
Vzhůru dolů! (TV pořad)
Dokumentární
Česko, 2008, 7x18 min
Režie:
Pavel JirásekScénář:
Pavel JirásekKamera:
Petr VejslíkÚčinkují:
Arnošt Goldflam, Josef PolášekObsah
-
Arnošt Goldflam a Josef Polášek na dobrodružné výpravě po tajuplných zákoutích největšího jeskynního systému v České republice - krasového podzemí Amatérské jeskyně a propasti Macocha.
Stačí se zvednout od stolu v obývacím pokoji, vydat se těsně za město a dobrodružství je tady. Přesně to zjišťují dva hlavní hrdinové netradičního vlastivědného cyklu: Arnošt Goldflam v roli činorodého tatíka na penzi a jeho syn, představovaný Josefem Poláškem. Vydávají se na sever Moravského krasu pátrat po vzniku podzemní říčky Punkvy. Cesta je zavede nejprve do bělostných Sloupsko-šošůvských jeskyní, které byly vytvořeny vodami Sloupského potoka. O několik kilometrů dál se propadá v rozeklané kotlině Staré rasovny Bílá voda. A tyto dva potoky se na dosud neznámém místě, kdesi pod závrtem Městikáď, slévají a vytvářejí ponornou říčku Punkvu. Goldflam s Poláškem díky speleologům náhlednou i do věčně temných prostor veřejnosti nepřístupné Amatérské jeskyně a posléze sestoupí na dno světoznámé propasti Macocha, aby na lodičce dopluli až k dennímu světlu. Vzájemné špičkování obou protagonistů v sobě skrývá nejen chytrý humor, ale i dávku pozoruhodných informací o vzniku jeskyní i jejich objevování, např. profesorem Karlem Absolonem. Divák, který touží po poznání a zároveň se nechce nudit, má dobrou příležitost prožít si malé dobrodružství a inspirovat se k vlastní výpravě, ke které není potřeba nic jiného než vyrazit na cestu.
Jednotlivé díly:
1. Za tajemstvím Punkvy
2. Do nitra Turoldu
3. Do chýnovských mramorů
4. Za zbrašovským aragonitem
5. Do Rudického propadání
6. Za pověstmi Zlatého koně
7. Po stopách člověka(oficiální text distributora)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © Česká televize
Sifaka
Zajímavý cyklus o jeskyních, který chyběl , na to, že jsme taková jeskyňářská velmoc. Je to děláno zajímavým způsobem (otec a syn ). Je to zábavné i poučné, prostě mě to baví.(24.3.2009)
Mylouch
Více zábavný pořad než popularizující speleocyklus, jehož informační hodnota je více či méně zastiňována hereckými skeči, na nichž podle osobního založení i momentální nálady diváka a tvůrčím vzepětí autorů v tom kterém díle stojí a padá výsledný tvar. (Pro mě nejzábavnější momenty asi v mikulovském dílu)(24.7.2014)
rakovnik
Opět s povděkem kvituji vznik zajímavého seriálu o krásách naší krajiny. Opět ale konstatuji, že průvodci jsou někdy až otravní a slovo "kluk" se vyskytuje mnohem častěji, než jeskyně či kalcit. Větší prostor bych opravdu dal odborníkům, snaha o zábavu je v tomto typu pořadu spíše na škodu.(20.5.2015)
blitzer
Zajímavý cyklus, ve kterém lehce nahlédneme do jeskynních komplexů Čech a především Moravy. Jak už vím z podobně zaměřeného, o 8 let staršího seriálu Podzemní Čechy, naše země je doslova provrtána různými podzemními prostory. Proto je jasné, že se do sedmi dílů všechno nevejde a seriál si tak vybírá spíše ty nejznámnější a nejrozsáhlejší jeskyně. Na průvodcovskou dvojici jsem byl už celkem zvyklý z Hub, takže mi jejich vzájemné špičkování ani nijak zvlášť nevadilo. Ovšem na zasvěcený výklad pana Cílka to ani zdaleka nemá.(26.6.2012)
touchmud
Špatné to rozhodně není, ale podle mě jde o nevyužitou příležitost. Domnívám se, že lepší by bylo říci více o tak zajímavém tématu jako jsou jezkyně, místo zbytečného tlachání a rádoby vtipných komentářů. Arnošt Goldflam v roli průvodce mi přišel jako dobrá volba, což o Poláškovi říci bohužel nemůžu. Ještě bych zmínil časté používání hudby z Pána prstenů, které mi k jejich putování moc nesedělo.(29.3.2009)