Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi

Wayne Gretzky: Above and Beyond

Dokumentární / Sportovní

USA, 1990, 60 min

Wayne Gretzky

Ta neuvěřitelná pokora mě fascinuje... jako vlastně celý Wayne uměním vyprodat v deseti letech stadion pro 16.000 lidí nebo bodovat v 51 zápasech v řadě, atp. Vypíchnul bych nezapomenutelný moment, kdy Gretzky říká "táta mi v mládí tvrdil, že jednou budu mít tolik trofejí, že je nebudu mít kam dát" a v zápětí záběr na pokoj se všemi poháry medailemi a oceněními s komentářem "teď už je opravdu nemám kam dávat". Prostě brilantní.(29.10.2013)

• Godhaj

,,Někteří říkají, že je to dar od Boha, jiní říkají, že je to jenom muž.“ Což o to, že byl Wayne borec na entou, o tom se nikdo nehádá. Ale tenhle dokument je vysloveně zastaralý. Celý se nese v duchu: Gretzky je nejlepší, nejvýkonější a nejskvělejší hráč. Žádná negativa, žádné prohry či osobní dramata, nic podobného se divák nedočká. Vybírají se jen ty neskvělejší informace a nejlepší statistiky, takže výsledkem je jen reklama na Gretzkyho. Vůbec jsem se o něm v dokumentu nedozvěděl nic osobního. Hudba je esencí devadesátých let, čili taky hodně zastaralá. Tento dokument je prostě ukázkou příliš jednostranně zabíraného portrétu.(21.2.2016)

Wayne Gretzky se stal profesionálem v 17 letech. Vytvořil 40 rekordů v základní části, 15 rekordů v play-off, 6 All-Star rekordů, s Edmontonem Oilers vyhrál čtyřikrát Stanley Cup, získal 10x Art Ross Trophy, 9x Hart Memorial Trophy, 5x Lester B. Pearson Award, 5x Lady Byng Memorial Trophy, 2x Conn Smythe Trophy. Je jediným hráčem, který kdy v NHL za sezónu získal 200 bodů, a to celkem čtyřikrát. V patnácti sezónách NHL získal více než 100 bodů, třináct z nich v nepřerušené sérii. Tohle se bude překonávat opravdu těžko. http://www.youtube.com/watch?v=O2KbS_QRwr8(12.10.2013)

Legenda! Snad nejlepší hokejista, který kdy žil. I sovětští hráči nebyli snad tak individuálně zdatní (no, i když...) (ale, co lze s jistotou říct, že týmově Kanada nikdy nebyla tak sehraná, ani snad žádný jiný tým. Taková konstelace podmínek se patrně nikdy nebude opokovat), jak tento kanadský fenomén. Hokejový virtuóz, génius nahrávky. ___ Kdyby hrál ještě déle (v NHL 20 sezón, např. Gordie Howe 25 sezón), tak by pro něj nebyl problém překonat hranici 3000 bodů (2857 b. celkem, skončil v 39 letech), což je naprosto neuvěřitelné. Ten, kdo bude chtít The Great One překonat, tak nemůže mít pouze 100 bodů za sezónu. To by např. znamelo, že kdyby začal hrát NHL v 18, tak by tento rekord překonal, s touto produktivitou, až před jeho 50. narozeninami. ___ Jardo, ještě 107b. (k 12.1.2015) a budeš, i přes angažmá v KHL a učinkování v české extralize na druhém místě v historickém žebříčku NHL. Letos, pokud zdraví dovolí se překoná Ron Francis, a pokud bude i příští rok angažmá v NHL, tak by ke konci příští sezóny mohl padnout číslo 1850 - Gordieho Howa (který však má přes 500b. z WHL) a na přelomu roku, v sezónně 2016/17 (docela mi tip, téměř dva roky před vyrovnáním rekordu, vyšel - 21.12.2016), i Marka Messiera. Držím palce! Snad nezvítězí severoamerická hokejová pýcha a lobby a angažmá dostaneš.(12.1.2015)

Iba oslavná óda na najlepšieho hokejistu všetkých čias... Je jedno v ktorej dobe hral, keď proste dáte 2x toľko bodov za sezónu ako druhý v poradí nebude to len veľkosťou výstroja. Pozdvihoval hru svojho tímu na vyššiu úroveň a zo svojích krídel robil 70 gólovych strelcov za sezónu. Po jeho odchode z Edmontonu Kurri už nikdy neprekonal 50 gólovú hranicu, zato z ľahko nadpriemerného hráča Bernieho Nicholsa spravil 150 bodového hráča. Na jeho prihrávky sa dokonca špeciálne pripravovali aj technicky zdatní Sovieti. O jeho popularite svedčí aj fakt, že vzniklo bezpočet konšpirácií prečo dal toľko bodov, koľko dal a že jeho prestup do slnečnej Kalifornie spopularizoval hokej na juhu USA natoľko, že dal vzniknúť novým tímom, ktoré hrajú NHL doteraz. [7/10](5.10.2015)

• - Wayne Gretzky jako jediní hráč nemusel čekat celé 3 roky na uvedení do hokejové síně slávy v Torontu a byl do síně uveden hned první rok po skončení své profesionální kariéry. (Luky-7)

• - Wayne Gretzky je nositelem Řádu Kanady. (Luky-7)

• - Wayne Gretzky nastupoval v kariéře za týmy Edmonton Oilers, LA Kings, St. Luis Blues a NY Rangers, kde také ukončil kariéru. Po skončení hráčské kariéry trénoval Phoenix Coyotes. (Luky-7)