80 dnů (festivalový název)

• Španělsko

80 egunean

• slovenský

80 dní

(festivalový název)

For 80 Days

Španělsko, 2010, 104 min

Pascal Gaigne

Když se spojí almodovárovská emocionální příběhová konstrukce s autentickým obsahem jednotlivých scén díky tandemu režisérů-dokumentaristů vznikne neopakovatelný a velmi silný zážitek, který dokáže z jediného pohledu či náznaku vytvořit citovou nálož. Opus magnum mladé baskické kinematografie a pro mě největší zážitek letošních Varů.(9.7.2010)

Mezipatra 2010(5.11.2010)

Obyčejný a naprosto uvěřitelný film, kterému nemám co vytknout. Příběh plyne tak hladce a přirozeně, že člověk nemá žádné pochyby o tom, jestli zrovna tohle je "normální". Pro mne jednoznačná jednička ve Varech.(7.7.2010)

Příliš schématické a konvenční (pokud vyměníte lesbický vztah za klasický trojúhelník, nezbude nic než průměrné melodrama). Stavět film na rádoby kontroverzním tématu lesbické lásky (potažmo seniorské lesbické lásky) je trochu málo a podle mě to značí především to, že sexuální revoluce ještě zcela nedoběhla do svého zdárného konce, neboť queer filmy jsou povětšinou oceňované už jenom proto, že jsou queer (ó jak odvážné). Film je v tomto oproti literatuře bohužel stále ještě spíše prudérní starou pannou, které všichni zatleskají, když se předvede v plavkách.(30.11.2010)

Letos zatím nejsilnější zážitek filmového festivalu. Příběh ze života, až to bolí. Příběh příjemně plyne a 80 dní uteče jako voda. Skvělé vyprávění o tom, že láska pracuje v každém věku. Pro mě neskutečný emocionální zážitek. 10/10 MFF KV 2010(10.7.2010)