Dødes tjern, De

Horor / Thriller / Mysteriózní

Norsko, 1958, 76 min

Zaujímavý príbeh, v ktorom vrcholom je práve spojenie strašidelného podtónu s krásou mystéria. Vnesené do nádhernej prírody a jej atmosféry, v ktorej každá jedná odpoveď prináša hneď ďalšie otázky a tak diváka neustále necháva v napätí tajomna. Hudobná vložka a psychologický aspekt dotvárajú celkovo veľmi zdarilý obraz tohto Nórskeho počinu. Zastaralejšie špeciálne efekty síce ostávajú v tieni filmu, ale tak na svoju dobu to fungovalo. -90%-(20.8.2015)

V Norsku velmi populární celuloidové mystérium těží mysticismus z tehdy oblíbeného freudiánství a hypnózy. Šestice postarších kamarádů se rozjede na opuštěnou chatu poblíž jezera, kde podle legendy šmejdí jednonohej vrah, jehož jediným cílem je pomocí hypnózy stahovat okolojdoucí do chaluh. Odpudivě šablonovitý děj kulminuje do lehce uzívaného rozuzlení, v němž se legendární záhada jednoduše vyřeší a všichni přeživší se mohou spokojeně poplácat po zádech. Ve srovnání s tehdejší americkou produkcí ta norská značně paběrkuje.(28.11.2009)

Uznávám, že konec působí poněkud vykonstruovaně a klišoidně řečeno „šustí papírem“, ale jinak funguje De Dødes tjern velmi slušně a umným zakomponováním staré legendy do současného pátrání po zmizelém bratrovi jedné z hlavních postav dosahuje sympaticky pochmurné atmosféry. Navíc tu na konci zůstává vzhledem k prologu určitá nedořečená otázka, jež sice nemá pro samotný film větší význam, ale i tak mě z nějakého neznámého důvodu dokázala samotná její existence potěšit. Slabší 4*.(20.12.2013)

Celkem obstojný horor tentokrát z Norska který má parádní atmosféru a parádní krajinu. Tyhle dvě věci mě donutily jít ke 3*. Protože kdyby tu tyhle 2 věci nebyly tak bych na film hodně rychle zapomenul. Film mi bohužel přišel dost ukecanej a hlavně zdlouhavej. Legenda o který si tam lidé vyprávějí je zajímavé ale ještě že se podle ní moc neřídily protože se bojím že by to mohlo spadnout do směšnosti. Film spíše pro sběratele.(6.9.2012)

Historicky prvý nórsky horror vôbec nedopadol zle. Zrub pri jazere, partiu v stredných rokoch a tajomnú miestnu legendu by som si síce vedel v dnešnej dobe predstaviť skôr ako kvalitný slasher, avšak tvorcovia išli inou cestou. Vcelku úspešne sa im podarilo budovať mysterióznu atmosféru a divák prakticky až dokonca netuší, či má čakať ducha alebo obyčajného maniaka z lesa. Postavy sú sympatické, každá je jasne vyprofilovaná a má svoj pohľad na vzniknutú situáciu. Rozuzlenie je síce možno až moc jednoduché, ale aj vďaka tomu Lake of Dead získava akýsi punc reálnosti. Čakal som oveľa menej, ale bol som príjemne prekvapený. 75 %(20.11.2010)