Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi

všechny plakáty
Dokumentární / Sportovní
USA, 1990, 60 min

Wayne Gretzky

Narodil se 26. ledna 1961 v kanadském Brantfordu. Už ve třech letech si vzal si do ruky hokejku a začal si hrát s míčkem. Když byl starší, jeho otec zjistil, jaký má talent a proto mu udělal za domem kluziště. Mezitím Wayne rostl a hrál ve všech žákovských kategoriích, kde střílel jeden gól za druhým. Ve své rekordní sezóně jich nastřílel 365. V sedmnácti letech jej koupili Edmonton Oilers za jeden milion dolarů. O rok později WHA zkrachovala a stala se součástí NHL. Gretzky hned ve své první sezóně vyhrává Calder Trophy i Art Tross Trophy. V dalších sezonách na to navazuje a získává s Oilers čtyřikrát Stanley Cup. Poté ale přijde jedna z nejslavnějších výměn v dějinách sportu. Oilers prodávají Gretzkyho v roce 1988 za patnáct milionů dolarů Los Angeles Kings. Wayne i zde překonává rekordy a neustále se blíží k překonání hokejové legendy a svého vzoru Gordieho Howea. Osmnáct set padesát, to je to číslo, které musí překonat. Povede se mu to v zápase právě proti svému bývalému týmu Edmonton Oilers. (Luky-7)

Everyone

Legenda! Snad nejlepší hokejista, který kdy žil. I sovětští hráči nebyli snad tak individuálně zdatní (no, i když...) (ale, co lze s jistotou říct, že týmově Kanada nikdy nebyla tak sehraná, ani snad žádný jiný tým. Taková konstelace podmínek se patrně nikdy nebude opokovat), jak tento kanadský fenomén. Hokejový virtuóz, génius nahrávky. ___ Kdyby hrál ještě déle (v NHL 20 sezón, např. Gordie Howe 25 sezón), tak by pro něj nebyl problém překonat hranici 3000 bodů (2857 b. celkem, skončil v 39 letech), což je naprosto neuvěřitelné. Ten, kdo bude chtít The Great One překonat, tak nemůže mít pouze 100 bodů za sezónu. To by např. znamelo, že kdyby začal hrát NHL v 18, tak by tento rekord překonal, s touto produktivitou, až před jeho 50. narozeninami. ___ Jardo, ještě 107b. (k 12.1.2015) a budeš, i přes angažmá v KHL a učinkování v české extralize na druhém místě v historickém žebříčku NHL. Letos, pokud zdraví dovolí se překoná Ron Francis, a pokud bude i příští rok angažmá v NHL, tak by ke konci příští sezóny mohl padnout číslo 1850 - Gordieho Howa (který však má přes 500b. z WHL) a na přelomu roku, v sezónně 2016/17 (docela mi tip, téměř dva roky před vyrovnáním rekordu, vyšel - 21.12.2016), i Marka Messiera. Držím palce! Snad nezvítězí severoamerická hokejová pýcha a lobby a angažmá dostaneš. ()

Dobstaf10

každý sport má své hrdiny, své legendy. At už ve fotbale Pelé a Maradona, v tenise Sampras a Federer, v NBA Michael Jordan..tak NHL má Messiera, Howa, Yzermana, Lemiuxe nebo i našeho Jardu Jágra..tak číslo 99 je ještě o stupen výše než všichni jmenovaní sportovci.Je to největší sportovní legenda vůbec. Říká se, že každý rekord jednou padne ale jeho 2857 bodů za 894 golů a 1963 asistencí už nikdo nepřekoná. Kam přišel tam se vyhrávali trofeje..ale penize dokážou mnoho a 9. srpna 1988 byl vytrejdován z Edmontnu do Los Angeles Kings a tím pádem i přesun stanleyova poháru. Ovšem doufám, že se dokument o The great One natočí znovu a nezapomenou tam vtísnit OH v Naganu, kdy i super tým s 99 na zádech přejela mašina s české republiky a ukázali světu sílu v týmu a ne v jednotlivcích. ()

šerminator

Budu hodnotit dokument jako samotny, nikoliv Wayena a jeho hokejovy um. Jedná se o dokument oslavující nejlepšího hokejistu všech dob (zatím). Taky je k tomu tak přistupováno, Gretzky je vynášen do nebes, na jiné věci není čas, např. vice rozebrat nejake jeho pohnutky a mysleni, jeho zivot mimo hokej, pripadne vice rozhovoru s jeho spoluhraci/protihraci - jake nazory na nej meli oni. Dokument je poplatny dobe, kdy poradne dokumenty zacaly vznikat az mnohem pozdeji. Prijde mi to jako televizni pocin, nikoliv kinematograficky. Dokument je natocen teprve v pulce jeho profesionalni kariery, takze nejake celkove hodnoceni Wayena vlastne ani nemuze probehnout. Celkove - ano zajimave informace, Gretzky pekne vypravi, i moce tam jsou (tiskovka), ale kratke, natocene bez nejakych hlubsich analyz. Jednoducha zabava na hodinku + usmevny dabing zlinskeho studia :-) ()

Fany000

U tohoto dokumentu je škoda, že popisuje pouhou polovinou Wayneovi kariéry, ale za to tu nejpodstatnější, přece jen takové Nagano by se do oslavného dokumentu o nejlepším hokejistovi všech dob příliš nehodilo, stejně jako MS 2001, tedy turnaje ukazující i jinou než skromnou a sympatickou Gretzkyho tvář. Tento dokument má být poctou, ale 60 minut je příliš málo na tolik rekordů, nezapomenutelných zápasů a momentů, že občas působí jako pouhý výčet toho nejdůležitějšího, přesto plní svou úlohu, kterou je oslava "The great one" na jedničku. ()

Marek1991

Ľahko sa robí dokument, keď príde fenomén, ktorý prekoná takmer všetky dovtedajšie rekordy, predčí svoju generáciu a posunie ju ďalej a pritom vždy keď sa objaví na ľade je ako počítačová postavička, proste niekto, kto nie je z tohto sveta. Športovci sú zväčša ťažko porovnateľní, lebo sa často viažu k určitej dobe. Pre niekoho bol vo futbale najlepší Pelé, pre iného Ronaldo, pre iného zas Messi, aj keď súčasná doba sa vždy považuje za tu najťažšiu a preto v nej môžeme nájsť rôzne fenomény, napríklad Tigera Woodsa, Michaela Schumachera, Valentina Rossiho, Usaina Bolta, Ronnieho O'Sullivana, Michaela Phelpsa, bratov Kličkovcov, Michala Martikána, bratov Hochschornerovcov, no aj minulosť mala svojich, ktorých považujú za tých naozaj najlepších, napríklad spomínaný Gretzky, Pelé, Michael Jordan, Emil Zátopek, Muhammad Ali, Larisa Latyninová, či iní. Tento dokument mapuje len časť jeho skvelej kariéry, no akosi opomína kariéru na medzinárodnej scéne, kde už Wayne tak úspešný nebol, napríklad olympijské zlato nezískal, ono Wayne bol aj dosť komerčnou postavičkou, tie reči okolo tej jeho svadby mi neprišli príliš dôveryhodné, no ono ktovie, či to bolo ozaj z lásky, jeho dcéra mu teraz robí škandály, nuž nie je dokonalý ani on. Mňa teší, že má slovanské korene, aj keď mi príde, že aj v tomto dokumente sa vyjadril trochu posmešne smerom k Rusom, čo však beriem skôr ako príznak doby, mimochodom tento dokument je ňou nasiaknutý, je to akoby z inej planéty, ako z nejakého Highlandera, no podobné som mal rád a aj tento sa mi páčil. Pri takýchto dokumentoch mám iné nároky než napríklad u nejakých experimentálnych, či investigatívnych, ale ani tu nemôžem hodnotiť najvyšším hodnotením, za Gretzkeho by som dal aj plný počet, no jeho nehodnotím. ()

• Wayne Gretzky bol desiaty a zatiaľ posledný hráč, ktorý nemusel čakať povinné 3 roky na to, aby bol uvedený do Hokejovej siene slávy v Toronte. Pred ním to boli ešte Dit Clapper (1947), Maurice Richard (1961), Ted Lindsay (1966), Red Kelly (1969), Terry Sawchuk (1971), Jean Beliveau (1972), Gordie Howe (1972), Bobby Orr (1979) a Mario Lemieux (1997). (KoRner)
  • Wayne Gretzky jako jediní hráč nemusel čekat celé 3 roky na uvedení do hokejové síně slávy v Torontu a byl do síně uveden hned první rok po skončení své profesionální kariéry. (Luky-7)
  • V historickém bodování NHL je Wayne Gretzky na první místě s náskokem přes tisíc kanadských bodů před Gordiem Howem. Celková jeho statistika činí 1 487 zápasů a 2857 bodů, z nichž je 894 gólů a 1 963 asistencí. (Luky-7)