Arsy-Versy (studentský film) (festivalový název)

Arsy-Versy

Krátkometrážní / Dokumentární

Slovensko, 2009, 23 min

Miro Remo

Miro Remo

Jaro Vaľko

Arsy-Versy má dušu a vtip. To nie je málo. Väčšina študentských filmov mi totiž pripadá urobená v zmysle: nakrúťme niečo, čo nám predpisujú osnovy, keď už sme tí režiséri, naplňme tie minúty čímsi zvláštnym, keď už sme tí umelci. Chýba prirodzený zápal, presvedčenie ostáva len v rovine - sme kreatívni, tak čosi vytvoriť musíme. Výsledkom sú desiatky neživotných pokusov, nepozerateľných a zároveň neinovatívych experimentov a ničnehovoriacich dokumentov. Kvantitatívne rastúci počet mladých adeptov réžie neznamená bohužiaľ zároveň zvýšenie percenta tých naozaj kvalitných. Remo medzi tých kvalitnejších rozhodne patrí a výsledok sa zautomatizovanému kreatívnemu schématizmu vymyká, čo je len dobre.(2.10.2011)

zábavné. ale na dokument moc krátke. trošku viac motívu prečo, prečo, prečo :) a bolo by to nie len zábavné, alebo možno ešte zábavnejšie. pekné(16.3.2010)

Malý skvost študentskej krátkometrážnej dokumentaristiky. Remo sa cez originálne zábery s vycibreným štýlom úspešne vyjadruje k množstvu tém a otázok, čo je na takom malom priestore takmer neuveriteľné. Je sociálny, je mystický, je vtipný. Samozrejme k tomu potreboval protagonistu natoľko sympatického a jedinečného, ako je Ľuboš, ktorý svoj život začal dokumentovať už dávno predtým, než to uskutočnil jeho synovec Miro. Pasáž o spomínaní na amatérsky remake Planéty opíc s motýľmi miesto opíc a starým wartburgom miesto vesmírnej lode, ktorý Ľuboš natočil „Husákovi natruc“, je tou najkrajšou poctou kinematografii, akú som v poslednom čase videl. (9/10)(9.3.2014)

Hlavní postava Luboše je jistě zajímavá a stačí na natočení krátkometrážního dokumentu. Miro Remo si jej určitě vybral pečlivě a stejně tak nám představil život tohoto člověka, který je celý život tak trochu jiný - kromě toho, že se zajímá o netopýry je zároveň poměrně dobrý fotograf s uměleckými sklony.(3.5.2011)

Veľmi pekná kamera Miro. Len detail: An der schönen blauen Donau, alebo ako uvádzaš v titulkoch The Blue Danube nenapísal Richard, ale Johann Strauss. Držím palčáky.(17.2.2013)

• - Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor. (tommy187)

• - Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom a zobral ho na festival, na ktorom bol headlinerom. (tommy187)

• - Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie, povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. (tommy187)