Ivetka a hora

• Slovensko Ivetka a hora

Dokumentární film o spirituální zkušenosti jedné dívky na slovenské hoře Zvir. Dne 5. srpna 1990 odpoledne si tři děti věku 10, 11 a 7 let Ivetka, Katka a její bratr Miťko hráli na na mýtině na hoře Zvir, na Lubovnianské vrchovině na severovýchodním Slovensku. Z okolního lesa se najednou začaly ozývat podivné zvuky, které se blížily. Děti se schovaly v blízkém seníku, ale zvuky neustávaly, naopak byly čím dál blíž, aniž bylo cokoli vidět. Strach dětí se stupňoval. Napadlo je modlit se a modlili se "Mária, Matka naša, skry nás pod svoj plášť...". Najednou všechno ustalo a na lavičce v seníku seděla Panna Maria, viděly ji obě dívky. Doprovodila děti do vesnice. Rodiče jim vše rozmlouvali, vrátili se s dívkami zpět na to místo a ony se Marii opět setkaly. Začaly se sem vracet, postupně i za přítomnosti mnoha poutníků, po nějakém čase se k místu přihlásila i církev. Vidění se opakovala každý měsíc až do 6. srpna 1995, místo navštívilo statisíce lidí. Hora Zvir byla v letošním roce prohlášena za poutní místo. (MFF Karlovy Vary)

fafejt001

VÝBORNÝ DOKUMENT . NUTÍ NORMÁLNÍHO ČLOVĚKA PŘEMÝŠLET O TOM CO JE NAD NÁMI . OPRAVDU ČISTÁ A UPŘÍMNÁ VÝPOVĚD DÍVKY O TOM , CO ZAŽILA A PROŽILA . JE TO PROSTĚ NEUVĚŘITELNÉ A NÁDHERNÉ ! NU A TĚCH , CO NAPSALI , ŽE JE TO ODPAD , JE MI LÍTO ! CHUDÁÁÁCI !! INU , BLAHOSLAVENI CHUDÍ DUCHEM . . . ALE V TOMTO PŘÍPADĚ NEVÍM , NEVÍM . KDYŽ TAK , ALE O TOM VÍCE PŘEMÝŠLÍM , TAK MI JICH NENÍÍÍ LÍTO ! ! VŠE JE JAK MÁ BÝT A TAK JE TO DOBŘE . ()

ares.wares

Nejdůležitější hvězdička z mého hodnocení je za výběr tématu a zároveň za jeho zpracování... Tento dokument není prvoplánově o zjevení; je spíše studií o určitém vzorku věřících. Konkrétně o katolících a ještě konkrétněji o mariánských ctitelích... A potom samozřejmě také o jedné hrozně sympatické dívce, která by dnes zřejmě nebyla onou klasickou katoličkou jako ti ostatní, nebýt toho co viděla... Inu Boží cesty jsou nevyzpytatelné! ()

Názorožec

Film byl mimořádný především díky Ivetce, která je vnímavá, pravdivá (věrohodná) a normální... to je svědectví kterého je jak šafránu. zpracování dokumentu mě nijak zvlášť nezaujalo. ()

ZadaraDoKina

Vždy jsem měl úctu k Panně Marii, jak si ostatně mé katolictví žádá. Když měl ale před premiérou dokument Ivetka a hora o slovenské dívce, jíž se na začátku 90. let kdesi na Lubovnianské vrchovině na severovýchodním Slovensku zjevovala Panna Maria, byl jsem značně ostražitý. Jaké bylo mé překvapení, když Ivetka vyhrála českou sekci na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě! Jakmile jsem film viděl, pochopil jsem. Vít Janeček nechtěl zachytit nezachytitelné - samotné zjevení - ani nechtěl nikoho a nic glorifikovat nebo naopak urážet něčí víru. Janečkovi se podařilo pro svět, či alespoň pro mě samotného a moji manželku, objevit samotnou vizionářku Ivetu Korčákovou. Bezprostřední ženu, která se sobě vlastní autenticitou a lidskou zralostí reflektuje neuvěřitelné události vlastního života. Díky ní film dokáže pozitivně oslovit i ty, kteří se rozhodnou film shléd-nout třeba s tím, že člověk, jemuž se zjevila Panna Maria, nemůže být úplně normální. Ano, kolem Ivetky se leckdy vyskytuje pěkné panoptikum, ale ona sama do něj nepatří. Ať už na zázraky věříte nebo ne, v tomto filmu jeden rozhodně najdete: Ivetka nejen že je úplně normální, ale navíc je natolik charismatická, že vlastně tak úplně normální není a už jen v tom lze onen zázrak spatřit. Měl jsem možnost se s Ivetkou Korčákovou osobně potkat během její návštěvy v Praze a strávit v její přítomnosti několik hodin. Krátké setkání se ve mne uložilo na celý život. Ivetka vyzařovala klid a charisma jako málokdo. Václav Havel, dalajláma…a Ivetka. ()

corax8

No podstivá filmařská práce s zajímavým příběhem. Člověk se nesetká každý den s někým kdo viděl takové věci. I když mne nejvíc zajímalo, jak to hlavní postava zvládne, jak ustojí tlak, který na ní musí být. Bylo zajímavé pozorovat její zmatky a hledání a i to, jak celou situaci ustála. Obraz církve mi zde přišel trochu přívětivější než v Ježíš je normální, ale i tak dost fanatický. ()

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)