Jste to, co jíte (TV pořad)

Reality-TV

Česko, 2006, 50 min

I když na svou výšku 180 cm vážím 63 až 64 kg, stejně se na pořad kouknu. Některých obezit je mi líto, hlavně v případě, že za to skutečně nemůžou a jejich nadváhu vyvolala nemoc. Ale to neznamená, že by se neměli snažit současnou situaci změnit. A u těch, co ztloustli vlastní vinou, snad ani není co řešit. Argument, že "nejsem líný se nažrat", je skutečně trapný a já bych dodal, že "jsi líný se hejbat". Přitom by stačilo tak málo - žádné diety, žádné tablety nebo programy na hubnutí. Ale pohyb, bohatě totiž na celkovou kondici pomáhá obyčejná chůze - nic vás to nestojí, snad jen trochu času, který si budete muset najít, pokud nechcete vypadat jako uhynulý vorvaň. Jenže to je samé dojíždění autem, samá sedavá práce, hnoje z fastfoodů a podobně. Nic proti těmto lidem nemám, je obdivuhodné, že si z nadváhy nic nedělají a ještě vtipkují, ale jde také o to, jak ten člověk vypadá. Když budu hodně impertinentní a zvrácený, rád bych se jich zeptal, kdy viděli své přirození na vlastní oči. Zkrátka ať je to, jak chce, rozhodně obézní lidé nevypadají dobře - hlavně ty pupky, co jim vylézají z košil, a věčně prodřené kalhoty v oblasti stehen, která se stále více o sebe otírají. A co zdraví? To nejsou jen zničené klouby, když nohy musejí nést tak obrovskou váhu. Nadváha zvyšuje a vyvolává mnoho onemocnění. Cajthamlovou na vás! :-) Zkuste se na to podívat obráceně: co všechno dokážete, když budete mít o pár kilo méně? Lehce vyběhnete schody, doběhnete autobus, nezaberete dvě sedačky v autobuse, celkově se vám zvýší fyzická kondice a budete i psychicky v pohodě a šťastnější. I když se to nezdá, má to na to vliv. A zrovna jsem si vzpomněl na povídku Šimka a Grossmana "Mé příhody z dětství", v níž úryvek zní: "Seděl jsem sám v přeplněném kupé."...(16.5.2012)

• Phobia

Mám pro špekouny pochopení - sama se musím hlídat, abych neskončila jako na mělčinu vyvržený vorvaň, aneb "Hýbat se a nežrat!" jak říkávala moje nebožka maminka, rovněž věčná bojovnice s nadbytečnými kilogramy. Hvězdičku proto dávám za přínos pořadu pro soutěžící mastodonty, kteří snad pod dozorem Cajthamlové a televizních kamer pochopí, že neexistuje žádná kouzelná hubnoucí pilulka a vše je pouze na síle jejich vůle. Nechceš v letadle objednávat dvě sedačky pro každou hýždi zvlášť? Zapomeň na bůček, čokoládu a povalování před televizí. Dej si na snídani tři zrnka ovesných vloček, na oběd zelný list, na večeři ředkvičku, nevoz si prdel autem, choď pěšky! Za chvíli na tobě místo špeků bude viset akorát kůže;-). Druhou hvězdičku přihazuju na vrub uspokojivému pocitu, kdykoliv pořad či upoutávky na něj zahlédnu - to si totiž můžu upřímně poklepat na rameno se slovy: "Nejsi tlustá, ty čůzo, tak se hergot snaž, ať nedopadneš takhle!" 33% Přijde mrožovitě obézní žena ke gynekologovi: "Pane doktore, vážím 150 kilo a manžel 180 kilo. Nemůžeme TO spolu dělat, protože se k sobě přes břicha nedostaneme. Mohl byste mi přešít vagínu někam jinam?" Gynekolog si jen nevěřícně zaťuká ukazovákem na čelo. "Tam ne, pane doktore, to by mi manžel rozbil koulema brejle!"(26.4.2012)

• blackrain

Jsou pořady, kam by mě nikdo nedostal ani párem pivovarských volů. Tohle je jeden z nich. Nemám potřebu se zrovna takhle zviditelňovat před celým národem. Já ještě chodit kanálama nechci. Ne, že bych měla nějakou super postavu, ale řešit to zrovna takhle, to mi nepřipadá dobré. Nemám zájem vidět, co provede rajská omáčka s čokoládou a pytlem brambůrek, když ji zalejeme pivem. Primě se podařilo sáhnout mezi originální reality show.(16.2.2009)

Není to špatné. Docela poučné a občas i zajímavé - jen mi hlavní dva aktéři připadají někdy dost otravní a myslím, že studovat denně tisíce složení u každý věci z obchodu (kde se stejně neprodává nic jinýho než odpad, ošizenej o ty nejpodstatnější látky) a vážit na váze každý deko u každý hovadiny - tak mě to zabije! Jestli tohle má vést ke zhubnutí, radši budu tlustej... Ale koukat na to v pořadu je tak trochu zábava - aspoň pár dílů, pak už je to furt dokola...(31.5.2011)

• Kosmik 1

Někomu tenhle pořad třeba i pomoct může. Tomu, kdo už je vážně v koncích a má deprese z toho, že je obézní. Pořád je to ale všechno pouze a jen marketing, je to televize, je to o sledovanosti, o tom ukázat se a hlavně o penězích. Co by mělo každému zdravě myslícímu člověku dojít, aniž by potřeboval rady odborníků ohledně žrádla a pohybu je, že stačí zdravěji jíst a alespoň trochu se hýbat. Ale komu se nechce, ten nemůže čekat zázraky. Když se hýbat nebudu a budu se cpát smažákama, všude budu jezdit autem, tak těžko můžu čekat, že budu vypadat jako Rambo. :-)(4.3.2013)

• - Kateřina Cajthamlová není profesí diabetolog, ale internista a systematický terapeut. V jednom rozhovoru přiznala, že se k pořadu dostala nedopatřením a počátečním nepochopením, oč v něm vlastně půjde. Její kolega Petr Havlíček je dokonce původně zootechnik. (Olík)