nelogicky v momentoch, kedy by sa akoby veciam neprikladala vážnosť (vie sa, že Duncanov spolok sú satanisti, ale nikto s tým nič nerobí) a záver vyznieva nejednoznačne, bez výraznejšej dramatizácie.  Tým málom dobrým, čím film disponuje sú obrazové kompozičné finesy, snové a halucinačné scény a hoci je v strede pozornosti klavír, Goldsmithov soundtrack obsahuje krásne jednoduchý disharmonický husľový motív. Spomínaný pes s ľudskou hlavou sa tu mihne sotva na sekundu, takže tiež veľa nepridá. (225. hodnotenie, 20. komentár k filmu)

RoboCop (1987)

,,OSTRIHÁME JU!" ,,HEJ, TAM DOLE MÁ VLASY TIEŽ."  __ Až v júli 2022 som Robocopa videl konečne prvý raz celého, nie vždy len krátke časti.  Preto komentujem. Osobne nezdieľam názory, že Murphyho zmŕtvychvstaním alebo záberom nôh chodiacich po vode (rozumej mláke) chcel Verhoeven vyvolať alúziu na život Krista, hoci ide o jeho vysnívaný a nikdy nezrealizovaný projekt.  Verhoeven tu pracuje s motívmi, s ktorými začínam byť pomaly známy i tými, s ktorými vyrukoval až neskôr.  Takže okrem znázornenia fyzického utrpenia, až akýmsi pohŕdaním ľudskou telesnou schránkou a signifikantného sexu a nahoty je tu prítomná satira v podobe TV reklám, spravodajstva, bilboardov alebo mizanscén, vrátane už zavedeného klišé, kedy aj keď je postava rozstrieľaná na kašu vždy sa nájde niekto, kto povie aby sa zavolal lekár či sanitka.  Nič však nie je prvoplánové a skúsený divák pochopí, že to tu má svoje miesto.  Filmu sa dnes vyčíta slabšia  technická stránka, dokonca sa niektoré efekty považujú za tie najhoršie vzhľadom na rozpočet filmu.  Mám slabosť pre animatroniku a všetky scény s ED 209 si užívam.  A umiestnenie príbehu do Detroitu sa po rokoch ukázalo ako priam prorocké.  (15 420. hodnotenie, 638. komentár k filmu)

plakát

610 metrů nad zemí (2022)

,,UVIAZLI SME NA PLOŠINE O VEĽKOSTI PIZZE UPROSTRED PUSTATINY..." __ Podľa komentárov ma udivuje, koľko užívateľov tu má ne/priame skúsenosti s (horo/r/)lezectvom,  ako veľmi sa vyznajú do fyzikálnych a poveternostných zákonitostí 600 m výšky (Načo sledujete film keď netolerujete jeho dej?) a tiež tým, akoby oni s obmedzeným vybavením zdolali zostup. (Priznám sa, že aj mňa počas sledovania napadla kacírska myšlienka akoby sa z tejto šlamastiky vedel dostať MacGyver). Hlavné predstaviteľky sú samozrejme naivné, avšak jedna z nich fičí na súčasných trendoch, čím príbeh predsa len dostáva na reálnosti. Obsahovo by bolo isto možné film trochu skrátiť, z jeho formálnej stránky sa mi pri sledovaní potili dlane a občas mi prichádzalo ozaj nevoľno. Najnezabudnuteľnejším ostane spomínaný - neprávom kritizovaný - dejový twist a pri inej scéne ma napadol obdobný moment z Barbara Conana. Schválne nenapíšem ktorý. (484. hodnotenie, 67. komentár k filmu)

Ovládací panel
127. nej uživatel Slovensko