The Driller Killer

Abel Ferrara

Nicholas St. John

Ken Kelsch

Joe Delia

Tuctový příběh o malíři, co vymění štětec za vrtačku. Popravdě, nejlepší jsou právě scénky s vrtákem, na nichž vše stojí. Efekty sice nejsou místy dotažené, jelikož při vrtání hlavy se vrták nenoří dovnitř (což by měl) tak, jak to dokázali ve svých dílech italští mistři (Joe D´Amato nebo Lucio Fulci). Ovšem do hrudi zajede i s půlkou vrtačky... Z dnešního pohledu spíše raritka, s amatérsky působící kamerou a divnou hudbou. Na experimentální snímek ovšem málo extravagantní...(5.4.2017)

"The Driller Killer" patrí medzi hororový kult a to vďaka divnému príbehu divného muža, filmovému trýzneniu, dalo by sa povedať originalite a v neposlednej rade štýlovému názvu, ktorý nedostanete z hlavy. Do hlavnej úlohy Abel Ferrara obsadil seba samého ako maliara, ktorý je trochu znudený svojim životom, prežíva len tak a chodí maľovať hlavne do nočného klubu, kde má patričnú atmosféru. Avšak o jeho diela nie je moc záujem, rozumie a váži si ich asi iba on sám. Tak sa k celkovej znudenosti pridáva aj frustrácia a evidentne maľovanie v nočnom podniku a jeho celkový spôsob života, zanechajú v jeho hlave psychické defekty. Preto jednej neskorej noci prepukne jeho túžba "opravovať". ### Zaujímavosťou "The Driller Killera" je, ako aj sám režisér Abel Ferrara tvrdí, že už polovica filmu bola natočená v roku 1978, následne sa práce prerušili, aby sa nasledujúci rok Ferrara ku svojmu filmu s časovým odstupom opäť vrátil. Okrem toho sa tu mal mihnúť aj sám veľký Bruce Willis ako čistič taxíka. To čo ale horor skutočne preslávilo bola kontroverznosť. Vo Veľkej Británii sa napríklad v júli roku 1983, zhruba po roku od tunajšieho releasu distribučným štúdiom “Vipco“ z februára 1982, dostal aj na zoznam tzv. "Video nasties". Z toho filmu vyplývalo stiahnutie z video trhu a požičovní, čiže zákaz akejkoľvek distribúcie na území Británie. Distribučný ban trval až do roku 1999, kedy bol film vypustený na trh v Cut podobe, skrátenej oproti originálu o 54 sekúnd (prístupnosť označená ako Rated:18). Následne v roku 2002 vychádza "The Driller Killer" na tunajšom trhu konečne už v Uncut zostrihu a to zásluhou distribučného štúdia “ILC Prime“ v remasterovanej DVD podobe.(1.3.2007)

Už samotný název THE DRILLER KILLER vyvolává úsměv a leckoho může odradit. Mě naopak podobné názvy přitahujou jako magnet. Na obalu dvd se můžete dočíst, že shock horrorový žánr nabyl v 70. letech na popularitě Hooperovým THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE, Cravenovým THE LAST HOUSE ON THE LEFT a právě Ferrarovým "Vrtačkovým Zabijákem". Nějak ale do prdele nevím, jak to mám celé ohodnotit. Nakonec sem se rozhodl udělat to takhle : příběh - nenudí, smrti vrtačkou - super, hudba - hodně slušná, herci - teda nic moc. Když tak nad tím přemýšlím vychází mi to na 4, ale s hodně ale opravdu s hodně odřenýma koulema.(25.3.2006)

• Goldbeater

Jedna hvězda za úplné pochopení a podporu hlavního (anti)hrdiny (v hlavní roli sám režisér Abel Ferrara) - kdyby si v bytě pode mnou vytvořila zkušebnu naprosto otřesná punková kapela a ve tři ráno si vesele začala vyhrávat svou kakofonii, taky bych měl chuť začít vraždit - ještě že máme ty aku-vrtačky. Abel Ferrara každopádně natočil poměrně nesnesitelný trash, který mírně smrdí artem, ale co to vlastně nakonec bylo, to jen čert ví.(29.4.2019)

• Circo macabre

Nedokoukal jsem. A to, co jsem viděl bylo úplně o ničem, často bezesmyslu a tak příšerně nudné. Dostal jsem se k jedné vraždě, která vlastně i docela ušla, ale když je na jeden mord připoutaná tunová koule ničeho, tak to stejně nemělo cenu. Přesto jednu hvězdičku tomu dám, za ty docela povedené obrazy.(26.10.2013)

• - Film byl od počátku 80. let umístěn na seznam tzv. videonasties filmů, tedy filmů zakázaných promítat v UK, Irsku a Německu z důvodu zobrazování brutality, krve, násilí, nahoty a sexu. (Flipnic)