poster

Night of Fear

Horor

Austrálie, 1972, 54 min

Režie:

Terry Bourke

Scénář:

Terry Bourke

Producenti:

Rod Hay
(další profese)
 • Flipnic
  ****

  Vše podstatné zde již bylo popsáno, tudíž se nebudu opakovat. Zmíním jen, že je to velmi zajímavý kousek. Atmosférou a vizualem skutečně velice podobný kultovnímu původnímu Texaskému masakru motorovou pilou z roku 1974. Nejde zde přímo o nějaký fyzický teror, ale bizardní, syrovou a nepříjemnou atmosféru, bezvýchodnost, strach a děs hlavní hrdinky, kterou pronásleduje úchylný maniak. Je to výborné, ale přece jen ta krátká stopáž nedělá z filmu plnohodnotný film. V roce vzniku vznikly už i jiné, celovečerní pecky. Tudíž strhávám jednu * dolů, ale opravdu velmi zajímavé, neuvěřitelně atmosférické ...(29.10.2011)

 • Ten Druhy
  ****

  Žiadna z postáv v tomto filme neprehovorí. V úvode počujeme krátke správy z rádia, v závere sa o niečom rozprávajú policajti, ich hlasy sa nedajú rozoznať, lebo doliehajú z diaľky. Vnímame iba gestá, krik, vzdychy a rôzne zvuky. Možno o to viac nami prenikne atmosféra pocitov a môžeme precítiť hrôzu. Naozaj výborný ozploitation, ktorý sa odohráva 148 km od Sydney (ako oznamuje dopravná tabula). Dievča v červených šatách zablúdi v lese a dostane sa do chalupy, v ktorej jej hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Násilník kríva, chová potkanov a na záhrade má niečí hrob, jeho zjazvená tvár prezrádza, že mu niekto ublížil. Nič bližšie sa nedozvieme. Rébus ako pre Freuda. Fanušíkovia hororu by to mali vidieť.(29.8.2011)

 • Karlos80
  ****

  Vynikající '70 Ozploitation (australské filmy exploitace '70 a '80 let) a pravděpodobně jeden z prvních (ne-li dokonce první), čistě explo/horor filmečků z této země. Film má necelou hoďku, ale nudit se rozhodně nebudete, vše tu funguje docela účinně, velká atmosféra, napětí+drobné šoky, všudepřítomný strach a děs, to vše bez jediného dialogu, jen s malými zvukovými efekty (autorádio, křik ženy, funění psychouše). Vynikající psycho, kde duševně nemocný muž, chovatel krvežíznivých krys, které on chová jako své domácí mazlíčky a žije někde uprostřed divočiny nějaké staré chajdě, terorizuje, každého kdo se jen trochu přiblíží k jeho zatuchlému vlastnictví! Film je jednou scénou podobný pozdější americké kultovní klasice "Texas Chain Saw Massacre" (74), znalci exploitation kina, jistě poznají onu scénu (sekvenci). Tento ve své době jeden z nejspornějších australských '70 filmů byl ihned cenzory zakázán a to za oplzlost a obscénnost a později zcela jistě posloužil mnoha tvůrcům jako inspirace, třeba právě Hooperovi. Na dnešní standarty už víceméně směšný a krotký (nějaká ta nahota, krev, lidská lebka od krve) už dnes moc lidí nepřekvapí:-) Jinak z této oblasti doporučuji; "Long Weekend", "Wake In Fright", "Stone", "Turkey Shoot" nebo "Fair Game".(7.2.2011)

 • Bloody13
  ****

  Dnes už zapomenutý australský grindhouse a vlastně i základní kámen k hororovému ozploitationu. V něm šílený maniak uprostřed divočiny nahání a zabíjí dívky, které většinou zabloudí do blízkosti jeho obydlí. Násilí je na dnešní dobu opravdu mírné, co však dělá tenhle film tak legendárním, je jeho atmosféra. Ta je vskutku bezútěšná, špinavá, syrová. Doprovází ji pouze křik, pláč nebo podivné ruchy coby "hudební podkres", na nějaké dialogy vůbec nedojde. Snímek opravdu připomene kultovní TCM (s kterým Hooper přiběhnul až o dva roky později), a to hlavně šíleným interiérem domu. Za plný barel to ale není, to by se nesměla hlavní hrdinka chovat jako idiot. Ale i přesto je Night of Fear rozhodně zajímavá záležitost, jíž byste při bližším seznamování se s australskou kinematografií neměli minout.(13.6.2013)

 • Shanen29
  ***

  Dobrá práce a dobrý pohřbený kousek.(27.4.2018)

 • - Film je považován za první tzv. Ozploitation (australský film žánru expoitace). (Karlos80)

 • - Film byl vyroben za 12 dní. (Karlos80)

 • - Film měl být původně pilotní epizodou k dvanáctidílnému televiznímu seriálu, nakonec zůstal samostatný. (Karlos80)