Chuligáni

• Česko Neds (festivalový název) (více)

Snímek Neds britského režiséra, scenáristy a herce Petera Mullana se odehrává na počátku sedmdesátých let ve skotském Glasgow. Katolický chlapec John McGill je nadaný žák, který sní o studiu na univerzitě, ale pod vlivem společenských předsudků souvisejících s nízkým sociálním postavením jeho rodiny se přidá ke špatné partě a jeho nadějná budoucnost se začne ubírat úplně jiným směrem. (oficiální text distributora)

Aleix

Název Non educated delicuents je poutavý název. Ať je překlad jaký chce ,cokoliv lepší než Chulugáni. Tak prý nadaný mladík se vlivem špatného sociálního zázemí chytne špatné party a jde to s ním z kopce. No dobrá ,ale že to je debil od začátku a velice rád mydlí své a mladší vrstevníky není chyba nikoho jen jeho. Je extrémně nesympatický a mnoho jeho kámošů jsou zábavnější. V 70. Letech to dělnická třída neměla nikde jednoduchý, ale přivazovat si nože k rukám a chodit večer polonahý parkem je si myslím spíš diagnóza. John McGill je vymaštěný pako. ()

štíple

Drsné, leč odrážející realitu. Žádný americký happy end chudého snaživého hocha na prestižní univerzitě. Zaručená skotská kvalita. ()

mikhail

Rozhodne neodporúčam sledovať citlivým dušiam. Film je dosť depresívne ladený. Bezvýchodiskovosť člena nižšej triedy v Británii 70-tych rokov je z neho len tak cítiť. Hlavný hrdina skvele zahral premenu obyčajného chalana na grázla a psychopatického násilníka prvej triedy. Ja len dúfam, že to nejak podobne nevyzerá v Glasgowe aj v súčasnosti, pretože by som sa do takého mesta bál čo i len vstúpiť :o) ()

SAINTS

Socialny realizmus Glasgowa zo 70.rokov.Vo filme sledujeme prerod placheho bifloša Johna Mcgilla na agresivneho teenegera ,podobnemu ako je jeho starši brat.Kvoly povesti svôjho brata je John na začiatku filmu preradeny z vyššej triedy do tej slabšej.Na škole sa bežne použivaju aj fyzicke tresty.John sa dokonca aj skamarati s chlapcom z vyššej vrstvy,ktory je na podobnej intelektualnej urovni ako on ale matke toho chlapca sa nepači že jej syn sa kamarati s niekym z nižšej vrsty tak zakaže svojmu synovi sa s Johnom kamaratit.A tu niekde sa začne Johnov prerod na uličnika.John sa skamarati so seberovnymi pouličnymi nasilnikmi.John ani v rodine nema žiadne vzory,jeho otec je opilec a brat nasilnik a matka musi znašat ponižovanie zo strany svôjho manžela ked je opity.Neds je surovy a realisticky film o spoločnosti kde vladnu velke rozdiely a predsutky kvoly socialnemu postavenie rodin.Tento problem je aktualny aj dnes. ()

samuelsson

Téma podobná ako v Klass, avšak tu sa to viac orientuje na život po škole a na ústredného predstaviteľa (nie na triedu ako celok). Najviac ma zaujalo škótske prostredie s (pre mňa) nezrozumiteľnou angličtinou :). ()

kokofek

Film o tom jak těžko se člověk vymaní z předem určeného osudu daného sociálními poměry ve kterých vyroste.Protože jak říká ruský psycholog Vladimír Levi jen velmi silný jedinec obstojí ve špatné společnosti. ()

slavikzbojni

Tento film názorne ukazuje, prečo vzdelanie MUSÍ byť prístupné každému kto na to má a chce študovať- čo v kapitalistickej Británii pravda nie je- ako to vyplýva i z hodnotenia ženy, ktorá v Glasgowe žije a film považuje za vrcholne realistický- teda podľa mňa je to akýsi britsko- škótsky NEOREALIZMUS. To že nadané deti sa stávajú zločincami- a čo iné im ostáva, keď spoločnosť nie je schopná im poskytnúť možnosť vzdelania??? Keď 11-roční chlapci nosia bežne nože aj do školy, a 14-roční sú súdení za to že niekoho bodli či zabili. Krutá realita britského života- sociálne kastovníctvo- ako film ukazuje, je najlepšou cestou k vysokej zločinnosti v období, keď informácie sú prístupnejšie. Nie je pravda že zločinnosť mládeže vyplýva z počítačových hier- to je kamufláž sociálnej nerovnosti a povyšovania sa bohatých nad tými, ktorí toľko toho nemajú- lebo nepatria medzi privilegovaných majiteľov akcií, investorov, právnikov, vládnych úradníkov a prisluhovačov tejto skupiny. Film je výborne nakrútený, kamera skoro až klasická, a jednotliví herci ako jeden sú výborní- poznajú totiž prostredie kde sa film odohráva,. Sú z mesta Glasgow. Citát:"A to se situace od sedmdesátých let prý nesmírně zlepšila.) Pro většinu herců jsou Neds jejich první filmovou rolí, všichni však pocházejí z Glasgow nebo okolí, takže přesnější ukázku toho, jak vypadá a mluví průměrný obyvatel Glasgow, asi neseženete. Nebýt lehce surrealisticky metaforických částí v druhé polovině (Ježíš, lvi) možná bych šla s hodnocením i výše. I tak ve mně ale Neds zanechali poznatek, že skončit ve vězení může být, jak ostatně poznamenala jedna z postav ve filmu, někdy mnohem lepší než neustále utíkat. Poznámka 31. ledna 2012 / O skutečné realitě v Glasgow: Všimla jsem si, že se se některým zdají Neds přehnaní. Jakožto člověk, který posledních 18 měsíců v Glasgow žije, nicméně musím tvrdit, že je to film více než realistický. V East Endu skutečně není výjimkou, že jedenáctiletí nosí nože a čtrnáctiletí stojí před soudem kvůli tomu, že někoho pobodali. Ostatně průměrná délka života mužů v jednom "okrsku" této čtvrti je (podle statistik z roku 2008) 54 let. A to prý byla situace před 30 lety ještě mnohem horší.". ()

voltamper

Vynikajúci film. Ostrovania boli, sú a budú divokí. Majú to v krvi. Človek s tým radšej nechce nič mať, ale zároveň je to veľmi príťažlivé. Kto tam aspoň chvíľu žil, to pozná. ()