Reklama

Reklama

Ulička, kde není radosti

  • Německá říše Die freudlose Gasse (více)

Obsahy(1)

Viedeň v najväčšom úpadku po 1. svetovej vojne. V slume je zavraždená Lia Leid (Tamara Geva), manželka právnika Leida (Alexander Murski). Zatknutý je Egon Stirner (Henry Stuart), sekretár jedného z Leidových klientov. Egon sa pred vraždou stretol s Liou a mal jej náhrdelník, pretože potreboval peniaze na špekulácie na burze. Rovnakou špekuláciou prišiel na mizinu bývalý vládny úradník Hofrat Rumfort (Jaro Fürth) a jeho dcéra Greta (Greta Garbo), ktorá tiež prišla o prácu, sa snaží získať nejaké peniaze na jedlo. V byte, v ktorom býva so svojim otcom a mladšou sestrou Rosou (Loni Nest), prenajme jednu izbu úradníkovi U.S. červeného kríža. Ten zaplatí prvý nájom 60 USD, no peniaze si vezme jeden z Rumfortových veriteľov. Grete "pomôže" suseda, majiteľka obchodu pani Greiferová (Valeska Gert), keďže spolu s pani Merkelovou (Edna Markstein) majú nočný klub s nevestincom... (matriosa)

(více)

Zajímavosti (4)

  • Román Huga Bettauer Ulička hříchu (Die freudlose Gasse, 1924) vyšel v českém překladu v roce 1927. (NinadeL)
  • Dlouhá léta se tradovala historka o tom, že v tomto filmu hrála také Marlene Dietrich a později byla její role nebo některé scény vystřiženy. Měla se objevit v lince s řezníkem, ale zaměňovanou herečkou byla Hertha von Walther. Dietrich v té době pečovala o svou čerstvě narozenou dceru Marii Rivu. Celá kauza je postavená na klasické situaci "přání otce myšlenky," protože pro bulvár by bylo přece skvělé, aby dvě hollywoodské rivalky 30. let měly společnou evropskou minulost ve 20. letech spojenou s lesbickým poměrem. Fámám napomohl také fakt, že studio MGM nechtělo film Die freudlose Gasse uvádět v USA, aby Greta Garbo nemusela být konfrontována s filmem, který se tolik lišil od stylu její americké práce. Různé teorie dodnes vycházejí tiskem, na český trh se dostala mmj. kniha Diany McLellan Sapfo v hollywoodu (The Girls: Sappho Goes to Hollywood). (NinadeL)
  • Marlene Dietrich vždy trvala na tom, že ve filmu nehrála. Několik let před smrtí účast ve snímku potvrdila Davidu Bretovi, anglickému životopisci a znalci filmového prostředí Berlína 20. let 20. století. Podrobně mu popsala scénu, kdy zavraždí řezníka sekyrou. Tato pasáž však byla z filmu cenzurou vystřižena jako příliš brutální. (kenny.h)
  • Jedná se o poslední „evropský film“ Grety Garbo. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama