Válečníci: Šogun (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 3: Šógun

Heroes and Villains: Shogun

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 60 min

Arif Nurmohamed

Arif Nurmohamed

John E. Keane

Japonské reálie se svými samuraji a etickým kodexem cti. A i přes svoji věrnost jsou schopni intrikánského chování v zájmu osobní touhy po moci. A v době chaosu vychází jako vítěz ten nejchytřejší a nejodvážnější zároveň. James Saito v roli Ieyasa Tokugawi je věrohodný. Touha po moci, touha po vládnutí, touha po klíčové roli. Nejen válčení, ale i spojenectví je významným prvkem ve válčení. Nic není předem jasné, válčení japonským způsobem jsou složité šachové hry, kde rozhoduje tolik rozličných faktorů. Vítězí ten, kdo je nejschopnější zvládnout všechny taktické tahy. Příjemně hraný dokument.(26.9.2014)

Průměrný film, který bych raději viděl v televizi než na DVD. Dobové japonské reálie jsou v pořádku, výběr herců je také ucházející, ale rušivý je dokumentární komentář, který se dal nahradit několika dialogy hlavních postav. Ač má snímek filmový formát, kamera je většinu času silně televizní, ale nebude to asi nedostatkem peněz, protože na obrazovce se vyskytuje velmi obstojné množství komparsistů a všichni herci mají vynikající kostýmy. Plusem je exotické prostředí, ale ani to nezachrání po všech stránkách průměrný film, který patří do televize.(15.12.2008)

Příběh Ieasu Tokugawy, přesněji řečeno jeho nástupu k moci. Typický dokument od BBC se vším, co k tomu patří - tzn. vysokorozpočtové zpracování, velké množství komparsistů, luxusní kostýmy... A také, bohužel, minimální informační hodnota. Ono je až s podivem, jak málo informací dokáží tihle mediální giganti do hodinového pořadu vložit (a to Šógun je na tom ještě dobře). Já chápu, že dnešní člověk (zvláště pak Američan či Brit) chce hlavně koukat na pěkné obrázky, pít colu, chroustat keksy a co se dozví nebo nedozví je mu naprosto putna, ale já od dokumentu očekávám, že se předvším dostanu k zajímavým informacím (když budu chtít pěkné záběry bitev, pustím si film). Tři hvězdy jsou ode mě dost smířlivé, jedna v podstatě jen za to, že to tu vůbec vyšlo... Btw patrně jediný dokument BBC za mnoho let, který není zcela plytký (s tímto tématem ovšem nijak nesouvisí), je tento: http://www.csfd.cz/film/185579-power-of-nightmares-rise-of-the-politics-of-fear-the/ (ten ovšem pro svoji kontroverznost snad ani nebyl nakonec odvysílán). Kde jsou časy, kdy BBC znamenalo kvalitu a nezávislost?(18.12.2008)

• gonga

Bohužel přes vysoký rozpočet díl, s velmi malou informační hodnotou hodnotou, často dokonce zkreslující historické události. Zejména bitva u Sekigahary byla pojednána téměř jako lokální šarvátka a ne jako střetnutí, kdy na poli bylo takřka 200000 mužů. Je mi jasné, že 200 000 komparsistů asi těžko někdo zaplatí, ale jsou i jiné metody jak docílit dojmu velkolepého střetnutí. O fatálním nedostatku informací o politickém pozadí celého konfliktu ani nemluvě.(22.9.2013)

Šógun mě moc nebral. Nevim, možná to je tou japonskou kulturou, ale nezažral jsem se do toho. Zpracování nebylo totiž vubec špatny. Taky za to muže to, že ty jejich jména a ksichty jsou hrozně zaměnitelny... Tokugawa, Mitsunari, Mototada, Hidetada, Hideyoshi, Hideyori, Hiditydy, Hadajaka, Hadakuna, Jakakuna? Ale přesto se mi tomu nechcou dat jenom 2 hvězdičky, takže asi tak...(9.7.2013)