Závěť profesora Dowella

• Československo Testament profesora Dowella (více)

Fantastický román Alexandra Běljajeva, který u nás vyšel pod názvem Hlava profesora Dowella, patří k tomu nejlepšímu z daného žánru. Profesor Dowell, žijící v ústraní v nejmenované středoamerické zemi, odhalí po desítkách let práce tajemství úspěchu transplantací. Připraví roztok, který umožňuje spojení tkání i při nejodvážnějších kombinacích transplantovaných orgánů. Krátce po objevu zemře. Na základě poslední profesorovy vůle oddělí jeho asistent, Dr. Corn, Dowellovu hlavu od těla a napojí ji na systém se zázračným roztokem. Profesorova hlava tak může tajně pokračovat ve výzkumu svého dřívějšího nositele. Úmysly Dr. Corna však nejsou ani zdaleka čisté, a tak se geniální experiment brzy obrátí proti lidstvu samotnému. (oficiální text distributora)

Stejšn

KONEČNĚ bych to mohl znovu vidět, mělo by to být na DVD. Tenhle film jsem viděl jako malý v kině a tenkrát na mě velmi zapůsobil . Rád bych si dal reprízu a konečně ho ohodnotil. A v kinech to bylo jako "Testament profesora Dowella" ()

Kkahunaa

Film řešící konflikt lidské etiky, morálky a možnosti poznávání nového a možného zpěněžení těchto objevů. Ve srovnání s americkým “kolegou” (Ostrov Dr. Moreau), který má podobnou látku, jde v tomto filmu mnohem méně o akci, a o to více o myšlenku. ()

macour

Klasický, sovětský (kultovní) scifi film, podle románu Alexandra Běljajeva, má svoji dějovou kvalitu a na rozdíl od dnešních, většinou amerických scifi, plných střílení mimozemšťanů a děsivých katastrofických vizí, tento snímek nese dobové poselství - zneužití vynálezu proti lidstvu. Film jsem viděl kdysi v kině jako kluk a jsem moc rád, že se vydávají dvd s těmito na svoji dobu kvalitními díly. ()

VMa

Velmi zajímavé sci-fi. Ani dobré, ani špatné. Prostě zajímavé. Závěr oficiálního textu distributora je však poněkud nešťastný. On by totiž měl být spíše Úmysly Dr. Corna však mohou geniální experiment brzy obrátit proti lidstvu samotnému. Jediný, kdo může zastavit zadluženého Dr. Corna, ochotného prodat Dowellův vynález lidem z chemické korporace Merkur, je jedině sám Dowell - který odmítá prozradit tajemství svého přípravku. No a s ním i profesorův syn Artur a doktorka Lorandová. ()