Ivetka a hora

• Slovensko Ivetka a hora

Dokumentární film o spirituální zkušenosti jedné dívky na slovenské hoře Zvir. Dne 5. srpna 1990 odpoledne si tři děti věku 10, 11 a 7 let Ivetka, Katka a její bratr Miťko hráli na na mýtině na hoře Zvir, na Lubovnianské vrchovině na severovýchodním Slovensku. Z okolního lesa se najednou začaly ozývat podivné zvuky, které se blížily. Děti se schovaly v blízkém seníku, ale zvuky neustávaly, naopak byly čím dál blíž, aniž bylo cokoli vidět. Strach dětí se stupňoval. Napadlo je modlit se a modlili se "Mária, Matka naša, skry nás pod svoj plášť...". Najednou všechno ustalo a na lavičce v seníku seděla Panna Maria, viděly ji obě dívky. Doprovodila děti do vesnice. Rodiče jim vše rozmlouvali, vrátili se s dívkami zpět na to místo a ony se Marii opět setkaly. Začaly se sem vracet, postupně i za přítomnosti mnoha poutníků, po nějakém čase se k místu přihlásila i církev. Vidění se opakovala každý měsíc až do 6. srpna 1995, místo navštívilo statisíce lidí. Hora Zvir byla v letošním roce prohlášena za poutní místo. (MFF Karlovy Vary)

kebom odpad!

Vždy som rozmýšľal, prečo nemá Panna Mária potrebu zjavovať sa v takej Bratislave, alebo Prahe? No tam je dosť turistov a pútnikov - tam by nikto neveril takým kecom. Nechápem, že akým bludom to ľudia veria, zarážajúce až nepochopiteľné, čo všetko v tej telke ide... ()

Marina111

Doteraz netuším, čo si mám o Ivetke, Litmanovej a o všetkom s týmito pojmami súvisiacom myslieť, ale dokument bol rozhodne pozoruhodný a prekvapujúco úprimný. ()

Mr. Sandman

Na to jsme koukali na řečtinářskym táboře s ETF. Pamatuju si zvláštní pocit úzkosti, vlastně mě to vyděsilo víc, než některý dokumenty, co se snažej děsit nějakejma konspiracema. Nevím proč mi přišlo, že zjevení panny Marie té paní vlastně zničilo život. Neobvyklá atmosféra při promítání, zvláštní místo v chatkovém středisku Karlovky u Chotěboře, moji noví věřící kamarádi a spolužáci, s kterými jsme to potom rozebírali, společně s tím, co je to vlastně ta Occamova břitva, o čemž nás zasvěceně poučoval týpek, co se mu říkalo Luther. Zvláštní událost, dobrý námět na dokument, zajímavá ženská, to co se dělo potom vypovídá hodně nejen o slovácích a myslim, že nikoho to věřit nepřesvědčí, teda aspoň doufám, protože k víře si snad lidi najdou i hlubší a přesvědčivější důvody. ()

Majkak

Ivetka je nejzajímavější svým vlastním postojem a komentářem toho, co prožila. Je autentická. Za zvlášť pozoruhodné považuji, jak dokázala zvládnout události, které se jí přihodily v raném dospívání a které musely být neuvěřitelně náročné pro psychiku pubertální dívky. To, že dospěla ve vyrovnanou mladou ženu, která otevřeně vypráví o svých prožitcích bez jakékoliv stopy po falešných tónech, je největším zázrakem. ()

Biopler

Iveta napriek spirituálnemu zážitku, tlaku zvonku, odchodu z kláštora, pôsobí v dokumente úplne prirodzene a rozpráva všetko s nadhľadom a ľahkosťou. To sa však o ostatných zúčastnených nedá povedať. Pôsobia vyľakane, ako keby sa nevedeli akosi "uvoľniť" a vystúpiť pred kamerou. Režisér a kameraman sú mimo a myslím, že po prvej polovici dokument stráca hlavu a pätu asi neskúsenosťou oboch, resp. snahou len natočiť niečo čo ich oboch zaujíma, no obsah nikoho nezaujíma a v princípe neexistuje. Ešteže to Ivetka svojou úprimnosťou zachraňuje. ()

alanP

Slavnostní premiéra v brněnském kině Scala. Nevídaná situace - vyprodáno. V řadě přede mnou 4 jeptišky. Brněnské kulturní centrum jako zřizovatel kina absolutně selhalo - film promítán v jiném formátu. Ivetka a všichni ostatní tudíž vypadali, že mají o cca 30 kg víc. Po filmu diskuse s tvůrci. Co víc si přát? Otevřte svá srdce! ()

bono22vox

Není to ani církevní agitka, ani uvádění zázraku na pravou míru, ale otevřeně vyprávěný poutavý příběh... tak a ne jinak. A to se ocenit musí... ()

pa3kes

ÚPLNE nezaujímavý dokument o tom, ako jedna žena videla vo vlastnej chalupe Pannu Máriu, ale z odpadu ju dokázala vytiahnuť výborná práca s kamerou. 1/5 ()

unrocker

Dokument, který musí oslovit každého. Silná žena a ještě silnější příběh o zjevení na slovensku. Co všechno může člověk zažít a jak může být silný to nám dokazuje obyčejná dívka Ivetka... Hodně dobré... :) ()

Blalle

Co se týče zobrazované skutečnosti, jde jistě o zajímavý dokument. Pokud bychom to ale měli hodnotit z formální stránky, zdá se mi to špatně sestříhané. Co se týče obsahu, nemohu říct, že bych nabyl z dokumentu přesvědčení, že Ivetčino zjevení bylo autentické. A to jsem věřící katolík. Samozřejmě to ale ani nevylučuji: Jaká je pravděpodobnost, že by si dvě osoby dokázaly sugerovat tutéž věc a obstát před okolím? Zejména, když z toho nic dobrého nemají... ()

gidzitka

Ivetka táhne celý film a daří se jí to víc než dobře. Co se ovšem nedaří naprosto, je kvalita zvuku a obrazu a také pořádné režie. Folklorní svatba je docela vtipně sestříhaná, jen kdyby mi ten ženich nepřipadal jako takové ťululum (asi takový není, ale tady to tak vypadá). Ovšem to, co Ivetka zažila a to, že je tak normální, považuji za zdokumentování zázraku v přímém přenosu, jen škoda že to celé končí svatbou, protože to trochu vypadá jak romantický "slaďák" pro středoškolačky, což tvůrci nejspíš neměli v úmyslu. 80% ()

ostravak30

U dokumentu Ivetka a hora jde především o obhajobu toho, co Iveta viděla společně se svou kamarádkou. Sama totiž uznává, že i její vlastní matka jí nevěřila. Dalším důvodem je pak vysvětlení postojů jak hlavní protagonistky tak církve samotné či lidí okolo. Autoři se ale snaží zamyslet se i nad současným významem církve jako takové, novými výzvami, kterým musí čelit a k tomu všemu přidává místní zvyky a tradice. Je to takový mix všeho, kdy chybí silnější dramaturgie, tudíž je dokument chvílemi hodně zajímavý a chvílemi by divák okamžitě usnul. Ivetka a její hlas a monotónní vyprávění k tomu silně přispívá. ()

pOne

Většinu z tohoto dokumenty tvoří z mého pohledu bláboly. Ani jsem neměl sílu pořádně ty bláboly vnímat a hledat v nich smysl. To už zajímavější pro mě byl pohled "Jak se žije na severovýchodním Slovensku" (mluva, zvyky atd.). Ale to asi nebylo smyslem a cílem filmu. ()

PeterMC

Velmi som bol zvedavy na tento dokument aj kvoli tomu, ze kraj v ktorom sa to cele udialo je mi blizky ... Bohuzial dokument bol natoceny asi zamerne co najviac amatersky asi aby posobil co najviac autenticky, zvolena forma mi ale prisla az prilis vykonstruovana k uprimnosti, ktora sa tu prezentuje (teda aspon ivetka si urcite sama o sebe mysli, ze je uprimna, ale to prenecham psychologom - netvrdim tym, ze jej neverim, len chcem povedat ze uprimny prejav, aj ked je uprimny viac ako najviac, nesvedci o pravdivosti, aj ked o tom zjavne v tomto dokumente neslo). Mne osobne by este velmi pomohlo vyjadrenie skutocnych odbornikov k teme (psycholog, teolog, nejaky paranormalny vedec - proste zhluk informacii zalozeny na poznatkoch a skusenostiach), ale to by som uz tento dokument nemohol pustit mojej starej mame, kdezto teraz, ked jej pustim tento uprimne vyrozpravany pribeh s anjelskou tvarou, bude ho milovat ... bonus este bude, ze babicka bude moct zhliadnut v jednom zabere aj svojho farara z jej dedinky :) ()

t.b.kat

Tenhle dokument asi není pro mě. Rozhodně ho budou brát věřící, z mého pohledu je Ivetka poblázněná křesťanka, nic víc nic méně. Režie - příšernost. ()

HollyMolly

Další film o zajímavé události udělaný tak nezajímavě, že veškerá síla filmu se utopí kdesi v hlubinách a nikomu už se ji nechce hledat. ()

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)