Líbánky (festivalový název)

Medové týždne

(festivalový název)

Honeymoons

Srbsko / Albánie, 2009, 95 min

Působivě a hlavně koukatelně natočený snímek (v porovnání s tím ostatním, co jsem ve Varech viděl, tohle prostě musím vyzvdvihnout jako klad :-) o pevně zakořeněných stereotypech, které vládnou lidskému jednání, výkladu událostí a hodnocení druhých a jejichž obětí je i ten, kdo je jimi ovládán, i ten, kdo se od nich dokáže osvobodit. Téma tisíckrát zpracované, ale také ve stejně nesčetných obměnách stále živé. Zde v současné balkánské, bohužel velmi reálné verzi.(10.7.2010)

Až na tu přeháňku na obou hranicích velice příjemný a ještě více naléhavý film. Příčiny jugoslávské občanské války, jenom "jinak řečeno". Příčiny jakékoliv války, neshody mezi státy, mezi kýmkoliv. "To my ne, to oni!" A to je přesný. Bijte je dobytky, vždyť to nejsou naši! Šovinismus, egoismus, nutnost prosadit se na úkor druhého. Petar Bozovic, jeho dvouhlavňovka, dvě hodně balkánské svatby a po hlubším zamyšlení neuvěřitelně citlivý a smutný film o tom, jací jsme my lidé hovada. Nelituju, že jsem filmu mimo hlavní sekci dal přednost na úkor aktuálnější animované . Cinema Mundi, 2014.(6.3.2014)

Příběh dvou mladých párů (jeden pár je albánský a druhý srbský), kteří hledají své štěstí a budoucnost za hranicemi své vlasti. Téma, které je režisérem Goranem Paskaljevicem podáno velmi poutavým způsobem. Cestou však musí oba páry projít několika zážitky, které definují rozdílnost cestování směrem z "východu” na “západ”. Ve vedlejší roli otce opět Lazar Ristovski.(18.10.2015)

Snaha na zmenu a únik z pút tradícií dvoch mladých párov, ktorá ostro narazí na hraniciach vysnívaného sveta. Veru nikto na nich nečakal s otvorenou náručou. Smutný a pravdivý príbeh, ktorých bolo a ešte aj je, len s obmenou reálií určite stovky ak nie tisíce a predsa vás dokáže zaujať. Vďaka režisérovi za ten záver, ktorý vlastne nič nepovedal, aspoň ponechal malú iskričku nádeje. Krásne, smutný film. Veľká škoda, že k jeho pozretiu v našich končinách potrebuje ovládať aspoň chorváčtinu (existujú totiž dostupné chorvátske titulky), ak z filmu chcete aj niečo mať :-(. Našťastie mne stačili. 90%. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.(15.10.2015)

Minulý rok jsem podnikl výlet do Bulharska a strávil jsem 5 hodin na srbsko maďarské celnici. Doporučuji vřele všem lidem, je dobré zjistit že můžeme být rádi že pocházíme z České Republiky. Po skončení máte tísnivý pocit u srdce, který je pro mě velice důležitý po shlédnutí správného pětihvězdičkového filmu. Nakonec by se mělo říct jen výborně pane Paskaljevići(6.7.2010)

• - Jedná se o vůbec první koprodukci mezi Srbskem a Albánií. (Cimr)

• - Představitelé dvou různých párů, srbského a albánského, se na natáčení nikdy nepotkali. K jejich setkání došlo až na festivalu v Benátkách. (Cimr)