Arsy-Versy (studentský film) (festivalový název)

Arsy-Versy

Krátkometrážní / Dokumentární

Slovensko, 2009, 23 min

Miro Remo

Miro Remo

Jaro Vaľko
  • Autogram

Zvláštny dokument o zvláštnom človeku, ale zaujímavým ho robí len hudba, ktorá je tak trochu ukradnutá zo slávnejšieho filmu. Inak len odysea o nepochopení a priznám sa, že som nepochopil ani ja a 20 minút mi na to nestačilo. Viac minút by som ani nevydržal, hoci by sa aj všetci zavesili za nohy alebo obrátili kameru naopak.(19.8.2014)

Najlepší slovenský dokument za rok 2009:-))) Videl som ho v rámci študentských filmov VŠMU. Film už získal 16 cien a chystá sa ešte na kopec zaujímavých festivalov po celom svete. STV 2 ho bude onedlho vysielať. Pozrieť si ho môžte aj na stránke Azylu, kde je dokonca rozhovor s režisérom. Určite odporúčam:-) http://festival.azyl.sk/2009/en/?id=play_sutazne&sekcia=nesutazne&f=arsy_versy&s=b&title=Arsy%20Versy%20-%20Miro%20Remo(3.3.2010)

Arsy-Versy má dušu a vtip. To nie je málo. Väčšina študentských filmov mi totiž pripadá urobená v zmysle: nakrúťme niečo, čo nám predpisujú osnovy, keď už sme tí režiséri, naplňme tie minúty čímsi zvláštnym, keď už sme tí umelci. Chýba prirodzený zápal, presvedčenie ostáva len v rovine - sme kreatívni, tak čosi vytvoriť musíme. Výsledkom sú desiatky neživotných pokusov, nepozerateľných a zároveň neinovatívych experimentov a ničnehovoriacich dokumentov. Kvantitatívne rastúci počet mladých adeptov réžie neznamená bohužiaľ zároveň zvýšenie percenta tých naozaj kvalitných. Remo medzi tých kvalitnejších rozhodne patrí a výsledok sa zautomatizovanému kreatívnemu schématizmu vymyká, čo je len dobre.(2.10.2011)

Dokument získal na Mezinárodním filmovém festivalu evropského umění Arts&film 2010 v Telči Čestné uznání v kategorii Film Future 3000. Šestého ročníku se zúčastnilo 32 zemí z Evropy s 283 filmy. Soutěžilo se v pěti kategoriích: 1. Výtvarné umění ve všech oblastech a oborech 2. Architektura a design, lidové umění 3. Hudba, dramatické umění, film a literatura 4. Film Future 3000 5. Multimedia.(15.7.2010)

Malý skvost študentskej krátkometrážnej dokumentaristiky. Remo sa cez originálne zábery s vycibreným štýlom úspešne vyjadruje k množstvu tém a otázok, čo je na takom malom priestore takmer neuveriteľné. Je sociálny, je mystický, je vtipný. Samozrejme k tomu potreboval protagonistu natoľko sympatického a jedinečného, ako je Ľuboš, ktorý svoj život začal dokumentovať už dávno predtým, než to uskutočnil jeho synovec Miro. Pasáž o spomínaní na amatérsky remake Planéty opíc s motýľmi miesto opíc a starým wartburgom miesto vesmírnej lode, ktorý Ľuboš natočil „Husákovi natruc“, je tou najkrajšou poctou kinematografii, akú som v poslednom čase videl. (9/10)(9.3.2014)

• - Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom a zobral ho na festival, na ktorom bol headlinerom. (tommy187)

• - Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie, povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. (tommy187)

• - Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor. (tommy187)