Dějiny udatného českého národa

Česko, (2010–2012), 5 h 33 min (Minutáž: 3 min)

Režie:

Pavel Koutský

Předloha:

Lucie Seifertová (kniha)

Jiří Lábus

Série(3) / Epizody(111)

Kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné úspěšné knihy Lucie Seifertové. Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující. Forma kresleného seriálu spojuje prvek informativní se zábavou. (Zlín Film Festival)

Recenze uživatele Cheeter k tomuto seriálu (115)

Dějiny udatného českého národa (2010)

Celkově u mě se seriálem panuje spokojenost, svoji roli jistě plní dobře. Akorát se v něm objevuje mnoho narážek, které jsou spíše určeny dospělým a těm, co historii již znají. Jinak spoustu věcí děti nemohou pochopit. Ano, seriál mají rádi, to mám ovařené z vlastní zkušenosti. Mohl být ale udělán více pro ně a ne pro dospělé. Pro ně mohlo vzniknout úplně něco jiného a pak by to bylo v pořádku. Takhle je spousta dílů hůř stravitelná. ()

Série 1 (2010) (S01)

První série je roztažena asi na nejdelší časové období. Většinou je vyvážená, ale jsou místa, na která tvůrci evidentně kladli důraz a proto dostali tyto události epizod více, podle mě i zbytečně. Jinak opět vyzdvihnu to, co dělá tento seriál dobrý - stručné a vtipné epizody, kde je pravdivé jádro. ()

Lovci mamutů (2010) (S01E01)

Celý díl je vytvořen spíše jako večerní, než cokoliv jiného. Vtipnost celé epizody by to ale byla. ()

Pravěcí zemědělci (2010) (S01E02)

Téma vzniku zemědělství je podle mě zpracováno úžasně, stručně, jasně a výstižně. ()

Doba kovů (2010) (S01E03)

V podstatě krásná návaznost na předchozí epizodu, jednoduchost a výstižnost se tu opravdu nalézají sami. ()

Keltové (2010) (S01E04)

Keltové vystiženi opět dobře, ale radši se měli zaměřit na jednu nebo na druhou část, co jsme viděli. Nebo zrušit tu následující a udělat obě. ()

Keltská kouzla (2010) (S01E05)

Zase spíš taková báchorka až pohádka pro děti. Teda, ono to je dětem určeno... ()

Germáni (2010) (S01E06)

Cítím tu určitou snahu kopnout si do Germánů. Sice nebyli vrcholek civilizace, ale tak jak jsou popisováni, to mi zrovna nepřijde objektivní. ()

Stěhování národů (2010) (S01E07)

Velmi dobrou a vtipnou formou zpracované Stěhování národů, rozhodně jeden z lepších dílů. ()

Praotec Čech (2010) (S01E08)

Legenda opět v pohádkovém stylu a trochu odlehčená. Ono ta legenda tomu nahrává. ()

Sámova říše (2010) (S01E09)

"Děkuji vám, že jste si mě zvolili velitelem." Tahle hláška to vážně zabila. ()

Velká Morava (2010) (S01E10)

Trochu zavádějící, Konstantin a Metoděj křesťanství na Moravu nepřinesli, spíše jej přišli posílit. A tady to vypadá, že ho přinesli, což je škoda. Ale celkově povedené a vtipné. ()

Báje (2010) (S01E11)

Bájemi a pověstmi letem světem. Ale jádro pudla tam je, takže je to dobrý. ()

Bořivoj a Ludmila (2010) (S01E12)

Celkově dobré, jen ta vražda byla vzata dost hopem a to je škoda. ()

Svatý Václav (2010) (S01E13)

Škoda, téma bylo vzato hodně rychle, u sv. Václava by se toho nechalo udělat hodně. Navíc ta vražda hodně zjednodušená. ()

Boleslav II. Pobožný (2010) (S01E14)

"Není nad to, když na Hradě sedí ekonom." Nadčasová hláška. ()

Svatý Vojtěch (2010) (S01E15)

Skoro to vypadá, že sv. Vojtěch nedělal nic jiného než studium. A misie. Ačkoliv to studium mu šlo líp. ()

Čechy na přelomu tisíciletí (2010) (S01E16)

S tím Vladivojem se tak nemuseli roztahovat. Natolik významný zase nebyl, vůbec mě překvapilo, že ho tu ukázali. ()

Oldřich a Božena (2010) (S01E17)

Celá tahle epizoda byla trochu pod důstojnost tohoto seriálu. ()

Sázavský klášter (2010) (S01E18)

Ten souboj latiny a staroslověnštiny se mohl vypustit a nebo se měl více rozvinout. Takhle se to objeví najednou z ničeho nic a nikdo neví, co se vlastně děje. ()