Válečníci: Šogun (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 3: Šógun

Heroes and Villains: Shogun

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 60 min

Arif Nurmohamed

Arif Nurmohamed

John E. Keane

Japonské reálie se svými samuraji a etickým kodexem cti. A i přes svoji věrnost jsou schopni intrikánského chování v zájmu osobní touhy po moci. A v době chaosu vychází jako vítěz ten nejchytřejší a nejodvážnější zároveň. James Saito v roli Ieyasa Tokugawi je věrohodný. Touha po moci, touha po vládnutí, touha po klíčové roli. Nejen válčení, ale i spojenectví je významným prvkem ve válčení. Nic není předem jasné, válčení japonským způsobem jsou složité šachové hry, kde rozhoduje tolik rozličných faktorů. Vítězí ten, kdo je nejschopnější zvládnout všechny taktické tahy. Příjemně hraný dokument.(26.9.2014)

O tomto válečníkovi jsem nevěděla vůbec nic, jsem ráda, že nám tvůrci nabízí nejrůznější postavy z celého průběhu lidských dějin a odlišných kultur. Škoda, že tu nebylo více samurajských bitev. Příběh byl velice zajímavý a náhled na nevšední a odvážnou Tokugawovu taktiku byl velmi dobře zpracován. Rozhodně si odvážný a inteligentní Tokugawa získal mé sympatie.(14.3.2009)

Šógun pro mě byl velmi milým překvapením. Tvůrci si dali s vykreslením skutečného příběhu z japonské historie opravdu práci. Dobová atmosféra působí velmi skutečně a neměl jsem problém se vtažením do příběhu. Masky jsou také krásné a skvěle doplňují opravdu slušně vypadající souboje odehrávající se navíc v atraktivních exteriérech. Jediné, co mi trochu kazí dojem, je kamera, která je místy trochu zmatená. Celkově však jde v této oblasti o velmi kvalitní dílo.(11.12.2008)

Příběh Ieasu Tokugawy, přesněji řečeno jeho nástupu k moci. Typický dokument od BBC se vším, co k tomu patří - tzn. vysokorozpočtové zpracování, velké množství komparsistů, luxusní kostýmy... A také, bohužel, minimální informační hodnota. Ono je až s podivem, jak málo informací dokáží tihle mediální giganti do hodinového pořadu vložit (a to Šógun je na tom ještě dobře). Já chápu, že dnešní člověk (zvláště pak Američan či Brit) chce hlavně koukat na pěkné obrázky, pít colu, chroustat keksy a co se dozví nebo nedozví je mu naprosto putna, ale já od dokumentu očekávám, že se předvším dostanu k zajímavým informacím (když budu chtít pěkné záběry bitev, pustím si film). Tři hvězdy jsou ode mě dost smířlivé, jedna v podstatě jen za to, že to tu vůbec vyšlo... Btw patrně jediný dokument BBC za mnoho let, který není zcela plytký (s tímto tématem ovšem nijak nesouvisí), je tento: http://www.csfd.cz/film/185579-power-of-nightmares-rise-of-the-politics-of-fear-the/ (ten ovšem pro svoji kontroverznost snad ani nebyl nakonec odvysílán). Kde jsou časy, kdy BBC znamenalo kvalitu a nezávislost?(18.12.2008)

Průměrný film, který bych raději viděl v televizi než na DVD. Dobové japonské reálie jsou v pořádku, výběr herců je také ucházející, ale rušivý je dokumentární komentář, který se dal nahradit několika dialogy hlavních postav. Ač má snímek filmový formát, kamera je většinu času silně televizní, ale nebude to asi nedostatkem peněz, protože na obrazovce se vyskytuje velmi obstojné množství komparsistů a všichni herci mají vynikající kostýmy. Plusem je exotické prostředí, ale ani to nezachrání po všech stránkách průměrný film, který patří do televize.(15.12.2008)