Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi

Wayne Gretzky: Above and Beyond

Dokumentární / Sportovní

USA, 1990, 60 min

Wayne Gretzky

Určitě bylo zajímavé vidět záběry z dětství, starší záběry z nhl a Marka Messiera s vlasama, což jsem do teď neviděl. I já považuju Gretzkyho za nejlepšího hokejistu všech dob, přesto vyšší hodnocení nedávám. Rád jsem tento dokument viděl, ale strašně mě štvalo jak z něj dělají úplnýho svatýho (i když v té době pro Kanaďany zřejmě byl). Některý rozhovory se moc poslouchat nedaly. Škoda jen, že dokument nevznikl trochu později. Bylo by zajímavý vidět i Gretzkyho novodobější kariéru.(7.2.2013)

Óda na No 1 (alias 99), která je dodatkem k pohledu na historické tabulky NHL. Pro mě připomínka NHL od éry, kdy se v ní začínali pravidelně objevovat čeští hráči a kterou jsem měl bohužel možnost sledovat až od Waynových dob v L.A. Velká škola hry se slabinami protivníka. Česká verze na UTube.(7.6.2013)

Wayne Gretzky je ve světě hokejová legenda. Dnes už v Kandě mají novou hvězdu, Sidneyho Crosbyho, ale když si vezmem celou hokejovovu Kanadskou historii, tak zjistíme, že těch obr talentů měli víc než dost. Gordie Howe, Bobby Orr, Phil Esposito, Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Eric Lindros, Patrick Roy, Marcel Dionne, Raymond Bourque, Al MacInnis, Sidney Crosby, Patrice Bergeron a mnoho dalších skvělých talentů. Teď si vezmem naší hokejovou historii a zjistíme, že máme jen dva opravdové talenty, kteří si získali uznání v NHL a jsou to Jaromír Jágr a Dominik Hašek. Náš hokej je v současné době v krizi, zatímco Kanadský roste a roste. Gretzky byl bez pochyby jeden z největších talentů všech dob, ale co mě u něj se*e je to, že nesměl být v zápase hitován soupeřem, jinak by byl průser. Tohleto jasně povyšovalo tohoto talenta, který i díky tomu byl sezónů co sezónu jasnou jedničkou. V devadesátých letech přerušili Gretzkého šňůru úspěchů Jaromír Jágr a Mario Lemieux, později se objevil Teemu Selanne a ukořostil tabulku střelců, ale to už také bylo v době, kdy byl Gretzky přece jenom starý. Já Gretzkyho tedy moc rád nemám, už jenom proto, že neumí prohrávat, např. v Naganu, když naši porazili javorové listy v semifinále, Gretzky jenom urážel a napadal naše kluky a nikdo to našemu týmu také neodpustil a jeho nenávist k čechům také trvá dodnes. Wayne si neuvědomil, že je to jen sport a že těch úspěchů v kariéře zaznamenal za všech hokejistů nejvíc. Nagano je pro nás Čechy legendární turnaj, stejně, jako pro Kanadu Gretzky a pro nás Jágr s Haškem. Pro milovníky hokeje jako jsem já bude tento dokument velkým přínosem, i pro NEmilovníky Waynea Gretzkého, jako jsem já se dokument bude líbyt. Samozřejmě, že dokument o Jágrovi se mi líbyl mnohem víc, už tím zpracováním.(19.3.2015)

Nehovorím, že to je najlepší dokument o „The Great One“, ale nejakým spôsobom určite poteší každého hokejového fanúšika. Dokument zachytáva Waynovu cestu v NHL až do LA Kings. Veľa snímok zo zápasov, dojímavé slová a pocit, že by ste chceli byť na tribúnach. Osobné hodnotenie: 83% (****) (18.7.2019)

Legenda! Snad nejlepší hokejista, který kdy žil. I sovětští hráči nebyli snad tak individuálně zdatní (no, i když...) (ale, co lze s jistotou říct, že týmově Kanada nikdy nebyla tak sehraná, ani snad žádný jiný tým. Taková konstelace podmínek se patrně nikdy nebude opokovat), jak tento kanadský fenomén. Hokejový virtuóz, génius nahrávky. ___ Kdyby hrál ještě déle (v NHL 20 sezón, např. Gordie Howe 25 sezón), tak by pro něj nebyl problém překonat hranici 3000 bodů (2857 b. celkem, skončil v 39 letech), což je naprosto neuvěřitelné. Ten, kdo bude chtít The Great One překonat, tak nemůže mít pouze 100 bodů za sezónu. To by např. znamelo, že kdyby začal hrát NHL v 18, tak by tento rekord překonal, s touto produktivitou, až před jeho 50. narozeninami. ___ Jardo, ještě 107b. (k 12.1.2015) a budeš, i přes angažmá v KHL a učinkování v české extralize na druhém místě v historickém žebříčku NHL. Letos, pokud zdraví dovolí se překoná Ron Francis, a pokud bude i příští rok angažmá v NHL, tak by ke konci příští sezóny mohl padnout číslo 1850 - Gordieho Howa (který však má přes 500b. z WHL) a na přelomu roku, v sezónně 2016/17 (docela mi tip, téměř dva roky před vyrovnáním rekordu, vyšel - 21.12.2016), i Marka Messiera. Držím palce! Snad nezvítězí severoamerická hokejová pýcha a lobby a angažmá dostaneš.(12.1.2015)

• - Wayne Gretzky nastupoval v kariéře za týmy Edmonton Oilers, LA Kings, St. Luis Blues a NY Rangers, kde také ukončil kariéru. Po skončení hráčské kariéry trénoval Phoenix Coyotes. (Luky-7)

• - Wayne Gretzky je nositelem Řádu Kanady. (Luky-7)

• - V historickém bodování NHL je Wayne Gretzky na první místě s náskokem přes tisíc kanadských bodů před Gordiem Howem. Celková jeho statistika činí 1 487 zápasů a 2857 bodů, z nichž je 894 gólů a 1 963 asistencí. (Luky-7)