Jste to, co jíte (TV pořad)

Reality-TV

Česko, 2006, 50 min

• petaspur

Zdravá výživa je jistě záslužná věc, ale nevěřím tomu, že to chutná aspoň jejím propagátorům. Hubnutí je totiž pouze byznys (postižených je hromada). A tak se budou odborníci do nekonečna rozplývat nad upravenou sójou, která je chuťově k nerozeznání od řízku s hranolkama. Přitom stačí jíst trochu méně, pravidelněji a občas se pohnout.(16.2.2009)

• J*A*M*A*L

Nejsem tlustej, ani nejsem hubenej, ale rozhodně bych byl radši, kdybych byl normálně hubenej. Na zhubnuté je proto asi to nejlepší právě tenhle pořad, ale mě to teda vůbec nesedlo. Parta naprosto nesympatická, která k lidem nechová skoro žádnou úctu a navíc jídla, která doporučovali bych asi v životě nestrčil do huby. Zelenina mi nevadí, ale mít na denním jídelníčku jenom nějaký saláty, tak to bych nevydržel asi ani dva týdny. Jediné jídlo, které doporučovali a které by mě asi fakt chutnalo by byly francouzské brambory.(21.3.2013)

• blackrain

Jsou pořady, kam by mě nikdo nedostal ani párem pivovarských volů. Tohle je jeden z nich. Nemám potřebu se zrovna takhle zviditelňovat před celým národem. Já ještě chodit kanálama nechci. Ne, že bych měla nějakou super postavu, ale řešit to zrovna takhle, to mi nepřipadá dobré. Nemám zájem vidět, co provede rajská omáčka s čokoládou a pytlem brambůrek, když ji zalejeme pivem. Primě se podařilo sáhnout mezi originální reality show.(16.2.2009)

Několik zdraví prospěšných pouček a návodů jak zhubnout, je velmi střídmě vmícháno do pseudorealityshow formátu, který z tohoto pořadu činí atraktivní podívanou právě pro ty tlutochy, kteří při jeho sledování zamyšleně chroupou chipsy a jejichž odhodlání zkusit se svou postavou něco udělat, mizí asi pět minut po doběhnutí závěrečných titulků. Nicméně snad si oni tlusťoši při nákupech vzpomenou na radu p Havlíčka a pí Cajthamlové a přečtou si aspoň složení dobrot, které jinak automaticky mrskají do nákupního košíku. Osvětu je třeba šířit jakýmkoliv způsobem a dokud je toto jediný pořad, který se zabývá obezitou a bojem s ní, tak jsem za to rád. Takže odpad! za formu, 2* za průvodce pořadem a 5* za snahu dostat informace k těm co to potřebují. Průměrem mi pak vychází libové 3*(17.3.2012)

I když na svou výšku 180 cm vážím 63 až 64 kg, stejně se na pořad kouknu. Některých obezit je mi líto, hlavně v případě, že za to skutečně nemůžou a jejich nadváhu vyvolala nemoc. Ale to neznamená, že by se neměli snažit současnou situaci změnit. A u těch, co ztloustli vlastní vinou, snad ani není co řešit. Argument, že "nejsem líný se nažrat", je skutečně trapný a já bych dodal, že "jsi líný se hejbat". Přitom by stačilo tak málo - žádné diety, žádné tablety nebo programy na hubnutí. Ale pohyb, bohatě totiž na celkovou kondici pomáhá obyčejná chůze - nic vás to nestojí, snad jen trochu času, který si budete muset najít, pokud nechcete vypadat jako uhynulý vorvaň. Jenže to je samé dojíždění autem, samá sedavá práce, hnoje z fastfoodů a podobně. Nic proti těmto lidem nemám, je obdivuhodné, že si z nadváhy nic nedělají a ještě vtipkují, ale jde také o to, jak ten člověk vypadá. Když budu hodně impertinentní a zvrácený, rád bych se jich zeptal, kdy viděli své přirození na vlastní oči. Zkrátka ať je to, jak chce, rozhodně obézní lidé nevypadají dobře - hlavně ty pupky, co jim vylézají z košil, a věčně prodřené kalhoty v oblasti stehen, která se stále více o sebe otírají. A co zdraví? To nejsou jen zničené klouby, když nohy musejí nést tak obrovskou váhu. Nadváha zvyšuje a vyvolává mnoho onemocnění. Cajthamlovou na vás! :-) Zkuste se na to podívat obráceně: co všechno dokážete, když budete mít o pár kilo méně? Lehce vyběhnete schody, doběhnete autobus, nezaberete dvě sedačky v autobuse, celkově se vám zvýší fyzická kondice a budete i psychicky v pohodě a šťastnější. I když se to nezdá, má to na to vliv. A zrovna jsem si vzpomněl na povídku Šimka a Grossmana "Mé příhody z dětství", v níž úryvek zní: "Seděl jsem sám v přeplněném kupé."...(16.5.2012)

• - Kateřina Cajthamlová není profesí diabetolog, ale internista a systematický terapeut. V jednom rozhovoru přiznala, že se k pořadu dostala nedopatřením a počátečním nepochopením, oč v něm vlastně půjde. Její kolega Petr Havlíček je dokonce původně zootechnik. (Olík)