Arsy-Versy (studentský film) (festivalový název)

Arsy-Versy

Krátkometrážní / Dokumentární

Slovensko, 2009, 23 min

Miro Remo

Miro Remo

Jaro Vaľko

Malý skvost študentskej krátkometrážnej dokumentaristiky. Remo sa cez originálne zábery s vycibreným štýlom úspešne vyjadruje k množstvu tém a otázok, čo je na takom malom priestore takmer neuveriteľné. Je sociálny, je mystický, je vtipný. Samozrejme k tomu potreboval protagonistu natoľko sympatického a jedinečného, ako je Ľuboš, ktorý svoj život začal dokumentovať už dávno predtým, než to uskutočnil jeho synovec Miro. Pasáž o spomínaní na amatérsky remake Planéty opíc s motýľmi miesto opíc a starým wartburgom miesto vesmírnej lode, ktorý Ľuboš natočil „Husákovi natruc“, je tou najkrajšou poctou kinematografii, akú som v poslednom čase videl. (9/10)(9.3.2014)

Dokument získal na Mezinárodním filmovém festivalu evropského umění Arts&film 2010 v Telči Čestné uznání v kategorii Film Future 3000. Šestého ročníku se zúčastnilo 32 zemí z Evropy s 283 filmy. Soutěžilo se v pěti kategoriích: 1. Výtvarné umění ve všech oblastech a oborech 2. Architektura a design, lidové umění 3. Hudba, dramatické umění, film a literatura 4. Film Future 3000 5. Multimedia.(15.7.2010)

Našťastie to bolo ako kontroverzné tak aj vtipné. Musím uznať, že som čakal omnoho viac, aj keď je pravdou, že som si čítať recenzie vopred nemal. No napriek tomu, som sa pomerne dobre zabavil, a to napriek tomu, že málokedy si pozriem dvadsať-minútový film. Zbehlo to naozaj veľmi rýchlo, až nečakane rýchlo a musím uznať, že hlavne posledná scéna bola úplne najlepšia! Môžem odporučiť. (Inak, neberte to tak, že som veľmi kritický, tento film si veľmi vážim ako aj Mira Rema, no jednoducho som nenašiel to čo som hľadal. 60%. Zaujímavosti : Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. /// Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom, a zobral ho na festival, v ktorom bol headlinerom. /// Film nebol robený na súťaže a napriek tomu dostal až 36 festivalových ocenení. /// Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil, a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor.(18.10.2013)

• Autogram

Zvláštny dokument o zvláštnom človeku, ale zaujímavým ho robí len hudba, ktorá je tak trochu ukradnutá zo slávnejšieho filmu. Inak len odysea o nepochopení a priznám sa, že som nepochopil ani ja a 20 minút mi na to nestačilo. Viac minút by som ani nevydržal, hoci by sa aj všetci zavesili za nohy alebo obrátili kameru naopak.(19.8.2014)

• Kelly2502

Sorry, ale toto bola chujovina. Poznám mnoho ľudí, ktorí majú po 40ke a stále žijú so svojou mamou a nie je to nič o čom by som chcel vidieť dokument, pretože je to s prepáčením nanajvýš trápne. Ako, nech si každý žije život ako chce a nech mu do toho nikto nekecá. Ak to niekoho baví takto žiť tak nech tak žije...len ja nevidím dôvod prečo o tom pozerať dokument. Skôr ma to nasralo ako potešilo. Nemá to žiadnu pointu ani nič čo by ma zaujalo. Jediné, za čo by som pochválil je kamera a strih. Tie boli naozaj na vysokej úrovni a hravé, premyslené. Na študentský film VŞMU by som povedal až dokonalé. Ale, že by ma to prinútilo 20 minút trpieť a počúvať tie dristy...sorry, ale nie. Dokumenty mám rád...ale tento filmík stráca akýkoľvek význam zo slova Dokument. Nechápem hodnotenia.(31.1.2017)

• - Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie, povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. (tommy187)

• - Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor. (tommy187)

• - Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom a zobral ho na festival, na ktorom bol headlinerom. (tommy187)