The Lady and the Reaper

• Španělsko La dama y la Muerte
Animovaný / Krátkometrážní
Španělsko, 2009, 8 min

Roztomilá babička na sklonku života už vyhlíží ten okamžik, kdy se opět setká se svým zesnulým mužem. Její původně poklidný odchod na onen svět ale poněkud komplikuje egoistický snaživý doktor a jeho sexy team sestřiček, kteří si prostřednictvím jejího života na vážkách porovnávají svaly se smrtkou. Pochopitelné je, že naší babičce nakonec dojde trpělivost. (Arbiter)

sir-dave

Úsměvný kraťas, originální nápad. Škoda prostřední části, která trochu drhla. Z toho bezduchého honění mohlo být vytěženo něco více. Kdo chce kam, pomozme mu tam! Producent: Antonio Banderas, Marcelino Almansa. ()

Sfinkter

Donutit smrtku k rezignaci, to se jen tak někomu nepovede. Parádní scénka jak se smrtka koukne ve výtahu na hodinky a povzdechne si. Za zmínku stojí i to, že jedním z producentů byl Antonio Banderas. ()

Arkanoid

Čakal som záležitosť rýdzo španielskej kultúry so starými domami a hororovou atmosférou, dostal grotesku, akých sú tucty. Pointa nie je, postavy nie sú, naháňačka vďaka tomu nebaví. Animácia aj s hudbou sú fajn, ale veľmi to nezachraňujú. ()

Orthank

V pár minutách skrytá groteskne humorná pravda o živote a najmä smrti, ktorá musí o nás častokrát ukrutne bojovať...:-) ()

Abiosis

*TEN+TÁ+TO* Smrť si raz príde po každého. Niekedy je to však aj naopak a smrteľník si prichádza po smrť. Téma je to vážna, spracovanie zase humorné. Tento krátkometrážny film je groteskou pozostávajúcou z mnohých gagov a stvárnením pripomínajúcou časy nemých grotesiek plných naháňačiek, zveličených charakterov, neuveriteľných zápletiek a prehnaných reakcií. Tak sa na jednom mieste stretávajú a navzájom si súčasne prekážajú vetchá starenka odhodlaná umrieť, ženami obdivovaný "macho" doktor odhodlaný zachrániť umierajúceho za každú cenu a Smrť prichádzajúca si po to, čo jej právom patrí. Zistíme však, že aj taká Smrť má len jedny nervy. Verdikt v 1 vete: Do peknej grafiky odetý zábavný príbeh rýchleho tempa a dynamických strihov. 30.11.2010 ()

Yoss

Čierny humor par excellence, ktorý baví každou sekundou. A pre mňa hlavný favorit na Oscara. Len škoda, že neuspel. Záverečná pointa s nasratou babičkou je moment, pri ktorom sa od ucha k uchu rozosmejete či chytíte za brucho a poviete si: „Toto si musím pozrieť znovu!“ ()

sona123

Na můj vkus možná hned zkraje příliš rychlé tempo, tvůrci si s tím mohli polehoučku pohrát, než se hned pustit do zběsilé honičky kdo z koho. Od kraťase čekám víc. ()

Dejvi21

Měl jsem dnes dost těžký den a tohle mi opět vykouzlilo úsměv na rtu, jen se divím, co všechno se dá na ČSFD hodnotit. Holt každý den se člověk dozví něco nového :-). ()

parabellum

Vynikající animovaný krátký počin. Groteska je parádně vtipná, překrásně utíká čas a ani se nenadějete máte před sebou závěrečné titulky. Tak se maj točit všechny filmové počiny. Dal bych plný počet ale nedám z jediného důvodu, na mě ta švanda byla až moc krátká:(( ()

Kobitch

Dáma a smrt (jak by se dal oficiální španělský název přeložit) byla velmi příjemná jednohubka o jedné staré dámě, jejíž cesta na onen svět je značně komplikovaná. Smrtka i lékařský tým by si dámu nejraději ponechali pro sebe, a začnou se tedy o ni přetahovat takovým způsobem, že je to občas velmi vtipné a občas dost morbidní, každopádně je to zábavné. A navíc i k zamyšlení. Je řízená eutanázie morální, či nikoliv? A na kolik by mělo být základním lidským právem dobrovolně zemřít, když si to člověk přeje? I takové otázky byste si při filmu mohli položit, což ho v mých očích zvedá nahoru. Buď jak buď, příjemná jednohubka zůstala jednohubkou a nic navíc jsem od filmu nedostal. [Oscary 2009] ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky