Líbánky (festivalový název)

Medové týždne

(festivalový název)

Honeymoons

Srbsko / Albánie, 2009, 95 min

Škoda přehnaně syrové formy, protože právě ona občas diváka zbytečně vypuzuje z děje (namísto, aby ho vtahovala). Jinak toto paralelní albánsko-srbské putování za svobodou představuje angažované politické drama ze současnosti v naprosto optimální podobě. Je tu kontext, tvůrčí nadhled, velmi plastické charaktery a kritická naléhavost. Paskaljević zúročil letité zkušenosti a v nesmírně obtížném žánru obstál se ctí – nikam diváka netlačí a přitom jeho emoce zasahuje bez větší křeče. V letošních Varech mezi apelativními dojáky s politickou tematikou příjemné zjevení. [MFF KV 2010](12.7.2010)

Minulý rok jsem podnikl výlet do Bulharska a strávil jsem 5 hodin na srbsko maďarské celnici. Doporučuji vřele všem lidem, je dobré zjistit že můžeme být rádi že pocházíme z České Republiky. Po skončení máte tísnivý pocit u srdce, který je pro mě velice důležitý po shlédnutí správného pětihvězdičkového filmu. Nakonec by se mělo říct jen výborně pane Paskaljevići(6.7.2010)

Až na tu přeháňku na obou hranicích velice příjemný a ještě více naléhavý film. Příčiny jugoslávské občanské války, jenom "jinak řečeno". Příčiny jakékoliv války, neshody mezi státy, mezi kýmkoliv. "To my ne, to oni!" A to je přesný. Bijte je dobytky, vždyť to nejsou naši! Šovinismus, egoismus, nutnost prosadit se na úkor druhého. Petar Bozovic, jeho dvouhlavňovka, dvě hodně balkánské svatby a po hlubším zamyšlení neuvěřitelně citlivý a smutný film o tom, jací jsme my lidé hovada. Nelituju, že jsem filmu mimo hlavní sekci dal přednost na úkor aktuálnější animované . Cinema Mundi, 2014.(6.3.2014)

(Shlédnuto v originále se srbskými titulky, jiný jsem bohužel nesehnal) Všechny interesované země jsem nedávno navštívil, a pokud film podává obecné okolnosti pravdivě, teprve teď můžu ocenit jak se mám jako občan EU krásně. EU jako instituci teda jinak nemůžu ani vystát, ale v tomhle případě ji vděčím za hodně.. Žádný debilní víza, žádný debilní otázky a strkání ruky do řitě (cizí do mojí).(28.12.2014)

Působivě a hlavně koukatelně natočený snímek (v porovnání s tím ostatním, co jsem ve Varech viděl, tohle prostě musím vyzvdvihnout jako klad :-) o pevně zakořeněných stereotypech, které vládnou lidskému jednání, výkladu událostí a hodnocení druhých a jejichž obětí je i ten, kdo je jimi ovládán, i ten, kdo se od nich dokáže osvobodit. Téma tisíckrát zpracované, ale také ve stejně nesčetných obměnách stále živé. Zde v současné balkánské, bohužel velmi reálné verzi.(10.7.2010)

• - Představitelé dvou různých párů, srbského a albánského, se na natáčení nikdy nepotkali. K jejich setkání došlo až na festivalu v Benátkách. (Cimr)

• - Jedná se o vůbec první koprodukci mezi Srbskem a Albánií. (Cimr)