Arsy-Versy (studentský film) (festivalový název)

Arsy-Versy

Krátkometrážní / Dokumentární

Slovensko, 2009, 23 min

Miro Remo

Miro Remo

Jaro Vaľko

Dozvěděli jsme se, že je pan Luboš ohromně potrhlá osoba. Jeho maminka má nervy ze železa a špatnou paměť. My bysme ale uvítali více odpovědí než otázek. Třeba proč zrovna netopýři? Měl někdy pan Luboš otce nebo spadl z vesmíru? Proč nestudoval na netopýrologa? Proč nepracuje a kde bere peníze na svůj koníček? Co na to říká Batman? Jak dlouho to autor se svým příbuzným nacvičoval? Někomu stačí, že je to zábavná netopýří odyssea, ale mně nikoli. Sic 20 minut, ale přišlo mi, že se to záhadně motá v kruhu. Na závěr vypíchnu dvě povedené scény, které se zapsaly do mé paměti - rozhovor o fotoaparátech; konec těžké šichty v cementárně a na kole projíždějící pan Luboš Koníček. Pak proč ho lidi nechápou. ;-)(1.4.2010)

Tažko sa mi hodnotí film, keď Luboša poznám, a v dedinke sám žijem... ale jednoznačne je to veľmi dobre natočený dokument, o netradičnosti a o nepochopení. Nádherné zábery, jemný humor, pompézna hudba (ktorá napriek tomu, že je otrepaná, sem zapadá) tvoria krásny dokument o jednom bežnom-nebežnom človekovi a jeho matke. Miro, držím ti palce a nech sa darí naďalej...(25.9.2010)

Našťastie to bolo ako kontroverzné tak aj vtipné. Musím uznať, že som čakal omnoho viac, aj keď je pravdou, že som si čítať recenzie vopred nemal. No napriek tomu, som sa pomerne dobre zabavil, a to napriek tomu, že málokedy si pozriem dvadsať-minútový film. Zbehlo to naozaj veľmi rýchlo, až nečakane rýchlo a musím uznať, že hlavne posledná scéna bola úplne najlepšia! Môžem odporučiť. (Inak, neberte to tak, že som veľmi kritický, tento film si veľmi vážim ako aj Mira Rema, no jednoducho som nenašiel to čo som hľadal. 60%. Zaujímavosti : Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. /// Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom, a zobral ho na festival, v ktorom bol headlinerom. /// Film nebol robený na súťaže a napriek tomu dostal až 36 festivalových ocenení. /// Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil, a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor.(18.10.2013)

• Kelly2502

Sorry, ale toto bola chujovina. Poznám mnoho ľudí, ktorí majú po 40ke a stále žijú so svojou mamou a nie je to nič o čom by som chcel vidieť dokument, pretože je to s prepáčením nanajvýš trápne. Ako, nech si každý žije život ako chce a nech mu do toho nikto nekecá. Ak to niekoho baví takto žiť tak nech tak žije...len ja nevidím dôvod prečo o tom pozerať dokument. Skôr ma to nasralo ako potešilo. Nemá to žiadnu pointu ani nič čo by ma zaujalo. Jediné, za čo by som pochválil je kamera a strih. Tie boli naozaj na vysokej úrovni a hravé, premyslené. Na študentský film VŞMU by som povedal až dokonalé. Ale, že by ma to prinútilo 20 minút trpieť a počúvať tie dristy...sorry, ale nie. Dokumenty mám rád...ale tento filmík stráca akýkoľvek význam zo slova Dokument. Nechápem hodnotenia.(31.1.2017)

Malý skvost študentskej krátkometrážnej dokumentaristiky. Remo sa cez originálne zábery s vycibreným štýlom úspešne vyjadruje k množstvu tém a otázok, čo je na takom malom priestore takmer neuveriteľné. Je sociálny, je mystický, je vtipný. Samozrejme k tomu potreboval protagonistu natoľko sympatického a jedinečného, ako je Ľuboš, ktorý svoj život začal dokumentovať už dávno predtým, než to uskutočnil jeho synovec Miro. Pasáž o spomínaní na amatérsky remake Planéty opíc s motýľmi miesto opíc a starým wartburgom miesto vesmírnej lode, ktorý Ľuboš natočil „Husákovi natruc“, je tou najkrajšou poctou kinematografii, akú som v poslednom čase videl. (9/10)(9.3.2014)

• - Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie, povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. (tommy187)

• - Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom a zobral ho na festival, na ktorom bol headlinerom. (tommy187)

• - Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor. (tommy187)