poster

Armáda jednoho

 • USA

  The Way of War

 • Slovensko

  Zrada a pomsta

Akční / Thriller

USA, 2009, 90 min

 • honajz
  *

  Cuba Gooding jr. v roli amerického vojáka, kterého vláda podvedla a on se vrací do Washingtonu pomstít. Před pár lety asi v Hollywoodu objevili knihu Umění války - a hned poté, co vznikl úspěšný film stejného názvu, objevila se hromada dalších, jež z tohoto díla cituje. V tomto snímku dokonce dvakrát! Jenže pokud čekáte, že Armáda jednoho bude buď akčním nebo špionážně akčním filmem, budete zklamáni. Snímek vykrádá všechna klišé (nájmem taxíku dokonce připomíná Collateral) a děj se odehrává ve třech časových rovinách. To je teď - od pokusů mexických režisérů - také v Hollywoodu populární, protože pak takový film vypadá cool a jako umění. Ale jen vypadá. V jedné rovině se postupně, skrze celý film, dozvídáme, že tři vojáci měli v Afghanistánu zabít nějakého místního immáma, vůdce teroristů či co, aby nakonec překvapeně zjistili, že šlo o podraz - o podraz na americké občany. Zazní zde filozofické moudro, proč hrdinové (rozuměj Amerika) potřebují zlosyny? Když jinak v té jejich zemi kromě skal, prachu a kamení nic není? Druhá rovina se odehrává rok před současností, o Vánocích, kdy Cuba dává své dívce prstýnek (dozvíme se ve flashbacích, jak se seznámili a posléze, že ženu - jak nečekané! - zabili). A třetí rovina je současnost, kdy Cuba běhá na Silvestra po Washingtonu od baru k baru, nechá se honit agenty FBI, zatáhne do věci majitele místní večerky, kde dojde ke střelbě a likvidaci večerky, aby pak naprosto překvapivě došlo jen k jednomu souboji v zápasnickém ringu a místo toho, aby zastřelili Cubu, zastřelej' ministra obrany. Což mi hlava nebrala. Když si totiž poskládáte mozaiku dohromady, nechápete, o co vlastně Cubovi šlo. Pomstít manželku? Dostat žold? Odhalit spiknutí ve vládě? A proč ho teda vládní úředníci nezabili při první vhodné příležitosti na tom zápase v ringu? Další nesmysly pak vyplouvají na povrch samy. Údajně má být Silvestr, ale nikdo nikde neslaví. V ulicích ani nejsou lidé. Na Silvestra se novináři nechají ukecat na tiskovku v Bílém domě bez účasti prezidenta, aby jim bylo řečeno, že ti, co odbachli toho afghánského teroristu, jsou také mrtví. Na Silvestra skutečně důležitá informace. A pak to Československo. Ve flashbacku se totiž objevují ti tři vojáci, kteří mají zabít toho immáma či co. Jeden z nich říká vtip, jak se dostat do nebe, že je potřeba říct jedno slovo. Protože se Amíkům blbě vyslovuje, je to slovo Československo - jako jazykolam, aby vstup do nebe byl co nejtěžší, chápejte. Když pak dojde k akci, jeden z nich koupí kulku, umírá a před smrtí řekne: "Československo." Jako že se chce dostat do nebe. Skutečně zmotaný blábol.(23.9.2009)

 • VanThomass
  odpad!

  Obrovská nuda. Kdyby si člověk nepřečetl, o čem film je, ani by to možná nepoznal o co tam ve skutečnosti jde. Vše je jen naznačené a hodně nedotažené, delší stopáž by možná pomohla, ale to by musel být i daleko lepší scénář, takže nakonec je dobře, že to má jen necelých 90 minut, víc by se vydržet nedalo. Označit tenhle film za "AKČNÍ" bych si opravdu netroufal, protože pořádná akční scéna je tam jen jedna a to ještě nedotažená přestřelka.(12.9.2009)

 • vegetol.mp
  **

  Totálně zmatený a levný blábol, na kterém je pozitivní snad jen herecké obsazení. Cuba Gooding Jr, J. K. Simmons nebo Clarence Williams III, jsou dobří a zkušení herci a takovou zhovadilost si skutečně nezaslouží. Celý film nedává v podstatě vůbec smysl a i divák, který dává pozor, po skončení netuší, co to jako sakra bylo. A hlavně o čem to bylo! Za herce, hvězdičku navíc.(9.7.2011)

 • Acrobat
  odpad!

  Vo viacerych rovinach (za ktore by sa ani Inception nehanbil) sa odohrava pribeh ktoreho strany vam rozhadzali vase rocne deti pri pexese. Cuba sice nieco recituje od Sunca avsak vam ta strelba v telocvicni soc.krajiny nedava zmysel. Vsetci dumaju nad niecim ako som pisal v nahodilych scenach, ktore su natocene tak znudene a bezhlavo , ze naposledy som take videl v Escape plan 2. Film je excelentym hnojom o jednotlivcovi, ktory chce byt vlk, ale je svabom. A svrabom su vsetci, ktori tento film natocili. (Videne 16.3.2021, amc archiv)(16.3.2021)

 • MickeyStuma
  *

  Další jednotlivec bojující proti terorismu. Neotřelý snímek vypadající spíše jako výpravnější televizní inscenace. Námět je sice přitažlivý, ale zpracování je vskutku na akční thriller naprosto neakceptovatelný. Žádná atmosféra, žádné drama, žádné napětí, žádné pořádné akční scény. Jen nuda, zášť a zoufalství nad celým filmovým dílem.(28.6.2018)

 • - Spoiler: Voják z Afghanistánu použije před svou smrtí slovo Československo, aby se dostal do nebe. (JOKERHAHAH)