Léto s liškou

Dobrodružný / Rodinný / Drama

Francie, 2007, 93 min

Luc Jacquet

Gérard Simon

Zpátečka do dětských let, kdy určitě každý chtěl mít nějaké zcela nevídané zvíře doma. U mě konkrétně to teda byla liška, hlavně kvůli její pověsti a vystupování. Co se týče filmu tak mě asi nejvíce zaujaly záběry krajiny,zvířat a hudba. Být asi o nějaký ten rok zpátky asi by se mi to líbilo mnohem víc. No a jak už tak bývá na konci by mělo být rčení a to zní:"Pečený holub chutná líp, než ten nevopočenej."(10.1.2013)

Poutavý, nenásilným způsobem vedený příběh, děj vedený po linii a tudíž pochopitelný dětem, moc dobré... Bohužel celým filmem Vás provází vypravěčka, dabovaná plným, hutným hlasem vyzrálé čtyřicátnice, který strašně tahá za uši, jak pražský dabing ve filmech pro mládež. Ten hlas mi seděl k myšlenkovému pochodu té holčičky asi jak moje prdy k bambini di Praga. Trpěl jsem až do konce a uklidňoval se, že tento příběh vypráví již jako matka dalšímu fakanovi, nezabralo. Snad to někdo časem napraví, potom zvednu hodnocení o jednu *.(27.1.2010)

Krásný záběry okouzlující přírody skrz všechna roční období. Do toho se motá přitroublá holka, která celý dny nemá na práci nic jinýho, než nahánět lišku po lese, a když už ji nenahání po lese, tak na ní aspoň myslí doma ... a určitě se jí o ní i zdá (já vím, to pouto, o to v tom filmu jde☺). Takže pokud to člověk pojme jako přírodopisnej dokument s občasným rušivým elementem v podobě poletující rusovlasý školačky ala Pipi dlouhá punčocha, tak se to dá.(27.2.2010)

Krásné přírodní scenérie, líbezná hudba připomínající zvuky divoké a zároveň krásné francouzské krajiny, roztomilá tamní zvířena a v neposlední řadě úžasný, silný a zároveň vratký vztah mezi holčičkou a liškou. Myslím, že ta hodina a půl stála za zhlédnutí, a také se zde potvrzuje, že často filmy se vztahy mezi zvířaty a lidmi fungují a (nenásilně) hrají na city.(29.10.2009)

Idylická podívaná, která může v lecčems připomenout známou knížečku pro děti "Heidi, děvčátko z hor" od Johanny Spyri. Film je to dějově nesmírně prostinký, prim zde hraje v první řadě krásná příroda a samotná liška, jejíž sbližování s holčičkou film sleduje. Máte-li podobné filmy v oblibě, tento na vás velmi pravděpodobně zapůsobí jako balzám; stejně tak dobře je ale i možné na tento film nahlížet jako na kýč, podobně jako na zmíněnou Heidi - to už záleží na individuálním diváckém vyladění. Osobně jsem shledal všechny ty úžasné záběry na lišku a horskou přírodu jako dechberoucí (nikdy jsem nepochopil, jak je možné natočit podobné filmy ze zvířaty), byť mírně nudnou podívanou, s velice příjemným závěrem, který připomene známou pasáž s liškou z Exupéry knihy "Malý princ", která zde pravděpodobně posloužila jako inspirace. Kromě dětí by si zde na své mohli přijít i všichni majitelé psů - jistě by mi při sledování dali za pravdu, kolik pozoruhodných etologických podobností lze v tomto filmu vysledovat mezi liškou a libovolným psem, ostatně ne nadarmo jsou ze stejné čeledi. Vidět film v původním znění a v kině, namísto v telce v příšerném českém dabingu, asi bych šel klidně i na plný počet.(28.6.2013)

• - Lišky ve filmu hrálo celkem pět zvířat: Titus, Sally, Ziza, Scott, Tango a Pitchou. Titus byla liška ochočená Marie-Noëlle Baroni. Zemřela 17. března 2008 v pokročilém věku dvanácti let. (anaon)

• - Luc Jacquet chtěl do hlavní role kohokoliv, jen ne dívku se zrzavými vlasy. Když uviděl Bertille Noël-Bruneau, názor změnil. (-bad-mad-wolf-)

• - Během filmu se v roli lišky prostřídalo okolo deseti různých lišek. (Stanislaus)